Golec uOrkiestra. TRICOLORS/East News
Źródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 21 Listopada 2020

Golec uOrkiestra otrzymywali astronomiczne kwoty za koncerty. Przypominamy, ile dokładnie

Golec uOrkiestra mieli otrzymać dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł. Wzbudziło to wiele kontrowersji i poczucie społecznej niesprawiedliwości. Muzycy wydali nawet oświadczenie w tej sprawie. Warto wspomnieć, że zanim wpłaty zostały zatrzymane, zespół Kult odmówił przyjęcia pieniędzy. Dzięki doniesieniom kilku portali, możemy dowiedzieć się, ile bracia Golec zarabiali jakiś czas temu za swoje występy na żywo.

Rozdział 400 mln na ponad dwutysięczną listę podmiotów wywołał burzę po opublikowaniu listy 13 listopada. Dodatkowo dezorientację w temacie wywołało nagłe wstrzymanie dotacji, kiedy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował o tym za pośrednictwem Twittera.

"Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie" - napisał Piotr Gliński.

Ile zarabiali na koncertach Golec uOrkiestra?

Od tego czasu w internecie, jak i mediach głosy krytyki nie milkną. Internauci zarzucali niesprawiedliwość przy rozdziale funduszy. Zespół Golec uOrkiestra odniósł się do zarzutów nie tylko za pośrednictwem Instagrama, ale także specjalnie dla Plejady wypowiedział się Łukasz Golec. Z niemiłą reakcją spotkał się także Kamil Bednarek, który miał otrzymać 500 tys. zł oraz zespół Bayer Full, który miał dostać 550 tys. zł.

- Ostatni koncert przed pandemią zagraliśmy na początku marca. W sezonie letnim z 70 zaplanowanych koncertów zagraliśmy tylko dwa. (...) Od marca do tej pory nie można grać normalnych koncertów. Te, które były zaplanowane, zostały odwołane, a mała część z nich została przeniesiona na przyszły rok - mówił dla Plejady, Łukasz Golec.

Opowiadał także o Stowarzyszeniu Menedżerów: "Omawiali z rządem temat tarczy dla sektora artystycznego, który to sektor cały czas pilnie czeka na odmrożenie i na realne wsparcie. Wzorem tego wsparcia były podobne rozwiązania w innych zachodnich krajach. W USA Broadway stoi a muzycy i technika mają regularnie płacone tak zwane postojowe i całkiem podobnie jest w Anglii czy w Niemczech" - mówił dla Plejady członek Golec uOrkiestra. To wszystko miało rozwiać wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o słuszność przyznania pomocy finansowej w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.