wtv.pl > Gospodarka > GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 15.06.2022 02:02

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości

GIF
Flickr/Kojach - zdjęcie ilustracyjne

GIF postanowiło wycofać ze sprzedaży partię leku Arpixor, która służy osobom chorującym na chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię i inne dolegliwości psychotyczne. W oficjalnym komunikacie podaje się, że problemem był "wygląd tabletek".

W większości przypadków lek wciąż jednak funkcjonuje w sklepach. Wycofano jedynie jedną jego partię.

GIF wycofał ze sprzedaży partię leku Arpixor

Zastrzeżenia GIF wzbudziła konkretna partia - opakowania o pojemności 30 mg zawierające 28 sztuk tabletek Arpixor o numerze serii P1 z terminem ważności do czerwca 2023 roku wyprodukowane przez Neuraxpharm Arzneimittel GmbH (Elisabeth-Selbert-Str. 23, 40764 Langenfeld, Niemcy).

Lek ten przeznaczony jest dla osób, którym zapisano leki przeciwpsychotyczne, w szczególności chorującym na schizofrenię lub chorobe afektywną dwubiegunową typu I. Podaje się go osobom, którym zdarzają się epizody maniakalne.

Dostępny jest on wyłącznie na receptę i przyjmować go mogą tylko dorośli.

Lek wycofano ze skutkiem natychmiastowym. Problemem miały się okazać... źle wyglądające tabletki.

Zły wygląd tabletek wpłynął na całą partię?

Badania w Narodowym Instytucie Leków wykazały problem w niespełnieniu wymagań produktu leczniczego w zakresie "wyglądu tabletek".

Nieprawidłowy wygląd tabletek może doprowadzić do przerwania farmakoterapii, a to wiąże się z zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta, stąd konieczność wycofania produktu.

- Powodowanie zagrożenia życia lub zdrowia choćby dla jednego, kilku czy jakiejkolwiek innej liczby pacjentów rodzi konieczność nadania niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności - informował GIF.

- Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym, z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia - dodano w oświadczeniu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Flickr/Kojach - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: GIF Arpixor
Powiązane