Jarosław Kaczyński. https://www.flickr.com/photos/drabikpany/6988687140
Źródło: https://www.flickr.com/photos/drabikpany/6988687140
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Stycznia 2020

Jarosław Kaczyński ustąpi? Stan zdrowia ma być jasnym sygnałem, tak wynika z sondażu

Jarosław Kaczyński, jak wiadomo, przeszedł ostatnio zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Prezesa PiS czeka długa rehabilitacja. Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, to właśnie z tego powodu zdaniem ponad połowy respondentów Kaczyński powinien zrezygnować z pełnienia funkcji szefa Prawa i Sprawiedliwości.

„Czy ze względu na stan zdrowia Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z kierowania Prawem i Sprawiedliwością”? Tak brzmiało pytanie, na jakie odpowiedzi udzielić mieli ankietowani biorący udział w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Aż 56 proc. pytanych uważa, że biorąc pod uwagę stan zdrowia prezesa, powinien on zrezygnować z przewodniczenia partii. Zdania przeciwnego jest jedynie 20 proc. respondentów. 24 proc. ankietowanych wybrało zaś opcję "trudno powiedzieć".

Sondaż Instytutu Badań Pollster w dniach 20-22 grudnia 2019 przeprowadzono na próbie 1060 dorosłych Polaków.

– W grupie sugerującej takie rozwiązanie są ludzie bezkrytyczni wobec prezesa i autentycznie zaniepokojeni jego stanem. Są też i tacy – co potwierdzają inne badania – że Polacy wymagają od polityków poświęcenia się polityce przez całą dobę i ci nie widzą już takich zdolności u Kaczyńskiego – mówi w rozmowie z "Super Expressem" prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarosława Kaczyńskiego czeka kolejny zabieg

Warto przypomnieć, że po przebytym zabiegu, który Kaczyński wielokrotnie odkładał, mając na względzie wybory parlamentarne, prezes wciąż powraca do pełni sił. Politycy PiS zapewniali, co prawda, że Jarosław Kaczyński będzie gotowy, by w należyty sposób wspomóc partię podczas zbliżającej się kampanii do kluczowych wyborów prezydenckich, wypada jednakże pamiętać, że szefa Prawa i Sprawiedliwości czeka niedługo kolejny zabieg.

Tym razem chodzi o drugą nogę. "SE" zaznacza jednak, że Kaczyński najprawdopodobniej przedłoży wynik wyborów nad własne zdrowie i operację przejdzie najwczesniej wiosną. "Według naszych informacji, szef rządzącej partii chcę ją jednak odłożyć na okres po przyszłorocznych wyborach prezydenckich".