wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Co dalej z obozem rządzącym?

23 Września 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński wciąż cieszy się poparciem opinii publicznej. Opublikowano sondaż, który stawia Zbigniewa Ziobrę pod ścianą. Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrzebuje skandalizującego koalicjanta. Solidarna Polska będzie mus

"Piątka dla zwierząt" oraz warunki, w jakich żyją zwierzęta hodowane na futra, doprowadziły do kryzysu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Kaczyński spotkał się z oporem zarówno ze strony polityków Porozumienia, jak i Solidarnej Polski. W tle konfliktu o rolników znajduje się długo zapowiadana rekonstrukcja rządu. Okazuje się jednak, że prezes Prawa i Sprawiedliwości doskonale poradziłby sobie bez wsparcia dwóch, mniejszych ugrupowań. 

Jarosław Kaczyński nie straci władzy? Sondaż mówi sam za siebie

Z nieoficjalnych, medialnych spekulacji wynikało, że Jarosław Kaczyński zażądał od swoich koalicjantów oddania niektórych resortów. Pod znakiem zapytania stanęła wówczas przyszłość Zbigniewa Ziobry i Jana Ardanowskiego. Od samego początku celem rekonstrukcji miało być ograniczenie składu Rady Ministrów. Posłowie Solidarnej Polski podczas rozgrywania sporu z Jarosławem Kaczyńskim podtrzymywali, że są w stanie samodzielnie wejść do polskiego parlamentu. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała deklaracje koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości.

"Super Express" zlecił Instytutowi Badań Pollster przeprowadzenie sondażu poparcia dla partii politycznych. Ankieterzy wyłączyli jednak Solidarną Polskę oraz Porozumienie ze Zjednoczonej Prawicy. Z przedstawionych przez medium badań wynika, że Jarosław Kaczyński ponownie wygrałby wybory. Jego wynik, choć nieznacznie niższy, zapewnił by mu pierwsze miejsce na podium. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 39,34 proc. ankietowanych.

Jarosław Kaczyński pozostawia Platformę Obywatelską daleko w tyle. Partia Borysa Budki odnotowała poparcie na poziomie 24,24 proc. Trzecie miejsce zajęłaby nieistniejąca partia Szymona Hołowni z wynikiem 9,91 proc. Do polskiego parlamentu weszłaby również Lewica oraz Konfederacja. Pod progiem wyborczym znalazła się Solidarna Polska, która nie może liczyć nawet na 3 proc. poparcia. Jedynie 2,35 proc. badanych poparło ugrupowanie Zbigniewa Ziobry. Porozumienie zaś uzyskałoby  oraz 0,69 proc. głosów.

Źrodło: [Super Express]

Podobne artykuły

(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >

Polityka

Babcia Kasia spotkała się na światłach z Antonim Macierewiczem. Do sieci trafiło zdjęcie

Czytaj więcej >

Polityka

"Wiadomości" TVP odpowiedziały na materiał "Faktów". Padły poważne zarzuty

Czytaj więcej >