Google Maps. Google Maps
Źródło: Google Maps
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 16 Lipca 2020

Internauci alarmują, Palestyna zniknęła z Google Maps. O co chodzi?

Google Maps usunęło Palestynę? Już w 2014 roku wywołało to oburzenie, a wiele zagranicznych mediów alarmowało, że kraj został zlikwidowany z map. Okazuje się jednak, że ten kraj nigdy nie był też oznaczony w tej usłudze. Dlaczego?

Google Maps po raz kolejny jest oskarżany o usunięcie Palestyny. Prawda jest jednak inna. Jak dowiadujemy się z "The Guardian" Palestyna nigdy nie była oznaczona przez Google na swoich mapach.

Google Maps usunęło Palestynę? Prawda jest inna

Gdy próbujemy wyszukać Palestynę w Mapach Google, możemy znaleźć tylko zarys tego kraju, ale nie etykietę i nazwę dla tego kraju. Choć 136 członków ONZ pełnoprawnie uznaje Palestynę za niepodległe państwo, tak Stany Zjednoczone i duża część krajów zachodnich już nie. 

W 2014 roku bardzo głośno komentowano ten fakt, ponieważ właśnie wtedy forum dziennikarzy palestyńskich opublikowało oświadczenie, które potępiło działania Google. Informacje były masowo udostępniane za pomocą mediów społecznościowych, a w późniejszym czasie za pomocą serwisów i mediów informacyjnych. Choć znów słyszymy i czytamy ogromnie poruszające wpisy na ten temat, to jest to sytuacja sprzed lat.

6 lat temu powstała nawet akcja #PalestinIsHere. Ostatnio temat znów wrócił do łask, a wśród internautów na nowo wzrosło poruszenie. O co chodzi? Faktycznie, wpisując w Google Maps nie znajdziemy Palestyny, ale również w Apple Maps. Wywołało to wszechobecne oburzenie, a w wielu krajach nazwano to "łamaniem praw człowieka". 

Mocne posunięcie dwóch gigantów technologicznych wywołało sprzeciw internautów, którzy wyrazili swój szok na Twitterze. Jeden z nich napisał: „Mapy Google i Apple oficjalnie usunęły Palestynę z map świata. Dziś Palestyna została wymazana z map, jutro Palestyna zostanie wymazana ze świata. ZWRÓĆ PALESTYNĘ NA MAPĘ. #IStandWithPalestine #FreePalestine (sic)”.

„Uwielbiam to, jak zachodni Twitter milczy o usunięciu Palestyny ​​z map Google i Apple i zastąpieniu jej słowem „Izrael”. Oto wątek wątków tego, czego przegapiliście w odniesieniu do Palestyny. RT, proszę, świat to ignoruje" - dodał inny. 

google mapsgoogle maps

Źródło: The Guardian, India.com