Instagram/aleksandraleksandrowna
Źródło: Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Lipca 2020

Jak zmieniła się najpopularniejsza para prezydencka? Aleksander i Jolanta Kwaśniewska kiedyś i dziś

Jolanta Kwaśniewska do dziś uchodzi za najpopularniejszą pierwszą damę w historii Polski a jej mąż, Aleksander Kwaśniewski, za najlepszego prezydenta. To bynajmniej nie tezy wyssane z palca, a oparte na badaniach opinii publicznej. Czemu pierwsza para zawdzięcza taką popularność?

Niedawno Kwaśniewscy obchodzili rubinową rocznicę. Ich małżeństwo przetrwało 40 lat i nic nie wskazuje, aby miały nad nim zawisnąć ciemne chmury. Prezydencka para do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych w historii III RP. W sondażu SW Research dla rp.pl, respondenci jednoznacznie wskazali Aleksandra Kwaśniewskiego, jako najlepszego prezydenta w ostatnim 30-leciu. Poparło go aż 36,2 proc. pytanych, dzięki czemu była głowa państwa, znacząco prześcignęła Andrzeja Dudę (11,9 proc.), czy Bronisława Komorowskiego (4,8 proc.).

Widok grobu Kory jest przykry i smutny. Dwa lata po śmierci tak wygląda, nikt się nie spodziewałWidok grobu Kory jest przykry i smutny. Dwa lata po śmierci tak wygląda, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Na popularności Aleksandra Kwaśniewskiego zaważyć mogły takie wydarzenia kadencji 1995-2005, jak wejście Polski do Unii Europejskiej, NATO, czy udzielenie wsparcia Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie. Bez wątpienia istotną rolę odegrała również postawa żony prezydenta, która przez całą dekadę pozostawała bardzo aktywna. Nie dziwi, że była pierwsza dama gani Agatę Dudę za jej bierność i milczenie.

Jolanta Kwaśniewska jedną z najpopularniejszych pierwszych dam

O Kwaśniewskiej często mówi się w kontekście stylu i klasy. Ważniejsza tutaj, od jej, nota bene szeroko pochwalanej aparycji, jest działalność. Jolanta Kwaśniewska jest założycielką fundacji "Porozumienie bez barier" oraz członkinią rady Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najpierw uderzyła choroba, później śmierć. Tragedia córki Pazury i jego całej rodziny boli do dzisiaj
2. Jacek Kurski w bardzo poważnych tarapatach. Nie nacieszył się stołkiem w TVP, pojawił się ogromny problem
3. Bankomat przy aptece był niedopuszczalny. Błąd WIF kosztował 3 lata

O popularności byłej pierwszej damy świadczyć może fakt, iż swego czasu pojawiła się w sondażach prezydenckich. Już w 2003 roku, niedługo przed końcem kadencji jej męża, opublikowano badania, mówiące o nawet 30 proc. poparciu, na jakie liczyć może Kwaśniewska. Temat jej startu w wyborach wracał do debaty jeszcze kilkukrotnie.

Pilne upomnienie w stronę TVN przez KRRiT, zarzucono publicznie kłamstwo Justynie Pochanke. Czy dlatego odeszła?Pilne upomnienie w stronę TVN przez KRRiT, zarzucono publicznie kłamstwo Justynie Pochanke. Czy dlatego odeszła?Czytaj dalej

Kwaśniewska nigdy podjęła decyzji o wejściu do polityki. Oceniana jest jednak, jako najlepsza, dotychczasowa pierwsza dama. Dowodzi tego m.in. sondaż z 2018 roku, w którym na Kwaśniewską wskazało ponad 50 proc. respondentów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski przyłapany na wakacjach. Co on robi? Nie wiedział, że robią mu zdjęcia
  2. Pilne: Byłeś na tej imprezie? Koniecznie zgłoś się do sanepidu
  3. Jak Szumowski zmieniał zdanie o maseczkach
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Trwa ewakuacja 80 tys. mieszkańców. Rząd wydał rozporządzenie. Sytuacja na świecie jest niepokojąca

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!