Greta Thunberg pojawiła się na okładce pierwszego numeru skandynawskiego "Vogue'a", popularnego magazynu o modzie. Okładka już zrobiła furorę na całym świecie i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.
W poście na Instagramie możemy przeczytać:
"Greta Thunberg to głos pokolenia. W ciągu ostatnich trzech lat szwedzka nastolatka stał się najbardziej rozpoznawalną działaczką na świecie, wzywającą światowych przywódców do powstrzymania kryzysu klimatycznego. Biorąc pod uwagę naszą miłość do natury, nie mogliśmy wymyślić nikogo bardziej pasującego do debiutanckiej okładki Vogue Scandinavia".
Polskie "Smogue"
W Polsce pierwszy numer "Vogue" miał premierę w 2018 r. Na jego okładce znajdowały się modelki Anja Rubik i Małgorzata Bela na tle Pałacu Kultury w Warszawie. Obraz wywołał mnóstwo kontrowersji i przeróbek. Słowo "Vogue" zmieniano na "Smogue" - ze względu na smog znajdujący się na zdjęciu.
W tym samym roku co okładka ukazała się książka Anji Rubik dotycząca edukacji seksualnej: "#SexEdPL". Można zatem uznać, że także na pierwszej okładce polskiego wydania pisma o modzie znalazła się aktywistka.
A gdyby tak to polskie edukatorki i aktywistki były na okładkach?
Ale w Polsce aktywistek jest jednak znacznie więcej - i większość z nich nie jest związana z show-biznesem. Spróbowaliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdyby to one znajdowały się na okładkach czasopism. Wybraliśmy ponad trzydzieści edukatorek i aktywistek, by to sprawdzić, i przerobiliśmy ich zdjęcia, by wyglądało, jakby to one znalazły się na okładce.
Martyna Kaczmarek i Kasia Koczułap
Zdjęcie prywatne dzięki uprzejmości Martyny Kaczmarek
Kasia Koczułap jest seksuolożką. Na Instagramowym profilu @kasia_coztymseksem edukuje o seksie. W swoich postach w prosty sposób tłumaczy, czym jest seks, zgoda, jak się komunikować i jak działa nasze ciało. Kasia stworzyła aplikację na komórki "Co z tym seksem" - z darmową edukacją seksualną dla każdego.
Martyna Kaczmarek na profilu @martynakaczmarek z kolei edukuje o feminizmie i dyskryminacji płciowej. Tworzy przejrzyste grafiki, na których z odwołaniem do badań pokazuje, czym jest luka płacowa, przemoc seksualna i dyskryminacja.
Hania Sywula
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CQT325QMVH6/
Hania Sywula studiuje psychologię. Na swoim YouTubowym koncie, a także na Instagramowym profilu opowiada o zdrowiu psychicznym - zarówno z perspektywy przyszłej psycholożki, jak i osoby, która zmagała się z kryzysami zdrowia psychicznego.
Ane Piżl
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CSBchQ4MH-b/.
Ane Piżl to ratownica medyczna, która na swoim Instagramowym profilu edukuje w zakresie zdrowia, szczepień i ratownictwa medycznego.
Sara Tylka
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CODdth0H6SW/
Sara Tylka to psycholożka i seksuolożka. Na profilu @psychosekslogicznie edukuje w zakresie nierówności płciowych i tożsamości płciowej. To bardzo tęczowy profil!
PsychoLoszka
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CRT7P0XJhlR/
Na YouTubowym koncie i Instagramowym profilu @panipsycholoszka opowiada o zdrowiu psychicznym i rozmaitych mechanizmach psychologicznych, także wśród zjawisk z przestrzeni publicznej.
Kasia Gandor
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CP5FOTHJ9om/
Kasia Gandor to biotechnolożka, która na YouTubowym koncie i Instagramowym profilu popularyzuje wiedzę naukową. Na jej kanale możemy znaleźć materiały o szczepionkach, ekologii, pieniądzach, social mediach i zwierzętach.
Kasia Miecinski
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CQwTz_LHEPF/
Kasia Miecinski jest Amerykanką polskiego pochodzenia mieszkającą w Japonii. Na kanale Fifty na Pół opowiada o różnicach kulturowych i językowych między krajami. Wydała także książkę "Nie obraź się, ale..." - o hejcie, którego doświadczają kobiety w sieci. Wiele z jej materiałów zamieszcza na swoim Instagramowym profilu @kasianski.
Jola Szymańska, Natalia Białobrzeska i Arlena Witt
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CQUIZgFhAJ7/
Jola Szymańska na swoim kanale YouTubowym i profilu Instagramowym opowiada o emocjach, zdrowiu psychicznym, a także własnych doświadczeniach związanych z odejściem z Kościoła katolickiego i molestowaniem przez księdza w dzieciństwie.
Natalia Białobrzeska @druzyna_b to edukatorka uważności, pozytywnej dyscypliny i edukacja domowa. Matka feministka czworga dzieci.
Arlena Witt prowadzi kanał na YouTubie Po Cudzemu z nauką języka angielskiego, a także Instagramowy profil @wittamina, na którym opowiada o swoich doświadczeniach, z akceptacją i szacunkiem dla innych.
Róża Hajkuś
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CQ3UkcxMdhq/
Róża Hajkuś to lekarka. Na swoim profilu @roza_lekarzdladzieci opowiada o zdrowiu i medycynie - z uśmiechem i sympatią.
Renata Orłowska
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CP8Ot5bMdRg/.
Renata na Instagramowym profilu @zaniczka edukuje o feminizmie i prawach osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi blog zaniczka.pl.
Paulina Malek
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CRGRPfxsWNV/
Paulina Malek jest dietetyczką, która na profilu @pm_nutritionist uczy jedzenia intuicyjnego i walczy ze stygmatyzowaniem ze względu na wagę.
Ania Cyklińska
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CA0FipDHyvO/
Ania Cyklińska jest psycholożką i psychoedukatorką, a także przyszłą psychoterapeutką. Na profilu @psychoedu opowiada o zagadnieniach psychicznych, takich jak: nerwica, syndrom istoty dającej, męska depresja, ataki paniki, lęk przed bliskością, bezsenność czy tłumienie i rozpoznawanie emocji.
Gosia Włodarczyk
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CSMy48bshy1/
Gosia jest fizjoterapeutką kobiet i trenerką, która zajmuje się terapią dna miednicy, blizn, rozejściami mięśnia prostego brzucha. Na swoim profilu @pani_fizjotrener edukuje o tym, jak dbać o zdrowie dna miednicy, o miesiączce i odpowiedniej postawie. I znacznie więcej!
Aborcyjny Dream Team
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CI0aCuWHAkc/
Aborcyjny Dream Team to kolektyw osób pomagających w aborcjach. W jego skład wchodzą Natalia Broniarczyk, Karolina Więckiewicz, Justyna Wydrzyńska i Karolina Jelińska. Współtworzą telefon aborcyjny w ramach Aborcji Bez Granic, gdzie może zadzwonić każda osoba potrzebująca aborcji: +48 22 29 22 597. Prowadzą też konto na Instagramie @aborcyjnydream.
Paulina Górska
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CO-VBrwMc8G/
Paulina Górska to ekoedukatorka, która na swoim Instagramie pisze o weganizmie, etycznej modzie i #zerowaste.
Zdrowa Głowa
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CR3jLYEMPTz/
Zdrowa Głowa to profil prowadzony przez psycholożki Arlettę i Joannę Gutral. Prowadzą podcast i edukują w zakresie zdrowia psychicznego.
Maja Herman
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CR6M8Z7sULq/
Maja Herman to psychiatrka i psychoterapeutka. Na swoim Instagramowym profilu pisze o zagadnieniach zdrowia psychicznego, ciała i seksualności.
Anna Wiatrowska
Anna Wiatrowska prowadzi Instagramowy profil @queerowyfeminizm. Porusza na nim kwestie związane z dyskryminacją i przywilejami. Jest autorką ebooka "Ja + przywileje".
Jak wychowywać dziewczynki
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CPQ3-f9MT4L/
"Jak wychowywać dziewczynki" to blog i Instagramowy profil Magdaleny Falińskiej i Magdy Korczyńskiej. Edukują o tym, jak wychowywać dzieci bez stereotypów i dyskryminacji, z akceptacją i samoakceptacją. Napisały kilka ebooków, najnowszy z nich to "Dziewczyński Journalling. 100 pytań do Twojej Wewnętrznej Dziewczynki".
Stop Bzdurom
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CB-iWmznMmR/
Stop Bzdurom to kolektyw anarchoqueerowy wspierający potrzebujące osoby. Wśród osób znajdowały się Margot i Łania. Margot niedawno ogłosiła jednak odejście ze Stop Bzdurom.
Ogi Ugonoh
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CR3hQKIr9SY/
Ogi Ugonoh to aktywistka, która w mediach społecznościowych szerzy ciałopozytywność. Współuczestniczyła w akcji "Don't call me murzyn". Jest współtwórczynią platformy edukacyjnej przeciwko dyskryminacji rasowej @blackispolish #czarnejestpolskie.
Dwie Dupy o Dupie
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CO8Rr0Vn6pN/
Dwie Dupy o Dupie to pierwszy w Polsce podcast i Instagramowy profil tworzony przez dwie pracownice seksualne, Olę @richlittlebitxhgirl_ i Julię @trampovitz. Opowiadają o pracy seksualnej, emancypacji, feminizmie, stygmatyzacji pracownic, a także zdrowiu psychicznym w późnym kapitalizmie.
Vingardium Grubiosa
Zdjęcie: https://www.instagram.com/p/CSJVmwLj0ZS/
"Vingardium Grubiosa" to ciałopozytywny podcast i profil Instagramowy tworzony przez dwie aktywistki i edukatorki: Urszulę Chowaniec @galantalala i Natalię Skoczylas @nataszex. Opowiadają o byciu grubą bez przepraszania.
A Wy, kogo byście dopisali do ulubionych polskich aktywistek i edukatorek?