Jarosław Kaczyński Rajmund Kaczyński. (zdj. Il. ) ; Flickr/Ministerstwo Obrony Narodowej
Źródło: (zdj. Il. ) ; Flickr/Ministerstwo Obrony Narodowej
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 1 Sierpnia 2020

Jarosław Kaczyński złożył dziś kwiaty na Powązkach. Niewielu zna historię jego rodziny z czasów Powstania Warszawskiego

Jarosław Kaczyński z pewnością może być dumny ze swojego ojca, Rajmunda Kaczyńskiego. Z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego prezes PiS złożył kwiaty na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie został pochowany jego bliski. Wyjaśnijmy, że rodzic polityków ma niemałe zasługi na rzecz wolnej i niepodległej Polski.

Przypomnijmy, że w walkę z niemieckim okupantem angażowali się Polacy o najróżniejszych poglądach. Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie z Onetem deklarowała, że żołnierze chcieli nie tylko odzyskać swoje państwo, ale też zjednoczyć naród ponad wszelkimi podziałami. O suwerenności kraju walczył też Rajmund Kaczyński. Wyjątkowo kontrowersyjna rodzina prezydenta i lidera Prawa i Sprawiedliwości ma swoje żołnierskie korzenie. 

Jarosław Kaczyński oddał hołd Rajmundowi Kaczyńskiego

- Myśmy wszyscy marzyli o tym, żeby powstanie wybuchło jak najszybciej. Może to była naiwność ludzi młodych, jeszcze niedoświadczonych, ale uważaliśmy, że damy sobie radę, że oddziały powstańcze wyrzucą Niemców z Warszawy. Wiedzieliśmy, że część nas zginie, ale uznaliśmy, że będziemy walczyć do momentu, do którego to będzie możliwe - deklarowała żołnierka Traczyk-Stawska dla "Onetu". Do działań powstańczych włączył się też Rajmund Kaczyński, który od 1941 zapisał się do Związku Walki Zbrojnej.

Rajmund Kaczyński został ranny już podczas pierwszych walk. W wyniku postrzału stracił kciuk prawej dłoni. Był też dowódcą siódmej drużyny drugiego plutonu kompanii pułku "Baszta". Szczególną ciekawość budzi fakt, że był on opatrywany przez siostrzenicę Bronisława Komorowskiego, sanitariuszkę Halinę Wołłowicz. Po dwóch tygodniach spędzonych w szpitalu prowadził działania powstańcze na Mokotowie. 27 września 1994 roku okupant przewiózł go do pruszkowskiego obozu skąd trafił do kolejnego, skierniewickiego zakładu przejściowego. Po udanej próbie ucieczki ukrywał się w okolicach stolicy do stycznia 1945 roku.

Uczestnik Powstania Warszawskiego zmarł w 2015 roku. Jego ciało umieszczono na warszawskich Powązkach, w rodzinnej mogile. Szczególne kontrowersje jednak budzi fakt pochówku Jadwigi Kaczyńskiej. Wyjaśnijmy, że złożono ją wspólnie z jej najbliższymi. Nieżyjący małżonkowie nie znajdują się w jednym grobie. Ceremonia pogrzebowa Rajmunda Kaczyńskiego była niezwykle skromna. Jedynie najbliżsi oraz rodzina wzięli udział uroczystościach. Poruszające wydarzenie poprowadził biskup polowy Tadeusz Płoński. Na stronie Wikipedii możemy zauważyć zdjęcie grobu żołnierza Wojska Polskiego.

Jarosław Kaczyński, zapewne chcąc oddać hołd także Rajmundowi Kaczyńskiego, złożył dziś kwiaty na Cmentarzu Powązkowskim. Miejsce pochówku żołnierza i wykładowcy jest skromne, ale bardzo zadbane. Na wypolerowanej i uprzątniętej mogile nieustannie pojawiają się kwiaty i znicze. Na tablicy wyryto epitafium o treści "Żołnierz AK, Kawaler Krzyża Virtuti Militari". Ojciec polityków został też odznaczony Krzyżem Powstania Warszawskiego oraz Krzyżem Walecznych.

Źródło: [Wikipedia]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!