wtv.pl
Pojawienie się w księgarniach "Harrego Pottera" zmieniło życie J.K. Rowling oraz fanów przygód czarodzieja na całym świecie

Unsplash.com/Rae Tian

Pamiętacie wspaniałe historie o Harrym Potterze? Aż trudno uwierzyć, ile już mają lat

30 Września 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

"Harry Potter" to obecnie kanon literatury dla dzieci i młodzieży. Przez to, iż kolejne filmy stawały się kinowymi hitami, wielu fanów zapomniało, że wszystko zaczęło się od niepozornej książki. Pamiętacie, kiedy debiutowała pierwsza opow

„Harry Potter” to kultowa dziś seria książek dla dzieci i młodzieży, jednak kiedy pojawiała się na rynku, nikt nie wiedział, że rozpocznie prawdziwą potteromanię na całym globie. J.K. Rowling nie miała łatwej drogi do zostania jedną z najbardziej znanych pisarek świata, jednak dzięki wierze w swoje marzenia dokonała niemożliwego. Dziś każdy zna jej nazwisko i trudno znaleźć osobę, która nie wie, jak nazywa się dzielny uczeń Hogwartu walczący ze złem.

Pierwsza opowieść o „Harrym Potterze” pojawiła się lata temu

Świat magii i czarodziejstwa przedstawiony w książkach przez J.K. Rowling zafascynował czytelników na całym świecie. „Harry Potter” z miejsca stał się hitem w księgarniach, a w wielu bibliotekach konieczne było zapisanie się na listę oczekujących na wypożyczenie ukazujących się premierowo kolejnych tomów z przygodami młodego czarodzieja. Filmy produkowane przez Warner Bros. raz za razem rozbijały bank, zachwycając fanów serii. Harry Potter dzielnie walczył z lordem Voldemortem odpowiedzialnym za śmierć jego rodziców. Opowieści autorstwa brytyjskiej pisarki wychowały pokolenia młodych osób wierzących w wartości, jakimi kierował się Harry Potter i jego przyjaciele. Wiele osób może być zdziwionych, ile lat temu na rynek trafiła pierwsza z serii książek o czarodzieju.

Minęły 23 lata, odkąd na półkach księgarni pojawił się pierwszy tom „Harrego Pottera”

„Harry Potter i Kamień filozoficzny” miał premierę 26 czerwca 1997 roku, a więc ponad 23 lata temu. Ówcześni nastolatkowie czekający na kolejne tomy opisujące zmagania młodego czarodzieja to dziś dorośli ludzie z nostalgią wspominający szaleństwo, jakie opanowało wtedy świat. Telewizja relacjonowała swego czasu długie kolejki pod księgarniami, które ustawiały się dzień przed premierą następnych części „Harrego Pottera”. J.K. Rowling wydała łącznie 7 tomów opisujących życie Harrego Pottera, wyjątkowego chłopca wychowywanego przez mugolskie wujostwo. Do tej pory jednak historia ta pozostaje niezmiennym hitem na całym świecie. W Polsce notorycznie można oglądać kolejne ekranizacje powieści i każdorazowo zbierają one przed telewizorem rzeszę fanów. Wiecie, kiedy wyszła ostatnia z książek o „Harrym Potterze”?

J.K. Rowling napisała łącznie 7 książek o „Harrym Potterze”, do dziś są sprzedawane w kosmicznych nakładach

7. tom zatytułowany „Harry Potter i Insygnia śmierci” miał swoją światową premierę 21 lipca 2007 roku, w Polsce czytelnicy mogli zaczytywać się w historię kilka miesięcy później, gdyż polska wersja światowego hitu pojawiła się w kraju nad Wisłą dopiero 26 stycznia 2008 roku. 23 lata od wydania pierwszej części oraz 13 od momentu, gdy seria o „Harrym Potterze” dobiegła końca. Trudno uwierzyć w to, że jeszcze niedawno ekscytowaliśmy się datą premiery, a dziś fani młodego czarodzieja to dorosłe osoby czytające opowieści o sile przyjaźni swoim pociechom.

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ruszyła zbiórka pieniędzy na pogrzeb Mariusza Adama Ryjka

Czytaj więcej >