wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Oszuści podszywają się pod InPost. Uwaga na fałszywe SMS-y

1 Września 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Epidemia koronawirusa spowodowała, że ludzie przerzucili się na zakupy w sieci. Oznacza to, że znacznie więcej pracy mają kurierzy i osoby zarządzające paczkomatami. Stwarza to większe pole do popisu oszustom, którzy podszywają się pod firmę InPost

Praktyki cyberprzestępców były już wielokrotnie zgłaszane, jednak oszuści co chwilę wracają z nowymi pomysłami. Tym razem za cel wzięli sobie firmę posiadającą paczkomaty w całej Polsce – InPost.

Oszuści podszywają się pod InPost

Przestępcy starając się dotrzeć do osób oczekujących na swoją przesyłkę i wysyłają SMS-y o podejrzanej treści na ślepo. Wiadomość brzmi następująco: „InPost: Przesyłka została dostarczona do paczkomatu. Kod odbioru wygenerujesz przez aplikacje: Inpost.kody-odbioru.net/pobierz”. Oszuści mają nadzieję, że przypadkowo uda trafić się na osobę, która akurat faktycznie oczekuje na przesyłkę. Po wejściu w link zostajemy przekierowani pod fałszywą stronę sklepu Google, skąd można pobrać aplikację „InPost Mobile”. Problem w tym, iż nie jest to prawdziwa aplikacja firmy, lecz złośliwe oprogramowanie, które ma na celu wykradanie najważniejszych danych do logowania, np. do konta bankowego. Użytkownicy iPhone’ów są w tym wypadku bezpieczni, gdyż ciężej jest o zainstalowanie podejrzanej aplikacji na urządzeniach Apple.

Ile zarabiają oszuści?

Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, ale nawet jeśli tylko 1 proc. osób, które otrzymały powiadomienie wejdą w fałszywy link i zainstalują aplikację, to oszuści mogą wzbogacić się o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

W ostatnich dniach zwiększyła się liczba zgłoszeń osób, które twierdzą, iż zostały oszukane. Warto zwracać uwagę na to w jakie linki wchodzimy i jakie aplikacje instalujemy. Najlepiej dobrze zabezpieczyć swojego smarfona i komputer, aby ustrzec się przed tego rodzaju kradzieżami.

Źródło: [niebezpiecznik.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >