InPost. Zofia Bazak/East NewsŹródło: Zofia Bazak/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 1 Września 2020

Oszuści podszywają się pod InPost. Uwaga na fałszywe SMS-y

Epidemia koronawirusa spowodowała, że ludzie przerzucili się na zakupy w sieci. Oznacza to, że znacznie więcej pracy mają kurierzy i osoby zarządzające paczkomatami. Stwarza to większe pole do popisu oszustom, którzy podszywają się pod firmę InPost.

Praktyki cyberprzestępców były już wielokrotnie zgłaszane, jednak oszuści co chwilę wracają z nowymi pomysłami. Tym razem za cel wzięli sobie firmę posiadającą paczkomaty w całej Polsce – InPost.

Poruszające sceny na pogrzebie Piotra Szczepanika. Wielki artysta został niezwykle pożegnanyPoruszające sceny na pogrzebie Piotra Szczepanika. Wielki artysta został niezwykle pożegnanyCzytaj dalej

Oszuści podszywają się pod InPost

Przestępcy starając się dotrzeć do osób oczekujących na swoją przesyłkę i wysyłają SMS-y o podejrzanej treści na ślepo. Wiadomość brzmi następująco: „InPost: Przesyłka została dostarczona do paczkomatu. Kod odbioru wygenerujesz przez aplikacje: Inpost.kody-odbioru.net/pobierz”. Oszuści mają nadzieję, że przypadkowo uda trafić się na osobę, która akurat faktycznie oczekuje na przesyłkę. Po wejściu w link zostajemy przekierowani pod fałszywą stronę sklepu Google, skąd można pobrać aplikację „InPost Mobile”. Problem w tym, iż nie jest to prawdziwa aplikacja firmy, lecz złośliwe oprogramowanie, które ma na celu wykradanie najważniejszych danych do logowania, np. do konta bankowego. Użytkownicy iPhone’ów są w tym wypadku bezpieczni, gdyż ciężej jest o zainstalowanie podejrzanej aplikacji na urządzeniach Apple.

Gwiazda Pytanie na śniadanie z dnia na dzień straciła pracę. Jest niespodziewany komentarz, może namieszaćGwiazda Pytanie na śniadanie z dnia na dzień straciła pracę. Jest niespodziewany komentarz, może namieszaćCzytaj dalej

Ile zarabiają oszuści?

Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, ale nawet jeśli tylko 1 proc. osób, które otrzymały powiadomienie wejdą w fałszywy link i zainstalują aplikację, to oszuści mogą wzbogacić się o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tragiczne wieści na początek roku szkolnego. Są ranne dzieci, służby robią, co mogą
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Fenomenalne odkrycie w Izraelu. Opisano je w samej Biblii

W ostatnich dniach zwiększyła się liczba zgłoszeń osób, które twierdzą, iż zostały oszukane. Warto zwracać uwagę na to w jakie linki wchodzimy i jakie aplikacje instalujemy. Najlepiej dobrze zabezpieczyć swojego smarfona i komputer, aby ustrzec się przed tego rodzaju kradzieżami.
 
Źródło: [niebezpiecznik.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Zwołują sztab kryzysowy w kancelarii Morawieckiego. Sytuacja jest fatalna