wtv.pl > Tylko u nas > Greta Thunberg na okładce skandynawskiego "Vogue'a". A jak na okładce wyglądałyby polskie aktywistki?
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:59

Greta Thunberg na okładce skandynawskiego "Vogue'a". A jak na okładce wyglądałyby polskie aktywistki?

vogue111111
Archiwum prywatne Martyny Kaczmarek i Instagram @psychosekslogicznie

Greta Thunberg pojawiła się na okładce pierwszego numeru skandynawskiego "Vogue'a", popularnego magazynu o modzie. Okładka już zrobiła furorę na całym świecie i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

>

W poście na Instagramie możemy przeczytać:

"Greta Thunberg to głos pokolenia. W ciągu ostatnich trzech lat szwedzka nastolatka stał się najbardziej rozpoznawalną działaczką na świecie, wzywającą światowych przywódców do powstrzymania kryzysu klimatycznego. Biorąc pod uwagę naszą miłość do natury, nie mogliśmy wymyślić nikogo bardziej pasującego do debiutanckiej okładki Vogue Scandinavia".

Polskie "Smogue"

W Polsce pierwszy numer "Vogue" miał premierę w 2018 r. Na jego okładce znajdowały się modelki Anja Rubik i Małgorzata Bela na tle Pałacu Kultury w Warszawie. Obraz wywołał mnóstwo kontrowersji i przeróbek. Słowo "Vogue" zmieniano na "Smogue" - ze względu na smog znajdujący się na zdjęciu.

>

W tym samym roku co okładka ukazała się książka Anji Rubik dotycząca edukacji seksualnej: "#SexEdPL". Można zatem uznać, że także na pierwszej okładce polskiego wydania pisma o modzie znalazła się aktywistka.

A gdyby tak to polskie edukatorki i aktywistki były na okładkach?

Ale w Polsce aktywistek jest jednak znacznie więcej - i większość z nich nie jest związana z show-biznesem. Spróbowaliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdyby to one znajdowały się na okładkach czasopism. Wybraliśmy ponad trzydzieści edukatorek i aktywistek, by to sprawdzić, i przerobiliśmy ich zdjęcia, by wyglądało, jakby to one znalazły się na okładce.

Martyna Kaczmarek i Kasia Koczułap

>

Zdjęcie prywatne dzięki uprzejmości Martyny Kaczmarek

Kasia Koczułap jest seksuolożką. Na Instagramowym profilu @kasia_coztymseksem edukuje o seksie. W swoich postach w prosty sposób tłumaczy, czym jest seks, zgoda, jak się komunikować i jak działa nasze ciało. Kasia stworzyła aplikację na komórki "Co z tym seksem" - z darmową edukacją seksualną dla każdego.

Martyna Kaczmarek na profilu @martynakaczmarek z kolei edukuje o feminizmie i dyskryminacji płciowej. Tworzy przejrzyste grafiki, na których z odwołaniem do badań pokazuje, czym jest luka płacowa, przemoc seksualna i dyskryminacja.

Hania Sywula

>

Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CQT325QMVH6/

Hania Sywula studiuje psychologię. Na swoim YouTubowym koncie, a także na Instagramowym profilu opowiada o zdrowiu psychicznym - zarówno z perspektywy przyszłej psycholożki, jak i osoby, która zmagała się z kryzysami zdrowia psychicznego.