Henryka Gulbinowicza po śmierci spotkała kolejna kara. Wrocławscy radni nie mieli wątpliwości.. Maciej Kulczynski/East News
Źródło: Maciej Kulczynski/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 20 Listopada 2020

Zapadła decyzja ws. Henryka Gulbinowicza. Odebranie insygniów nie jest jedyną karą

Wrocławscy radni zdecydowali, że odbiorą kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł honorowego obywatela miasta Wrocławia. To druga konsekwencja ze strony świeckich władz i organizacji. Czy Gulbinowicza spotkają kolejne pośmiertne kary z rożnych środowisk?

Zaraz po ogłoszeniu oświadczenia nuncjatury apostolskiej, Gulbinowicz przestał być też kawalerem Orderu Uśmiechu - odznaczenia przyznawanego osobom zasłużonym dla dzieci.

Tadeusz Rydzyk w Tadeusz Rydzyk w "Milionerach" TVN-u. Pojawiła się również Beata Szydło. Przypominamy, najbardziej zaskakujące sytuacje w programieCzytaj dalej

Gulbinowicza spotkała kolejna kara

Dziś w sesji Rady Miasta zaplanowanej na godzinę 11, odebrano kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł honorowego obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus). Najpierw trzeba jednak było zmienić zasady towarzyszące temu tytułowi od lat, a mianowicie fakt, że nie można go nikomu odebrać.

Tytułu wcześniej można było się jedynie zrzec i w historii Wrocławia pojawił się taki moment, kiedy w 2006 roku, ze względu na odkrytą współpracę z SB, zrzekł się go hrabia Wojciech Dzieduszycki.

Nad tą sprawą radni pochylili się o godzinie 10. Głosowanie przebiegło dość szybko - większość radnych była za, od głosu wstrzymało się jedynie paru. Trochę inaczej wyglądała kwestia odbierania tytułu samemu Gulbinowiczowi. Co interesujące, przeciwko odebraniu tytułu kardynałowi byli m. in. radni Platformy Obywatelskiej.

Jeden z nich, Stanisław Huskowski, były prezydent miasta i senator oraz poseł za rządów PO-PSL, a wcześniej jako przedstawiciel Unii Wolności. Teraz o kwestii odebrania tytułu Gulbinowiczowi mówił, że kardynał otrzymał go za swoje zasługi w stanie wojennym, czego nie można mu odmówić, zaś kara nałożona przez Watykan nie była właściwie w ogóle uzasadniona.

Obrazy WTV"Aborcja nawet do 9. miesiąca ciąży". TVP Info w oparach absurduCzytaj dalej

Koniec końców wrocławscy radni zadecydowali i zagłosowali za odebraniem tytułu kardynałowi - 28 było za, 3 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Pogrzeb kardynała Gulbinowicza

Według kary nałożonej przez Watykan na kardynała Henryka Gulbinowicza, nie mógł on zostać pochowany z biskupimi honorami w katedrze. W związku z tym od jego śmierci trwały dyskusje na temat tego, gdzie zostanie pochowany - część zainteresowanych stawiała na cmentarz parafialny katedry przy ul. Bujwida.

W piątek rano w kościele uniwersyteckim arcybiskup wrocławski, Józef Kupny, odprawił mszę świętą za duszę kardynała. Mogli pojawić się na niej jedynie przedstawiciele kurii, miała ona bowiem charakter prywatny, jak zapowiedział wcześniej arcybiskup. Podobnie ma stać się z pogrzebem.

Nie podano miejsca, dnia i godziny pochówku kardynała w obawie przed zakłócającymi uroczystość gośćmi.

Dzieci w podwarszawskim kościele otrzymały do wypełnienia ankietę. Księża myśleli, że rodzice nie zwrócą uwagi na skandaliczne pytanie?Dzieci w podwarszawskim kościele otrzymały do wypełnienia ankietę. Księża myśleli, że rodzice nie zwrócą uwagi na skandaliczne pytanie?Czytaj dalej

Wierni głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

- Chcemy wejść na mszę. Proszę nas wpuścić. Jesteśmy parafianami tego kościoła - przekonywali zgromadzoną pod kościołem ochronę. Cały teren przy świątyni otoczony był radiowozami i barierkami. Jak ich jednak powiadomiono, transmisję z mszy można było śledzić online.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. WHO wskazało, co należy zrobić, aby lockdown nie był koniecznością. Mocna teza organizacji
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

źródło: [gazetawroclawska.pl][onet.pl]

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Profesor Lew-Starowicz w żałobie. Przeżywa ogromną stratę
  3. Siostra Anastazja podała najlepszy przepis na sałatkę jarzynową. Tradycyjna, bez udziwnień, smak każdych świąt
  4. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  5. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  6. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  7. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  8. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"