wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jarosław Kaczyński złożył dziś kwiaty na Powązkach. Niewielu zna historię jego rodziny z czasów Powstania Warszawskiego

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński z pewnością może być dumny ze swojego ojca, Rajmunda Kaczyńskiego. Z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego prezes PiS złożył kwiaty na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie został pochowany jego bliski. Wyjaśnijmy, że rodzic polityk&oacut

Przypomnijmy, że w walkę z niemieckim okupantem angażowali się Polacy o najróżniejszych poglądach. Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie z Onetem deklarowała, że żołnierze chcieli nie tylko odzyskać swoje państwo, ale też zjednoczyć naród ponad wszelkimi podziałami. O suwerenności kraju walczył też Rajmund Kaczyński. Wyjątkowo kontrowersyjna rodzina prezydenta i lidera Prawa i Sprawiedliwości ma swoje żołnierskie korzenie. 

Jarosław Kaczyński oddał hołd Rajmundowi Kaczyńskiego

- Myśmy wszyscy marzyli o tym, żeby powstanie wybuchło jak najszybciej. Może to była naiwność ludzi młodych, jeszcze niedoświadczonych, ale uważaliśmy, że damy sobie radę, że oddziały powstańcze wyrzucą Niemców z Warszawy. Wiedzieliśmy, że część nas zginie, ale uznaliśmy, że będziemy walczyć do momentu, do którego to będzie możliwe - deklarowała żołnierka Traczyk-Stawska dla "Onetu". Do działań powstańczych włączył się też Rajmund Kaczyński, który od 1941 zapisał się do Związku Walki Zbrojnej.

Rajmund Kaczyński został ranny już podczas pierwszych walk. W wyniku postrzału stracił kciuk prawej dłoni. Był też dowódcą siódmej drużyny drugiego plutonu kompanii pułku "Baszta". Szczególną ciekawość budzi fakt, że był on opatrywany przez siostrzenicę Bronisława Komorowskiego, sanitariuszkę Halinę Wołłowicz. Po dwóch tygodniach spędzonych w szpitalu prowadził działania powstańcze na Mokotowie. 27 września 1994 roku okupant przewiózł go do pruszkowskiego obozu skąd trafił do kolejnego, skierniewickiego zakładu przejściowego. Po udanej próbie ucieczki ukrywał się w okolicach stolicy do stycznia 1945 roku.

Uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł w 2015 roku. Jego ciało umieszczono na warszawskich Powązkach, w rodzinnej mogile. Szczególne kontrowersje jednak budzi fakt pochówku Jadwigi Kaczyńskiej. Wyjaśnijmy, że złożono ją wspólnie z jej najbliższymi. Nieżyjący małżonkowie nie znajdują się w jednym grobie. Ceremonia pogrzebowa Rajmunda Kaczyńskiego była niezwykle skromna. Jedynie najbliżsi oraz rodzina wzięli udział uroczystościach. Poruszające wydarzenie poprowadził biskup polowy Tadeusz Płoński. Na stronie Wikipedii możemy zauważyć zdjęcie grobu żołnierza Wojska Polskiego.

Jarosław Kaczyński, zapewne chcąc oddać hołd także Rajmundowi Kaczyńskiego, złożył dziś kwiaty na Cmentarzu Powązkowskim. Miejsce pochówku żołnierza i wykładowcy jest skromne, ale bardzo zadbane. Na wypolerowanej i uprzątniętej mogile nieustannie pojawiają się kwiaty i znicze. Na tablicy wyryto epitafium o treści "Żołnierz AK, Kawaler Krzyża Virtuti Militari". Ojciec polityków został też odznaczony Krzyżem Powstania Warszawskiego oraz Krzyżem Walecznych.

Źródło: [Wikipedia]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >