wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Internauci alarmują, Palestyna zniknęła z Google Maps. O co chodzi?

16 Lipca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Google Maps usunęło Palestynę? Już w 2014 roku wywołało to oburzenie, a wiele zagranicznych mediów alarmowało, że kraj został zlikwidowany z map. Okazuje się jednak, że ten kraj nigdy nie był też oznaczony w tej usłudze. Dlaczego?

Google Maps po raz kolejny jest oskarżany o usunięcie Palestyny. Prawda jest jednak inna. Jak dowiadujemy się z "The Guardian" Palestyna nigdy nie była oznaczona przez Google na swoich mapach.

Google Maps usunęło Palestynę? Prawda jest inna

Gdy próbujemy wyszukać Palestynę w Mapach Google, możemy znaleźć tylko zarys tego kraju, ale nie etykietę i nazwę dla tego kraju. Choć 136 członków ONZ pełnoprawnie uznaje Palestynę za niepodległe państwo, tak Stany Zjednoczone i duża część krajów zachodnich już nie. 

W 2014 roku bardzo głośno komentowano ten fakt, ponieważ właśnie wtedy forum dziennikarzy palestyńskich opublikowało oświadczenie, które potępiło działania Google. Informacje były masowo udostępniane za pomocą mediów społecznościowych, a w późniejszym czasie za pomocą serwisów i mediów informacyjnych. Choć znów słyszymy i czytamy ogromnie poruszające wpisy na ten temat, to jest to sytuacja sprzed lat.

6 lat temu powstała nawet akcja #PalestinIsHere. Ostatnio temat znów wrócił do łask, a wśród internautów na nowo wzrosło poruszenie. O co chodzi? Faktycznie, wpisując w Google Maps nie znajdziemy Palestyny, ale również w Apple Maps. Wywołało to wszechobecne oburzenie, a w wielu krajach nazwano to "łamaniem praw człowieka". 

Mocne posunięcie dwóch gigantów technologicznych wywołało sprzeciw internautów, którzy wyrazili swój szok na Twitterze. Jeden z nich napisał: „Mapy Google i Apple oficjalnie usunęły Palestynę z map świata. Dziś Palestyna została wymazana z map, jutro Palestyna zostanie wymazana ze świata. ZWRÓĆ PALESTYNĘ NA MAPĘ. #IStandWithPalestine #FreePalestine (sic)”.

„Uwielbiam to, jak zachodni Twitter milczy o usunięciu Palestyny ​​z map Google i Apple i zastąpieniu jej słowem „Izrael”. Oto wątek wątków tego, czego przegapiliście w odniesieniu do Palestyny. RT, proszę, świat to ignoruje" - dodał inny. 

Źródło: The Guardian, India.com

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >