wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Godziny dla seniora. Kto i w jakich godzinach może robić zakupy? Wyjaśniamy

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rząd wprowadził godziny dla seniorów, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się osób najstarszych. Nowe regulacje dla wielu osób stanowią jednak zagadkę. Wyjaśniamy zasady, na jakich funkcjonuje rozwiązanie wprowadzone przez Mateusza Mo

Wprowadzone w październiku godziny dla seniorów to kalka z rozwiązań znanych z wiosennych działań mających ograniczyć ryzyko zakażeń wśród osób najstarszych. To właśnie seniorzy mogą borykać się z najbardziej poważnymi komplikacjami w przypadku choroby COVID-19. Czy rozwiązanie to spełnia swoje zadanie i na jakiej zasadzie funkcjonują godziny dla seniorów?

Kiedy i gdzie funkcjonują godziny dla seniorów?

Już od 15 października Polacy planujący zakupy w ciągu dnia muszą brać pod uwagę obowiązujące godziny dla seniorów. W dni powszednie od 10 do 12 nikt poniżej 60. roku życia nie może dokonywać zakupów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i punktach pocztowych.

Wiele osób zapomina, że godziny dla seniorów nie obowiązują w miejscach niewskazanych przez rządzących, zatem właściciele m.in. sklepów budowlanych czy ze sprzętem RTV i AGD nie muszą obawiać się kar w momencie umożliwiania dokonywania zakupów, czy samego przebywania na terenie sklepu w godzinach dla seniorów. Na kanałach informacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Premiera pojawiły się stosowne infografiki, w skrócie przypominające o obowiązujących przepisach.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, że godziny dla seniorów obowiązują od 15 października, ale tylko i wyłącznie w dni powszednie, więc w momencie, gdy sprzedawca odmawia nam możliwości dokonania zakupów od 10 do 12 w sobotę, lub w niedzielę — robi to bezprawnie. Co jeszcze warto wiedzieć w związku z wprowadzonym przez rządzącym obostrzeniem?

Wiele osób krytykuje to rozwiązanie - rządzący utrzymują, że jest ono konieczne

Mimo istnienia prawnej regulacji godzin dla seniorów, nie znaczy to, że w pozostałą część dnia osoby powyżej 60. roku życia nie mogą zrobić zakupów. Właśnie ten fakt oraz częste ignorowanie przywileju nadanego przez Mateusza Morawieckiego sprawia, iż godziny dla seniorów określane są przez większą część społeczeństwa jedynie jako utrudnienie dla osób w wieku produkcyjnym. 

Nie tylko same zakupy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 mogą zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Zabronione jest, chociażby przebywanie na terenie wskazanych przez rządzących miejsc w czasie obowiązywania godzin dla seniorów. Rozwiązanie to wskazywane jest, jako możliwość ograniczenia kontaktu osób najstarszych z osobami trzecimi. W przypadku świadomego łamania obowiązujących przepisów liczyć się należy z dotkliwą karą.

Łamiesz godziny dla seniorów? Otrzymasz wysoki mandat

W przypadku, gdy pomiędzy 10 a 12 w dni powszednie znajdziemy się np. w sklepie spożywczym, otrzymamy od policji mandat w wysokości 500 złotych. Znacznie dotkliwszą karą obarczyć nas może sanepid. W tym przypadku grzywna, będąca karą administracyjną, wynosić może znacznie więcej. Obowiązek dostosowania się do obostrzeń dotyczy zarówno klientów, jak i właścicieli i zarządców sklepów.

Źródło: Twitter.com/MZ_GOV_PL

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >