kajetan łukomski. WTV | Wiktor Ćwikliński
Źródło: WTV | Wiktor Ćwikliński
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 10 Sierpnia 2020

Aresztowany DJ i redaktor z demonstracji LGBTQA+ w końcu na wolności. Poszukiwane osoby z nagraniem zatrzymania

Kajetan Łukomski znany szerzej jako Avtomat trafił w piątek do policyjnego aresztu po proteście przeciwko zatrzymaniu aktywistki Margot. Członek kolektywu Oramics wyszedł już na wolność.

W trakcie piątkowej demonstracji środowiska LGBT zatrzymano łącznie 48 osób. W mediach pojawiły się informacje, że część zatrzymanych osób znalazła się w miejscu demonstracji przypadkiem i nie miała nic wspólnego z protestami ani "zbiegowiskiem" za udział, w którym policja chce im postawić zarzuty.

Kajetan Łukomski w areszcie

Wśród zatrzymanych był znany warszawski DJ Kajetan Łukomski, znany jako Avtomat. Jako pierwsze medium informację o jego zatrzymaniu podało Granko Agency: "Avtomat, członek kolektywu Oramics i niezwykle bliska nam osoba przebywa właśnie w areszcie. Został aresztowany w trakcie demonstracji przeciwko aresztowaniu aktywistki Margot. Jesteśmy zszokowani i wściekli, nie godzimy się na brutalność policji i aresztowania osób bez podawania podstaw prawnych lub zmuszania ludzi siła do przyznawania się do przedstawianych zarzutów. Wierzymy że Polska może być krajem tolerancyjnym, że to może być nasz wspólny dom. Trzymamy stronę protestujących, ich rodzin, społeczności LGBTQA+" - napisała agencja, apelując do wszystkich o wsparcie protestów przeciwko łamaniu praw osób nieheteronormatywnych.

W sobotę wieczorem mama Kajetana Łukomskiego poinformowała, że jej syn wyszedł z policyjnego aresztu. DJ-owi przedstawiono zarzut - udział w nielegalnym zgromadzeniu o chuligańskim charakterze. Podobne zarzuty przedstawiono większości demonstrantów.

Na profilu Kajetana pojawił się apel o pomoc - UWAGA, potrzebujemy jeszcze pomocy w szukaniu materiałów dowodowych z zatrzymań Kuby i Aleksa, chłopaków, z którymi dzieliłem celę i radiowóz - szczególnie ważny jest porządny filmik z zatrzymania Kuby (pierwsze dwa zdjęcia), który ma fałszywy zarzut o czynną napaść na funkcjonariusza! Zdjęcia twarzy użyte za ich wiedzą, te z piątku mają pomóc w identyfikacji na nagraniach. - napisał DJ jednocześnie prosząc o udostępnianie apelu. 

Informacje o zatrzymaniu podały również zagraniczne media. Artykuł na ten temat przygotował m.in. znany na całym świecie portal MixMag.

kajetan łukomski

Źródło: Facebook | Kajetan Łukomski