wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wstrząsający wyrok ws. śmierci Igora Stachowiaka. Co czeka policjantów?

19 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Igor Stachowiak na komisariat Wrocław Stare-Miasto trafił przypadkiem. Policjanci pomylili go z poszukiwanym za handel narkotykami mężczyzną. Omyłkowo zatrzymany chłopak był torturowany przy pomocy policyjnego tasera. Po kilku godzinach Igor zmarł. Dziś z

Igor został zatrzymany przypadkiem. Policjantom przypominał Mariusza Frontczaka, dilera narkotyków, który dwa dni wcześniej uciekł wrocławskim funkcjonariuszom. Policjanci byli wściekli. Mężczyzna uciekł im, mimo że był już zakuty w kajdanki.

25-letni Igor Stachowiak 15 maja 2016 roku imprezował z kolegami. Był pijany. Nie stronił od narkotyków. W jego organizmie znaleziono m.in. amfetaminę, metaamfetaminę i MDMA. Chłopak najprawdopodobniej zażył jej kilka tygodni wcześniej. Krążąc po wrocławskim runku, wzbudził zainteresowanie monitoringu. Miał na sobie pomarańczowy sweter. Odpowiadał rysopisowi Frontczaka.

Na rynku szybko pojawili się policjanci i próbowali obezwładnić Igora. Zdezorientowany chłopak stawiał opór. Na miejsce przyjechał drugi radiowóz. 25-letni Igor nie dawał jednak za wygraną. Wówczas policjanci po raz pierwszy użyli paralizatora.

– Proszę was! Nie robię nic ku…a! Ałaaaa! – usłyszymy później na nagraniach, które obiegły całą Polskę. – Proszę! Ja nic nie zrobiłem! Ale proszę was! Za co wy mi robicie takie coś? Ludzie! Ludzie! Ałaaaa!

Igor Stachowiak: "Proszę was! Za co wy mi robicie takie coś?"

2. Zwłoki w metrze. Ciało leżało w toalecie

Zakuty w kajdanki Igor Stachowiak trafił na komisariat przy ul. Trzemeskiej. Tam za kilka godzin do podłogi przyciśnie go sześciu policjantów. Gdy funkcjonariusze będą usiłowali przepiąć mu kajdanki z przodu do tyłu, chłopak przestanie oddychać.

Na nagraniach zarejestrowanych przez kamerę wbudowaną w paralizator Taser X2, która uruchamia się na chwilę przed wystrzałem, zobaczymy pozbawionego spodni chłopaka.

Kamera włączyła się trzykrotnie. Najdłuższe nagranie trwa 12 minut. Przez ciało leżącego na posadzce Igora przepłynął impuls o napięciu 1200 Volt. Mimo że chłopak jest bezbronny, policjant aplikuje mu kolejne, trwające 5 sekund impulsy. – Jeszcze raz się nie zastosujesz do polecenia, będzie powtórka z rozrywki. Słyszysz mnie? – mówi przy tym. – Jeszcze raz nie wykonasz polecenia, to ci z tego jeszcze raz zap…ę!

Igor zmarł z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Wpływ na śmierć 25-latka miały zażyte przez niego środki psychoaktywne, kilkukrotne rażenie prądem oraz wywieranie silnego nacisku na szyję.

Policjanci skazani za tortury

Dziś zapadł wyrok w tej sprawie. Jak podaje onet, Łukasz R., policjant, który trzykrotnie raził Igora Stachowiaka taserem, został skazany na 2,5 roku bezwzględnego więzienia oraz ośmioletni zakaz wykonywania zawodu. Trzej kolejni policjanci usłyszeli dwuletnie wyroki i sześcioletni zakaz wykonywania zawodu policjanta. W opinii sądu funkcjonariusze są winni torturom stosowanym wobec Igora, jednak w sposób bezpośredni nie doprowadzili do jego śmierci. Wyrok jest prawomocny.

– Gdyby mój syn nie spotkał policjantów na swojej drodze, to by żył. Walczyliśmy o trochę inny wyrok – przekazał ojciec Igora.

– Jeżeli sąd w uzasadnieniu stwierdził, że były to tortury, to powinien to uwzględnić w opisie czynu, który przypisał oskarżonych. Nie zgadzam się ze stanowiskiem sądu co do braku związku przyczynowo-skutkowego między działaniem policjantów a śmiercią Igora Stachowiaka – mówi adw. Maria Radziejowska, pełnomocnik rodziny Igora Stachowiaka, cytowana przez onet.

Rodzice zmarłego postulowali by oskarżeni policjanci usłyszeli wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci Igora oraz znęcanie się nad nim ze szczególnym okrucieństwem. Wówczas groziłoby im do 10 lat pozbawienia wolności.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >