wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak zmieniła się najpopularniejsza para prezydencka? Aleksander i Jolanta Kwaśniewska kiedyś i dziś

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Jolanta Kwaśniewska do dziś uchodzi za najpopularniejszą pierwszą damę w historii Polski a jej mąż, Aleksander Kwaśniewski, za najlepszego prezydenta. To bynajmniej nie tezy wyssane z palca, a oparte na badaniach opinii publicznej. Czemu pierwsza para zaw

Niedawno Kwaśniewscy obchodzili rubinową rocznicę. Ich małżeństwo przetrwało 40 lat i nic nie wskazuje, aby miały nad nim zawisnąć ciemne chmury. Prezydencka para do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych w historii III RP. W sondażu SW Research dla rp.pl, respondenci jednoznacznie wskazali Aleksandra Kwaśniewskiego, jako najlepszego prezydenta w ostatnim 30-leciu. Poparło go aż 36,2 proc. pytanych, dzięki czemu była głowa państwa, znacząco prześcignęła Andrzeja Dudę (11,9 proc.), czy Bronisława Komorowskiego (4,8 proc.).

Na popularności Aleksandra Kwaśniewskiego zaważyć mogły takie wydarzenia kadencji 1995-2005, jak wejście Polski do Unii Europejskiej, NATO, czy udzielenie wsparcia Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie. Bez wątpienia istotną rolę odegrała również postawa żony prezydenta, która przez całą dekadę pozostawała bardzo aktywna. Nie dziwi, że była pierwsza dama gani Agatę Dudę za jej bierność i milczenie.

Jolanta Kwaśniewska jedną z najpopularniejszych pierwszych dam

O Kwaśniewskiej często mówi się w kontekście stylu i klasy. Ważniejsza tutaj, od jej, nota bene szeroko pochwalanej aparycji, jest działalność. Jolanta Kwaśniewska jest założycielką fundacji "Porozumienie bez barier" oraz członkinią rady Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement. 

O popularności byłej pierwszej damy świadczyć może fakt, iż swego czasu pojawiła się w sondażach prezydenckich. Już w 2003 roku, niedługo przed końcem kadencji jej męża, opublikowano badania, mówiące o nawet 30 proc. poparciu, na jakie liczyć może Kwaśniewska. Temat jej startu w wyborach wracał do debaty jeszcze kilkukrotnie.

Kwaśniewska nigdy podjęła decyzji o wejściu do polityki. Oceniana jest jednak, jako najlepsza, dotychczasowa pierwsza dama. Dowodzi tego m.in. sondaż z 2018 roku, w którym na Kwaśniewską wskazało ponad 50 proc. respondentów.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >