wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jan Paweł II otrzymał pieniądze od księdza pedofila? Sensacyjne doniesienia "Washington Post"

28 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Jan Paweł II i Benedykt XVI zostali wymienieni przez "Washington Post" jako jedni z beneficjentów darów, które arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick wysyłał do watykańskich dygnitarzy. McCarrick miał przekazać innym duch

McCarrick został uznany winnym czynów pedofilii decyzją Kongregacji Nauki Wiary. W lutym papież Franciszek wydalił go ze stanu kapłańskiego. Decyzja w sprawie byłego arcybiskupa było długo oczekiwana. Dziennik.pl zaznacza, że zapadła na pięć dni przed historycznym, pierwszym w historii Kościoła szczytem na temat walki z pedofilią. Zwołał go papież Franciszek.

"Post" dotarł do dokumentów finansowych waszyngtońskiej archidiecezji, której od 2001 roku arcybiskupem był wspomniany Theodore McCarrick. Wynika z nich, że na rachunek, nad którym wyłączną kontrolę sprawował McCarrick, przesłano w ciągu 17 lat około 6 mln USD. Znacząca część pieniędzy została, co prawda, przekazana na cele dobroczynne, m.in katolickim organizacjom charytatywnym w Stanach Zjednoczonych i Rzymie oraz pomagającym w ogarniętych konfliktami krajach. Mimo to niemal 200 czeków wystawiono innym duchownym, w tym ponad 60 arcybiskupom i kardynałom.

Jan Paweł II z pieniędzmi od McCarricka

Według "Washington Post" papież Jan Paweł II otrzymał w latach 2001-2005 aż 90 tys. USD. Jego następca, Benedykt XVI, dostał za to aż 291 tys. dolarów, z czego ogromną ich część, bo aż 250 tys., miał otrzymać ledwie miesiąc po zastąpieniu na stanowisku głowy Stolicy Apostolskiej polskiego papieża. Przedstawiciele byłych papieży jak dotąd odmówili komentarza lub, jak zaznacza wp.pl, poinformowali, że nie dysponują żadnymi informacjami o przesyłanych środkach.

Inni watykańscy duchowni tłumaczą zaś, że pieniądze przesyłane przez McCarricka były bożonarodzeniowymi darami lub zwykłymi wyrazami uznania, i następnie zostały przeznaczane na cele charytatywne.

Wysyłane pieniądze "nie miały żadnego wpływu na proces podejmowania decyzji kardynała", twierdzi rzecznik kardynała Leonardo Sandriego, który od McCarricka otrzymał 6500 USD.

"W najbliższych miesiącach Kościół planuje opublikowanie raportu w sprawie postępowania Watykanu w związku z oskarżeniami przeciwko McCarrickowi. Amerykańskie władze kościelne przesłały do Rzymu odpowiednie wykazy finansowe", pisze dziennik.pl.

Były arcybiskup Theodore McCarrick jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich duchownych. W swojej karierze sprawował funkcję m.in. arcybiskupa archidiecezji Nowego Jorku oraz Waszyngtonu. Swoją posługę pełnił przez ponad 6 dekad. Dyskusja na temat czynów pedofilii dokonywanych przez McCarricka jest niezwykle burzliwa, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Zostały podjęte działania mające na celu ostalić, kto i od jak dawna wiedział o czynach arcybiskupa. Pojawiły się również głosy mówiące umyślnym tuszowaniu sprawy. W tym kontekście wymienienie papieża Jana Pawła II jako jednego z beneficjentów wysyłanych przez McCarricka pieniędzy jest szczególnie niepokojące.

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Perm

Świat

Dantejskie sceny na jednym z rosyjskich uniwersytetów. Na uczelni padły strzały, studenci wyskakiwali z okien

Czytaj więcej >
Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Świat

Papież Franciszek apeluje o modlitwę w liście do duchownych. “Jestem trochę stary i trochę chory”

Czytaj więcej >
Samolot

Świat

Polski samolot musiał lądować w Etiopii. Pasażerowie donoszą o wybuchu ognia i panice na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Etiopia. Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Maszyna zapaliła się podczas startu

Czytaj więcej >

Świat

TikTok wykładany na uniwersytecie? To nie żart

Czytaj więcej >

Świat

Premier Hiszpanii wznawia dialog z Katalonią. Mowa o referendum niepodległościowym

Czytaj więcej >