wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Akcja CBA nie wystarczyła, uzbrojeni agenci w domu Giertychów. Nieoczekiwany zwrot akcji

23 Października 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Włoscy karabinierzy we współpracy z funkcjonariuszami CBA przeszukali dom letniskowy rodziny Giertychów. Jest to powiązane ze śledztwem, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu i w związku z którym Roman Giertych zosta

Przeszukania dokonali agenci wrocławskiej delegatury CBA we współpracy z włoskimi karabinierami.

Posiadłość Giertychów przeszukana we współpracy z włoskimi służbami

CBA wraz z włoskimi karabinierami przeszukali 23 października dom letniskowy należący do Romana Giertycha. Przeszukanie dotyczyło sprawy, w ramach której Roman Giertych został zatrzymany w zeszły czwartek, a następnie wypuszczony przez brak odpowiednich poszlak, jak ocenił sąd. O zdarzeniu poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, prok. Anna Marszałek. 

Jak informuje, podczas czynności zostały zabezpieczone "istotne dla sprawy dokumenty". Więcej informacji na ten temat prokuratura ma podać w przyszłym tygodniu. 

Jak przypomina NaTemat.pl niedawno we Włoszech miała przebywać Barbara Giertych, która informowała o tym fakcie na swoim mediach społecznościowych i która zaprzeczała, jakoby Giertychowie posiadali w tym kraju "willę".

Roman Giertych pod ostrzałem

W zeszły czwartek wieczorem, 15 października, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do domu rodziny Giertychów w Józefowie pod Warszawą. Dokonali starannego przeszukania domostwa w celu znalezienia dokumentów i dowodów wskazujących na powiązania Romana Giertycha ze sprawą wyprowadzenia i przywłaszczenia około 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. W sprawę zamieszany był też znany biznesmen, Ryszard K., który również został zatrzymany. 

W czasie przeszukania domu, Roman Giertych zasłabł w łazience i został przewieziony do szpitala. Wokół stanu jego zdrowia krążyło wiele różnych wersji - strona związana z rządowymi służbami twierdziła, że adwokat jest w dobrym zdrowiu, zaś jego żona podawała informacje od lekarzy wskazujące na co innego. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i Barbara Giertych rozpoczęli medialną wojnę, która codziennie dostarczała nowych informacji na temat sprawy. Funkcjonariusze CBA zostali oskarżeni przez żonę byłego wicepremiera o seksistowskie zachowania wobec jej córki oraz o zniesławienie. Żaryn za to przez cały czas odpowiadał na zarzuty adwokatki.

Koniec końców znaleziono nieprawidłowości w postępowaniu wobec Romana Giertycha i został on wypuszczony przez sąd. 

Prokuratura skontroluje działania prokuratury

Sprawa wciąż się jednak toczy. Teraz Prokuratura Warszawa-Praga wszczęła postępowanie w sprawie zaniedbań i przekroczenia uprawnień podczas stawiania zarzutów nieprzytomnemu Romanowi Giertychowi przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. Jak twierdzą pełnomocnicy Romana Giertycha, formalnie nie doszło do postawienia zarzutu, ze względu na to, że w tym czasie Giertych był nieprzytomny. Co za tym idzie, w czasie, kiedy był zatrzymany, nie był podejrzany i tai środek zapobiegawczy (oraz inne, w tym zakaz wykonywania zawodu adwokata) nie mógł zostać wobec niego użyty.

Jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej" w tej sprawie przesłuchani zostali już Hanna Malińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, która śledzi sprawę Giertycha, agenci CBA, którzy przebywali w szpitalu oraz adwokat byłego ministra edukacji. Roman Giertych na razie czeka na swoje przesłuchanie, póki co jednak nie czuje się wystarczająco dobrze. 

O tym, że Giertych był nieprzytomny w czasie, kiedy w szpitalu stawiano mu zarzuty, co możn

a przeczytać w protokole:

"Prokurator stwierdza, iż podejrzany śpi i nie ma z nim żadnego kontaktu. Okoliczności te w całości potwierdza funkcjonariusz CBA. Obrońcy oświadczają, że klient jest bez kontaktu, nieprzytomny na łóżku szpitalnym, podłączony do pompy podającej lek. (…) Podejrzany z uwagi na stan zdrowia nie jest w stanie oświadczyć się w żaden sposób, co do treści ogłoszono mu zarzutu, ani tym bardziej złożyć wyjaśnienia w sprawie realizując swoje prawo m.in. do obrony”.

Co w tym temacie zrobi prokuratura i jak dalej potoczy się sprawa?

źródło: [natemat.pl][wyborcza.pl]

Podobne artykuły

Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk

Polityka

Tadeusz Rydzyk już szykuje się do urodzin Radio Maryja. Tłumy w kościele

Czytaj więcej >
Andrzej Duda otrzymał list z gratulacjami w związku ze świętem Konstytucji 3 maja

Polityka

Do Andrzeja Dudy spływają gratulacje z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Czytaj więcej >
Istnieje ryzyko, że Lewica wycofa się z poparcia udzielonego PiS.

Polityka

Fundusz Odbudowy. PiS może mieć poważny problem z głosowaniem

Czytaj więcej >