wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Golec uOrkiestra otrzymywali astronomiczne kwoty za koncerty. Przypominamy, ile dokładnie

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Golec uOrkiestra mieli otrzymać dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł. Wzbudziło to wiele kontrowersji i poczucie społecznej niesprawiedliwości. Muzycy wydali nawet oświadczenie w tej sprawie. Warto wspomnieć, że zanim wpłaty zostały zatrzymane, zesp&oac

Rozdział 400 mln na ponad dwutysięczną listę podmiotów wywołał burzę po opublikowaniu listy 13 listopada. Dodatkowo dezorientację w temacie wywołało nagłe wstrzymanie dotacji, kiedy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował o tym za pośrednictwem Twittera.

"Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie" - napisał Piotr Gliński.

Ile zarabiali na koncertach Golec uOrkiestra?

Od tego czasu w internecie, jak i mediach głosy krytyki nie milkną. Internauci zarzucali niesprawiedliwość przy rozdziale funduszy. Zespół Golec uOrkiestra odniósł się do zarzutów nie tylko za pośrednictwem Instagrama, ale także specjalnie dla Plejady wypowiedział się Łukasz Golec. Z niemiłą reakcją spotkał się także Kamil Bednarek, który miał otrzymać 500 tys. zł oraz zespół Bayer Full, który miał dostać 550 tys. zł. [EMBED-134]

- Ostatni koncert przed pandemią zagraliśmy na początku marca. W sezonie letnim z 70 zaplanowanych koncertów zagraliśmy tylko dwa. (...) Od marca do tej pory nie można grać normalnych koncertów. Te, które były zaplanowane, zostały odwołane, a mała część z nich została przeniesiona na przyszły rok - mówił dla Plejady, Łukasz Golec.

Opowiadał także o Stowarzyszeniu Menedżerów: "Omawiali z rządem temat tarczy dla sektora artystycznego, który to sektor cały czas pilnie czeka na odmrożenie i na realne wsparcie. Wzorem tego wsparcia były podobne rozwiązania w innych zachodnich krajach. W USA Broadway stoi a muzycy i technika mają regularnie płacone tak zwane postojowe i całkiem podobnie jest w Anglii czy w Niemczech" - mówił dla Plejady członek Golec uOrkiestra. To wszystko miało rozwiać wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o słuszność przyznania pomocy finansowej w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Jak wspominał NaTemat jeszcze w 2017 roku:  - Nigdy nie przestaliśmy koncertować, cały czas występujemy, więc to chyba świadczy o niesłabnącej popularności – mówiła menadżerka Katarzyna Czajkowska-Golec.

– Przeliczyliśmy sobie, że jak zespół wyjeżdża na ok. 80 występów w roku, do tego doliczymy powroty urlopy, to przez pół roku ich nie ma w domu – dodała w rozmowie z Bartoszem Godzińskim.

Z tego co się dowiedzieliśmy, bracia Golec mieli zarabiać nawet 50 tysięcy podczas jednego koncertu - jak pisano w NaTemat w 2017 roku. Bilety na ich koncert wynoszą niemało. Warto także wspomnieć, że w 2011 roku Fakt.pl pisał, że zespół Golec uOrkiestra zarobił 3 miliony złotych w rok za siedemdziesiąt koncertów.

"Dziewiątego stycznia zespół zagra świąteczny koncert w Filharmonii Rzeszowskiej, ceny biletów na to wydarzenie zaczynają się od 130 złotych za osobę" - pisało Lelum.pl

 Źródło: NaTemat: (Sieć szaleje na punkcie memów ze słynnymi bliźniakami. Bracia Golec: Niektóre obrazki to rynsztok, byliśmy przerażeni) 06 grudnia 2017, 19:59, Bartosz Godziński; lelum.pl, Fakt24

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >