InPost. Zofia Bazak/East News
Źródło: Zofia Bazak/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 1 Września 2020

Oszuści podszywają się pod InPost. Uwaga na fałszywe SMS-y

Epidemia koronawirusa spowodowała, że ludzie przerzucili się na zakupy w sieci. Oznacza to, że znacznie więcej pracy mają kurierzy i osoby zarządzające paczkomatami. Stwarza to większe pole do popisu oszustom, którzy podszywają się pod firmę InPost.

Praktyki cyberprzestępców były już wielokrotnie zgłaszane, jednak oszuści co chwilę wracają z nowymi pomysłami. Tym razem za cel wzięli sobie firmę posiadającą paczkomaty w całej Polsce – InPost.

Oszuści podszywają się pod InPost

Przestępcy starając się dotrzeć do osób oczekujących na swoją przesyłkę i wysyłają SMS-y o podejrzanej treści na ślepo. Wiadomość brzmi następująco: „InPost: Przesyłka została dostarczona do paczkomatu. Kod odbioru wygenerujesz przez aplikacje: Inpost.kody-odbioru.net/pobierz”. Oszuści mają nadzieję, że przypadkowo uda trafić się na osobę, która akurat faktycznie oczekuje na przesyłkę. Po wejściu w link zostajemy przekierowani pod fałszywą stronę sklepu Google, skąd można pobrać aplikację „InPost Mobile”. Problem w tym, iż nie jest to prawdziwa aplikacja firmy, lecz złośliwe oprogramowanie, które ma na celu wykradanie najważniejszych danych do logowania, np. do konta bankowego. Użytkownicy iPhone’ów są w tym wypadku bezpieczni, gdyż ciężej jest o zainstalowanie podejrzanej aplikacji na urządzeniach Apple.

Ile zarabiają oszuści?

Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, ale nawet jeśli tylko 1 proc. osób, które otrzymały powiadomienie wejdą w fałszywy link i zainstalują aplikację, to oszuści mogą wzbogacić się o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

W ostatnich dniach zwiększyła się liczba zgłoszeń osób, które twierdzą, iż zostały oszukane. Warto zwracać uwagę na to w jakie linki wchodzimy i jakie aplikacje instalujemy. Najlepiej dobrze zabezpieczyć swojego smarfona i komputer, aby ustrzec się przed tego rodzaju kradzieżami.
 
Źródło: [niebezpiecznik.pl]