wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy hantawirus z Chin przenosi się z człowieka na człowieka? Najnowsze badania naukowców i ekspertów to wykluczają

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Hantawirus jest chorobą zakaźną, która w ostatnim okresie wywołała wiele obaw wśród ludzi na całym świecie. Wszystko za sprawą artykułu, który został opublikowany na łamach chińskiego dziennika "The Global Times". Internauci

"The Global Times" opisało przypadek mężczyzny zakażonego właśnie tym wirusem. Informacja ta rozprzestrzeniła się w sieci w zastraszającym tempie. 

Hantawirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. Naukowcy uspokajają 

Opisany mężczyzna zasłabł podczas podróży autobusem w prowincji Szantung, a reszta pasażerów została poddana specjalistycznym badaniom. 32 osoby zostały przewiezione do szpitala. "Polska Times" postanowiła przyjrzeć się bliżej opisywanemu przypadkowi oraz chorobie zakaźnej. Władze chińskie i eksperci uważają, że wirus nie zagraża życiu i zdrowiu innych, ponieważ nie przenosi się z człowieka na człowieka, a o kolejnej epidemii nie ma mowy. 

Dr Tania Elliott z Uniwersytetu w Nowym Jorku twierdzi, że ów wirus jest obecny od setek lat i występuje przede wszystkim na terenie Chin. Przypadki zachorowań wynoszą od 16 do 100 tys. w ciągu roku. Warto pamiętać, że nie przenosi się on w żaden sposób z człowieka na człowieka, co jest najpozytywniejszą informacją w tej sprawie. Jedyna możliwość zarażenia następuje podczas kontaktu ludzkiej śluzówki z moczem, śliną lub oparami gryzoni, najczęściej myszy i szczurów. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi na terenach wiejskich i leśnych. Ugryzienie przez szczura lub mysz również może powodować zakażenie. 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dementuje, jakoby ludzie mogli wzajemnie zarażać się hantawirusem. W przeciwieństwie do koronawirusa choroba atakuje nerki, prowadząc do krwawienia. 

W Chinach od 2008 roku obowiązkowa jest szczepionka przeciwko temu wirusowi, która jest dostępna od ponad 20 lat. Wszelkie spekulacje na temat kolejnej epidemii i zagrożenia są nieprawdziwe. Nie należy się nimi sugerować ani im ufać.

Źródło: Polska Times

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >