wtv.pl > Gwiazdy > Minęło 20 lat od polskiego wydania Harry'ego Pottera, a historia bezustannie wciąga i zyskuje nowych fanów. Jaki jest fenomen powieści?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:28

Minęło 20 lat od polskiego wydania Harry'ego Pottera, a historia bezustannie wciąga i zyskuje nowych fanów. Jaki jest fenomen powieści?

wtv
WTV.pl
  • Harry Potter trafił na polski rynek 10 kwietnia 2000 roku, a nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się książek

  • Po 19 latach od premiery "Harry Potter i kamień filozoficzny" w sierpniu na chiński rynek trafiła wersja 4K i 3D

  • Box office wyniósł niemal 14 milinów dolarów i może zwiastować powrót przygód czarodzieja na duży ekran

  • Fenomen świata stworzonego przez J. K. Rowling nieustannie fascynuje badaczy literatury, którzy próbują zrozumieć, dlaczego cały świat oszalał na punkcie trójki młodych przyjaciół

Trudno uwierzyć, że 20 lat temu, 10 kwietnia 2000 roku, na polskim rynku pojawiła się pierwsza książka traktująca o przygodach Harrego Pottera. Z miejsca stała się hitem masowo wykupowanym z księgarni.

W tym roku film "Harry Potter i kamień filozoficzny" ponownie pojawiły się na szczycie tabeli zysków świata kinowego. To za sprawą Chin, gdzie po ponownym otwarciu kin zdecydowano się wyświetlić odświeżoną wersję pierwszych przygód młodego czarodzieja. Ponadczasowa historia wychowa kolejne pokolenia?

Wraz z pojawieniem się Harrego Pottera rozpoczęła się nowa era we współczesnej popkulturze

Zanim J. K. Rowling wydała serię książek o Harrym Potterze próżno szukać dzieła, które wywołało na całym świecie aż tak duży zachwyt. Kultowe stały się już zdjęcia, gdy fani magicznych opowieści wyczekują w nocy pod księgarniami, chcąc otrzymać pierwsze wydania w dniu premiery.

Kiedy w 1997 roku "Harry Potter i kamień filozoficzny" trafił na światowy rynek, nic nie wskazywało na to, że już w 2001 roku do kin trafi film, który na zawsze zapisze się na kartach kinematografii. Co sprawiło, że sierota wychowywana przez niezbyt przyjemne wujostwo znalazła specjalne miejsce w sercu tak wielu milionów ludzi?

"Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!" Ten cytat zna każdy, kto sięgnął po jedną z książek opisujących przygody czarodzieja rosnącego wraz z odbiorcą.

Magia, walka dobra ze złem, czy podatny rynek sprawił, że J. K. Rowling stworzyła dzieło, które od ponad 20 lat uznawane jest za fenomen na rynku książek? Filmy, gadżety, gry, potteromania i specjalne serwisy, gdzie można udawać, że jest się częścią tego niezwykłego świata, to wszystko jest dziś codziennością i poza intrygującą historią kryją się za tym również spore pieniądze.

Harry Potter na szczycie zysków box office w 2020 roku, co się stało?

Osoby śledzące rynek kinematografii mogły być zdziwione, widząc, że "Harry Potter i kamień filozoficzny" wygenerował w tym roku wyjątkowo wysokie zyski. W sierpniu do chińskich kin, otwartych po czasowym lockdownie, trafiła odświeżona wersja kinowego hitu sprzed lat. Okazało się, że nawet po 19 latach wciąż wywołuje zachwyt sprawiający, że ludzie masowo udają się przed duży ekran.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal SpidersWeb, box office pierwszej części Harrego Pottera w sierpniu 2020 wyniósł blisko 14 milionów dolarów. Film został nie tylko odświeżony, postanowiono pokazać jego wersję 4K oraz 3D. Czy w związku z tym trendem możemy spodziewać się, że czarodziej ponownie pojawi się na ekranach kin na całym świecie? Możliwe, że kolejne pokolenie da się wciągnąć w potteromanię i bawiąc się, będzie rzucać zaklęcia. Dlaczego Harry Potter mimo upływu ponad 20 lat od premiery światowej nadal cieszy się tak dużą popularnością?

J. K. Rowling stworzyła ponadczasowe dzieło?

Od lat wiele osób zastanawia się, w czym tkwi fenomen Harrego Pottera, którego kochają zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Wiele osób wskazuje, że sam główny bohater to osoba, która dorasta wraz z czytelnikiem, przez co łatwiej utożsamiać się z problemami, którym stawia czoło.

W kolejnych książkach Harry nie walczy już tylko z Lordem Voldemortem, ale przeżywa również pierwsze zauroczenia i pokazuje, że prawdziwa przyjaźń nie zawsze jest cukierkowa. Harry jest niezwykle zwykły w swoim zakłopotaniu i problemami z nauczycielami, a jednocześnie ma wymiar bohaterskości w swojej walce ze złem. Sama paleta bohaterów i ich cech sprawiała, że każdy mógł znaleźć osobę, której mógł kibicować i nadało to wymiar uniwersalizmu względem docelowego odbiorcy.

Oczywiście sam misternie stworzony świat magii i czarodziejów oraz panujących obyczajów fascynował i nadal intryguje. Niektórzy nadal czekają na sowę z listem zapraszającym w szeregi uczniów Hogwartu. J. K. Rowling daje przykład czytelnikowi, że nie tylko władza i potęga jest ważna, a podejmowanie właściwych moralnie decyzji oraz dbanie o najbliższych pozwala cieszyć się radością.

W oparciu o serię o Harrym Potterze powstał cały przemysł, a elementy świata magii przenikły do rzeczywistości mugoli. Nie jest trudno znaleźć obecnie ligę Quidditcha, nawet w Polsce odbywają się mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie, a rynek gadżetów związanych z młodym czarodziejem szacowany jest na kosmiczną sumę. Nic nie wskazuje, że miałby przestać on cieszyć kolejne pokolenia spragnionych magii i wyjątkowości czytelników.

Źródło: SpidersWeb / kulturalnemedia.pl / Wikipedia / czytaj.pl

Tagi: Facebook