wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jan Duda wszedł w poważny konflikt. Mógł złamać aż dwie ustawy

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Działający w samorządzie Jan Duda może spotkać się ze sporymi problemami. Marek Sowa i Jerzy Fedorowicz złożyli na niego oficjalną skargę do wojewody. Twierdzą, że wbrew prawu zostali pozbawieni wprowadzenia na sesję swojej uwagi do projektu. Dodatkowo na

  • Marek Sowa i Jerzy Fedorowicz z Koalicji Obywatelskiej złożyli do wojewody małopolskiego skargę na Jana Dudę

  • Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy miał złamać dwie ustawy: o samorządzie województwa oraz ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora

  • Do incydentów tych miało dojść w czasie obrad Sejmiku Małopolskiego

Pod adresem Jana Dudy pojawiły się wyjątkowo mocne oskarżenia. Czy ojciec prezydenta Andrzeja Dudy złamał aż dwie ustawy w czasie swojej aktywności w Sejmiku Małopolskim?

Zarzuty w stosunku do działań Jana Dudy zgłosili do wojewody reprezentanci opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej. Marek Sowa i Jerzy Fedorowicz twierdzą, że mają dowody na potwierdzenie swoich słów i przywołują konkretną sytuację mającą świadczyć na ich korzyść.

Małopolskie: Jan Duda oskarżony o łamanie przepisów w Sejmiku

W ostatnim czasie dość mało słyszy się na temat działalności Jana Dudy. Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy unika udzielania kolejnych wypowiedzi dla prasy i skupia się na swojej pracy w samorządzie lokalnym.

To właśnie wydarzenia z Sejmiku Małopolskiego mają świadczyć na jego niekorzyść. Dwóch reprezentantów Koalicji Obywatelskiej oskarża Jana Dudę, że ten złamał aż dwie ustawy.

Marek Sowa oraz Jerzy Fedorowicz wskazują, że ojciec Andrzeja Dudy, Jan Duda miał naruszyć dwie ustawy: ustawy o samorządzie województwa, gdzie zagwarantowano opozycji możliwość wprowadzenia na sesję minimum jednego apelu, uchwały, czy projektu rezolucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Skarga na Jana Dudę powędrowała wprost na biurko wojewody, jednak oprócz wskazywanych naruszeń reprezentacja Koalicji Obywatelskiej wskazuje na nieco bardziej realne skutki działań polityka ignorującego przepisy.

Przez Jana Dudę region stracił 6 mld złotych?

Pod adresem ojca prezydenta Andrzeja Dudy padają wyjątkowo mocne oskarżenia. Politycy opozycji wskazują, że działania Jana Dudy negatywnie oddziałują na region, na którego korzyść wszyscy ślubowali działać.

- W rządowym rozdaniu zostaliśmy zwyczajnie okradzeni. 6 miliardów złotych mniej to kwota, która nie może być zaakceptowana przez nikogo, a tym bardziej przez tych, którzy składali ślubowanie, że będą służyć Małopolsce i walczyć o jej interesy - wskazuje w rozmowie z "Gazetą Wybroczą" Marek Sowa.

W tej wypowiedzi odnosi się on do dyskusji na temat Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021- 2027. To właśnie wtedy Jan Duda miał odmówić Markowi Sowie, zabrania głosu. Jednocześnie dodał, że ojciec Andrzeja Dudy nie radzi sobie na powierzonym mu stanowisku.

Projekt nie został rozpatrzony mimo braków przeciwskazań?

- Każdy projekt musi mieć większość, żeby być przyjęty, ale rozpatrywany musi być zawsze, jeśli został prawidłowo złożony. A przecież nikt nie kwestionował prawidłowości złożenia projektu tej rezolucji - dodaje jeszcze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Sowa.

Jednocześnie w rozmowie na temat skargi złożonej do wojewody reprezentant Koalicji Obywatelskiej wskazał, że Jan Duda "czuje się bezkarny, bo wie, że syn go uniewinni" i to dlatego jawnie złamał dwie ustawy.

Nie jest wiadome, jakie jest stanowisko samego ojca Andrzeja Dudy w tej sprawie. Prezydent natomiast najprawdopodobniej nie skomentuje tej sprawy z racji natłoku obowiązków. W ten weekend, a dokładniej w niedzielę, weźmie udział w charytatywnym slalomie narciarskim. Konkurs odbędzie się w Zakopanem na Polanie Szymoszkowej.

Źródło: Gazeta Wyborczą / Super Express / o2

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski żegna tragicznie zmarłego dziennikarza

  • Obajtek w końcu zabrał głos w swojej afery. Wyjaśnia zdarzenia, o których mowa na taśmach

  • Jacek Rozenek walczy o powrót do normalności po udarze. "Lekarze mówili, że umiera"

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >