wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jan Śpiewak został ułaskawiony. Adam Bielan wprost o "kradzieży kamienic", na odpowiedź Kierwińskiego nie trzeba było długo czekać

5 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Jan Śpiewak został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do sprawy odniósł się Adam Bielan, krytykując w pierwszej kolejności Rafała Trzaskowskiego i Platformę Obywatelską. Poseł i szef sztabu wyborczego Dudy wziął udział w programie "Tł

Jan Śpiewak jest znanym warszawskim aktywistą społecznym. W połowie grudnia 2019 roku został skazany za zniesławienie mecenas Bogumiły Górnikowskiej. Prawomocny wyrok wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Jego uzasadnienie pozostało niejawne. Chodziło o publiczne krytykowanie Górnikowskiej w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie. Niepokojąca dla Śpiewaka była także jej działalność z lat 2008-2011. Była wówczas kuratorem właściciela budynku. Jak się okazało, właściciel nie żył od 1959 roku. Sąd okręgowy utrzymał w mocy postanowienie sądu rejonowego i nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł kary grzywny oraz dodatkowych 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. 23 grudnia 2019 roku złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie. Doszło do niego w ostatni czwartek.

"Moje ułaskawienie nie zatrzyma mafii reprywatyzacyjnej ani dzikiej reprywatyzacji. Obywatele nie zastąpią polityków, aktywiści nie zastąpią sędziów" - skomentował Śpiewak w opublikowanym w piątek oświadczeniu. Jego zdaniem decyzja wymiaru sprawiedliwości "podważyła fundamenty demokracji". Należy do nich m.in. prawo do wolności słowa i krytyki.

Jan Śpiewak został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do sprawy odniósł się Adam Bielan

Adam Bielan, poseł i rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, w programie "Tłit" WP krytykował kandydata na prezydenta KO, Rafała Trzaskowskiego. Odniósł się także do sprawy Jana Śpiewaka. Wyjaśnił, co sądzi o ułaskawieniu go przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Bielan, mówiąc o Janie Śpiewaku, wspomniał wprost o "kradzieży kamienic". Obarczył PO winą za aferę reprywatyzacyjną. Jego zdaniem aktywista otrzymał karę za "słowa prawdy". - To nie była reprywatyzacja, tylko kradzież kamienic pod okiem PO na masową skalę - twierdzi poseł Adam Bielan. - Sprawa dotyczyła kłamstwa. Widziałem wczoraj jego konferencję. Atakował Rafała Trzaskowskiego, a dziś słyszę o prawie łaski. Wszystko jest jasne - odpowiedział Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

Źródło: [WP / TVN Warszawa]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >