Kaja Godek po raz kolejny nawiązała do postaci Muminków.. Wikimedia Commons / Fundacja Życie i Rodzina (CC BY-SA 4.0)
Źródło: Wikimedia Commons / Fundacja Życie i Rodzina (CC BY-SA 4.0)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Lutego 2021

Godek pochwaliła się kubkiem z Muminkami. Niedawno krytycznie odpowiedziała jej fundacja ich autorki

Kaja Godek, publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, po raz kolejny nawiązała do postaci Muminków. Poprzednio fundacja dysponująca prawami do tej serii krytykowała aktywistkę za odwołanie do bajki autorstwa Tove Jansson.

22 października, tuż po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w mediach społecznościowych Kai Godek pojawił się wpis, w którym aktywistka postanowiła wyrazić swą radość z zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Założycielka Fundacji Życie i Rodzina, która koncentruje swe działania na walce z prawem do aborcji oraz ze społecznością LGBT, pisała wówczas:

- Wojtek, wiesz co? Już nie można zabijać małych muminków.
- Co, mama?
- Wszystkie muminki są już bezpieczne, wiesz?
- O, super! Dzięki, mama!
To i ja jeszcze raz wszystkim Państwu dziękuję. Dobranoc.

Wśród członków ruchu „Wiara i Światło” Muminkami określa się osoby niepełnosprawne intelektualnie, wskazywał tygodnik „Wprost”. Ich opiekunów nazywa się z kolei „Paszczakami”, co również nawiązuje do znanej z „Muminków” postaci.

„Wolność wyboru była dla Tove Jansson jedną z najważniejszych wartości”

Na wpis Kai Godek zareagowało wówczas oficjalne konto Muminków na Facebooku.

Już od dziś pokaźna podwyżka dla seniorów. Waloryzacja emerytur i rentJuż od dziś pokaźna podwyżka dla seniorów. Waloryzacja emerytur i rentCzytaj dalej

W komentarzu pod zdjęciem aktywistki napisano: Dla Tove Jansson, która napisała i zilustrowała historie Muminków, wolność wyboru w życiu i sztuce była jedną z najważniejszych wartości, która kierowała jej życiem i jej pracą – wliczając ukochane Muminki. My, w fundacji Moomin Characters Oy Ltd, założonej przez Jansson w latach 50-tych. XX wieku, nie akceptujemy wykorzystania »Muminków« do politycznych celów.

Godek usunęła wpis. Jego screen nadal krąży jednak w mediach społecznościowych.

Odpowiedź Muminków do wpisu Kai Godek.

Kaja Godek znów nawiązuje do Muminków

Cztery miesiące później walcząca z prawem do aborcji aktywistka ponownie nawiązała do słynnej serii książek Tove Jansson.

Na Facebooku Godek pojawiło się zdjęcie, którym autorka chwali się udanym porankiem. Dzieci wyprawione do szkoły, w kubku kawa, za oknem wiosna, jest pięknie! Pracy mnóstwo, ale czuję, że dziś wszystko zrobię. A jak się Państwu zaczął dzień?, czytamy na Facebooku.

Na ten moment wspomniana fundacja nie zareagowała na wpis Kai Godek.

źródło: Facebook / Wprost

Artykuły polecane przez redakcję WTV: