Jarosław Kaczyński. (zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 14 Listopada 2020

Fatalne informacje dla Jarosława Kaczyńskiego. Wyniki sondażu nie pozostawiają najmniejszych złudzeń

Prezes Jarosław Kaczyński zaczyna tracić społeczne poparcie? Sondaż Estymator dla portalu "Do Rzeczy" przedstawił, jak rozłożyłby się układ sił w Sejmie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz. Prawo i Sprawiedliwość, choć zajęłoby pierwsze miejsce, nie mogłoby samodzielnie rządzić.

Zjednoczona Prawica od września znalazła się w nie najlepszej sytuacji. Masowe protesty, wzrost zachorowań oraz afery wewnątrz Kościoła katolickiego odcisnęły swoje piętno na elektoracie koalicji Jarosława Kaczyńskiego. Wicepremierowi z pewnością nie pomagają toczące się w rządzie konflikty. Jak więc uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość na tle innych ugrupowań?

Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie ws. kardynała Dziwisza. Padły mocne słowa, nie hamował sięTadeusz Rydzyk przerwał milczenie ws. kardynała Dziwisza. Padły mocne słowa, nie hamował sięCzytaj dalej

Prezes Jarosław Kaczyński w poważnych tarapatach

Portal "Do Rzeczy" przedstawił badanie opinii publicznej, z którego wynika, że prezes PiS-u dziś może liczyć na 36,8% uczestników badania. Stanowi to wzrost względem ostatniego sondażu, jednak wynik wciąż świadczy o spadku poparcia.

Pierwsze tąpnięcie odnotowano na kilka dni po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Według informacji "Do Rzeczy" Jarosław Kaczyński wprowadziłby do izby niższej parlamentu jedynie 210 posłów. W Sejmie zasiada aż 460 przedstawicieli komitetów wyborczych, więc PiS utraciłby większość. Niezbędne byłoby pozyskanie sojusznika. Mogłaby nim być Konfederacja z 6,6% wskazań, co przekłada się na 12 mandatów.

Papież Franciszek pogrążył się w żałobie. Stracił bardzo bliską osobę, niezwykle przykre doniesieniaPapież Franciszek pogrążył się w żałobie. Stracił bardzo bliską osobę, niezwykle przykre doniesieniaCzytaj dalej

O władzy decydowałyby zaledwie dwa miejsca w ławach poselskich oraz negocjacje z najbardziej prawicową koalicją na polskiej scenie politycznej. Warto zaznaczyć, że Konfederację tworzą trzy skrajne w swych poglądach obozy. Nie każdy z nich mógłby skłonić się do współpracy z Jarosławem Kaczyńskim.

Drugie miejsce w badaniu opublikowanym przez "Do Rzeczy" zajęła Koalicja Obywatelska, tworzona przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polska oraz Zielonych. Główny przeciwnik Jarosława Kaczyńskiego uzyskałby 29,3% poparcia uprawnionych do głosowania. Tym samym ugrupowanie utrzymuje pozycje "lidera opozycji" i obejmuje aż 144 miejsca w Sejmie. Efekt zjednoczenia, choć jest widoczny, wciąż nie pozwala na zyskanie przewagi nad partią wicepremiera.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zatrzymani po Marszu Niepodległości zostali zbadani alkomatem. Wynik zatrważa
2. Kolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24h
3. OKO.press: Jarosław Kaczyński pilnuje, czy pod kościołami stoją policjanci

Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni jest świeżym i jeszcze nie ukonstytuowanym bytem w oczach opinii publicznej. Zrzeszenie współtworzą działacze o skrajnych poglądach. Poza samym Hołownią możemy wyróżnić Hannę Gil-Piątek - obecną posłankę, która startowała przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu z list Lewicy - oraz dawnych liderów Platformy Obywatelskiej, takich jak Jacek Kozłowski. Ugrupowanie, jak podaje "Do Rzeczy", poparło 12,7% badanych. Trzeci największy komitet w Sejmie wprowadziłby 58 twarzy do Sejmu.

Walkę o trzecie miejsce na podium wciąż prowadzi koalicja lewicowych ugrupowań. SLD, Wiosna i partia Razem dziś cieszą się łącznym poparciem 9,4% uprawnionych do głosowania, co według "Do Rzeczy" daje 35 mandatów.

Poza Sejmem znalazłaby się konkurent Jarosława Kaczyńskiego - PSL i Kukiz'15. Przypomnijmy, że w ostatniej kadencji Sejmu prezes Prawa i Sprawiedliwości skutecznie przejął kilku polityków z ruchu Pawła Kukiza. Dziś Koalicja Polska może liczyć na 4,6% poparcia.

Kiedy skończy się nauczanie zdalne? Ministrowie podają sprzeczne informacje, rodzice całkowicie zdezorientowaniKiedy skończy się nauczanie zdalne? Ministrowie podają sprzeczne informacje, rodzice całkowicie zdezorientowaniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna tragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, a jej młodsza koleżanka jest ranna
  2. Spójrz na swój tłuczek do mięsa. Ujawniamy do czego służy druga strona, niemal nikt nie znał zastosowania
  3. 36-latka pozbawiona życia przed szpitalem w Świętokrzyskiem. Przerażająca zbrodnia
  4. Rozpoznajesz tych narodowców? Policja prosi o pomoc
  5. Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzję
  6. Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesienia

Źródło: [Do Rzeczy]