wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Interwencje policji w kościołach. Przypadki łamania obostrzeń

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Działające mimo wzrostu zakażeń kościoły zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy policji. – Przez ten weekend otrzymywaliśmy zgłoszenia odnoszące się do gromadzenia się większej liczby osób aniżeli dopuszczalna – przekazał rzecznik

Wobec wyraźnego wzrostu dynamiki zachorowań w trakcie trzeciej fali epidemii rząd zdecydował o zamknięciu niemal wszystkich gałęzi gospodarki. Jednocześnie otwarte pozostają kościoły, które mają działać w reżimie sanitarnym.

Należy pamiętać, że od 27 marca w kościołach obowiązuje nowy limit osób mogących przebywać w świątyni – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Konieczne jest również noszenie maseczek oraz utrzymywanie przynajmniej 1,5-metrowych odstępów.

Kościoły skontrolowane przez policję

Swoistym wstępniakiem dla nabożeństw odprawianych w trakcie nadchodzącej Wielkanocy, podczas której limity wiernych w świątyniach według wszelkiego prawdopodobieństwa mogą zostać przekroczone, była zeszłotygodniowa uroczystość Niedzieli Palmowej.

Goszczący w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski inspektor Mariusz Czajka skomentował sprawę łamania obostrzeń w trakcie mszy świętych.

Przez ten weekend otrzymywaliśmy zgłoszenia odnoszące się do gromadzenia się większej liczby osób aniżeli dopuszczalna w kościołach. W takich sytuacjach policjanci byli kierowani na miejsce – przekazał rzecznik prasowy Policji.

Według relacji inspektora Czajki sytuacje, w których mundurowi otrzymali informacje dotyczące łamania restrykcji w kościołach, należy uznać za incydentalne. W przypadku stwierdzenia niestosowania się do obowiązujących zasad sanitarnych funkcjonariusze sporządzali wnioski o ukaranie księży odprawiających nabożeństwa.

Dalej w tej sprawie będzie wypowiadał się już sąd – zapewnił rzecznik Policji, wskazując, że sporządzane dokumenty dotyczyły proboszczów danych parafii.

Według relacji Czajki kontrole wykazały, że w zdecydowanej większości kościołów obowiązujące obostrzenia są przestrzegane, a stwierdzone naruszenia zasad reżimu sanitarnego dotyczą przede wszystkim limitów osób mogących przebywać w budynku.

W tych przypadkach policjanci, po sprawdzeniu podanych faktów i potwierdzeniu, że mogło dojść do naruszenia przepisów, sporządzili wnioski o ukaranie do sądu – zaznaczył gość Wirtualnej Polski.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Stanisław Karczewski bronił Daniela Obajtka w WP

  • Wiceminister Buda o stanie nadzwyczajnym: Możliwość jest brana pod uwagę

  • Prymas Polak: Kościołów zamykać nie trzeba, trzeba przestrzegać obostrzeń

źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >