Instagram/aleksandraleksandrowna
Źródło: Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 27 Listopada 2019

Jak zmieniła się najpopularniejsza para prezydencka? Aleksander i Jolanta Kwaśniewska

Jolanta Kwaśniewska do dziś uchodzi za najpopularniejszą pierwszą damę w historii Polski a jej mąż, Aleksander Kwaśniewski, za najlepszego prezydenta. To bynajmniej nie tezy wyssane z palca, a oparte na badaniach opinii publicznej. Czemu pierwsza para zawdzięcza taką popularność?

Niedawno Kwaśniewscy obchodzili rubinową rocznicę. Ich małżeństwo przetrwało 40 lat i nic nie wskazuje, aby miały nad nim zawisnąć ciemne chmury. Prezydencka para do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych w historii III RP. W sondażu SW Research dla rp.pl, respondenci jednoznacznie wskazali Aleksandra Kwaśniewskiego, jako najlepszego prezydenta w ostatnim 30-leciu. Poparło go aż 36,2 proc. pytanych, dzięki czemu była głowa państwa, znacząco prześcignęła Andrzeja Dudę (11,9 proc.), czy Bronisława Komorowskiego (4,8 proc.).

Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalająDecyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalająCzytaj dalej

Na popularności Aleksandra Kwaśniewskiego zaważyć mogły takie wydarzenia kadencji 1995-2005, jak wejście Polski do Unii Europejskiej, NATO, czy udzielenie wsparcia Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie. Bez wątpienia istotną rolę odegrała również postawa żony prezydenta, która przez całą dekadę pozostawała bardzo aktywna. Nie dziwi, że była pierwsza dama gani Agatę Dudę za jej bierność i milczenie.

Jolanta Kwaśniewska jedną z najpopularniejszych pierwszych dam

O Kwaśniewskiej często mówi się w kontekście stylu i klasy. Ważniejsza tutaj, od jej, nota bene szeroko pochwalanej aparycji, jest działalność. Jolanta Kwaśniewska jest założycielką fundacji "Porozumienie bez barier" oraz członkinią rady Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement.

O popularności byłej pierwszej damy świadczyć może fakt, iż swego czasu pojawiła się w sondażach prezydenckich. Już w 2003 roku, niedługo przed końcem kadencji jej męża, opublikowano badania, mówiące o nawet 30 proc. poparciu, na jakie liczyć może Kwaśniewska. Temat jej startu w wyborach wracał do debaty jeszcze kilkukrotnie.

Kwaśniewska nigdy podjęła decyzji o wejściu do polityki. Oceniana jest jednak, jako najlepsza, dotychczasowa pierwsza dama. Dowodzi tego m.in. sondaż z 2018 roku, w którym na Kwaśniewską wskazało ponad 50 proc. respondentów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Klienci największych polskich banków na celowniku złodziei. Sprawdźcie, na co uważać

2. Gwiazdor "Big Brother" dotykał koleżankę wbrew jej woli. Czuje się oburzony pytaniami o molestowanie

3. Kierowca, który potrącił kobietę dostał śmiesznie niski mandat. Mamy nagranie z wypadku

4. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają

5. Będziemy płacić podatek od grzechu? Nowa danina opustoszy nam portfele

6. Dagmara z "Królowych Życia" zostanie gwiazdą "Rancza"? Jednym zdjęciem zelektryzowała fanów

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News