Hantawirus. Wikimedia Commons/Domena publicznaŹródło: Wikimedia Commons/Domena publiczna
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 10 Kwietnia 2020

Czy hantawirus z Chin przenosi się z człowieka na człowieka? Najnowsze badania naukowców i ekspertów to wykluczają

Hantawirus jest chorobą zakaźną, która w ostatnim okresie wywołała wiele obaw wśród ludzi na całym świecie. Wszystko za sprawą artykułu, który został opublikowany na łamach chińskiego dziennika "The Global Times". Internauci byli przerażeni, ponieważ bali się kolejnej epidemii, która będzie zbierała żniwa. Jak donoszą naukowcy, nie ma powodów do lęku.

"The Global Times" opisało przypadek mężczyzny zakażonego właśnie tym wirusem. Informacja ta rozprzestrzeniła się w sieci w zastraszającym tempie. 

Dzieci płakały, widząc, co policja robi z tatą, który zabrał je na spacer. Nagranie pojawiło się w sieciDzieci płakały, widząc, co policja robi z tatą, który zabrał je na spacer. Nagranie pojawiło się w sieciCzytaj dalej

Hantawirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. Naukowcy uspokajają 

Opisany mężczyzna zasłabł podczas podróży autobusem w prowincji Szantung, a reszta pasażerów została poddana specjalistycznym badaniom. 32 osoby zostały przewiezione do szpitala. "Polska Times" postanowiła przyjrzeć się bliżej opisywanemu przypadkowi oraz chorobie zakaźnej. Władze chińskie i eksperci uważają, że wirus nie zagraża życiu i zdrowiu innych, ponieważ nie przenosi się z człowieka na człowieka, a o kolejnej epidemii nie ma mowy. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przełom w walce z epidemią. Wszystko dzięki pracy polskich naukowców
2. Mężczyzna na kwarantannie wszedł do metra. Zamknięta stacja w centrum. Pociągi nie kursują przez Śródmieście

Dr Tania Elliott z Uniwersytetu w Nowym Jorku twierdzi, że ów wirus jest obecny od setek lat i występuje przede wszystkim na terenie Chin. Przypadki zachorowań wynoszą od 16 do 100 tys. w ciągu roku. Warto pamiętać, że nie przenosi się on w żaden sposób z człowieka na człowieka, co jest najpozytywniejszą informacją w tej sprawie. Jedyna możliwość zarażenia następuje podczas kontaktu ludzkiej śluzówki z moczem, śliną lub oparami gryzoni, najczęściej myszy i szczurów. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi na terenach wiejskich i leśnych. Ugryzienie przez szczura lub mysz również może powodować zakażenie. 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dementuje, jakoby ludzie mogli wzajemnie zarażać się hantawirusem. W przeciwieństwie do koronawirusa choroba atakuje nerki, prowadząc do krwawienia. 

W Chinach od 2008 roku obowiązkowa jest szczepionka przeciwko temu wirusowi, która jest dostępna od ponad 20 lat. Wszelkie spekulacje na temat kolejnej epidemii i zagrożenia są nieprawdziwe. Nie należy się nimi sugerować ani im ufać.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
   2. Ubezpieczenie od koronawirusa już na rynku. Niestety, przeciętny Kowalski go nie wykupi
   3. Kamil Durczok znowu prowokuje. Złamał zakaz i się pochwalił
   4. Ksiądz wpadł na genialny pomysł, jak obejść rządowe nakazy. Ma już kabriolet
   5. Olejnik zwróciła się do Kaczyńskiego. Dotkliwe słowa o bracie
   6. Czy możesz na święta jechać do rodziny? Wszystko jasne, nie ma wątpliwości

Źródło: Polska Times