wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Genderfluid: co to znaczy? Nie jest to pojęcie tożsame z niebinarnością

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Genderfluid: co to znaczy? Jeśli się nad tym zastanowić, nie jest to szczególnie “niszowa" (w rozumieniu częstotliwości, z jaką mówi się o niej w mediach) tożsamość płciowa. Szczególnie, kiedy przyjrzymy się modzie na prod

Genderfluid: co to znaczy? Samo określenie, łączy słowa płeć (w tym przypadku kulturowa, nie biologiczna) i płynność. Etymologia pojęcia mówi wiele o nim samym - osoby reprezentujące tę tożsamość płciową, pozostają elastyczne w kwestii identyfikacji.

Genderfluid: co to znaczy być “płynnym” w kwestii tożsamości płciowej?

Osoby genderfluid zaliczają się do grupy tożsamości niebinarnych. Jednocześnie jednak nie są to pojęcia tożsame - niebinarność obejmuje bowiem jeszcze inne zbiory osób (np. agender). Genderfluid to nic innego jak tożsamość, która waha się między płciami, bądź jest syntezą kilku z nich. Osoba genderfluid może nie utożsamiać się ani z kobietą ani z mężczyzną.

Pojęcie zaczęło zyskiwać na popularności wraz z modą na unisex, czyli produkty “odpowiednie” zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Część osób genderfluid może nie czuć się komfortowo, kiedy używane są w stosunku do nich zaimki “męskie”, bądź “żeńskie” i preferować będą te neutralne. Mówiąc o tej tożsamości płciowej wspomnieć należy również, iż może ona w poszczególnych przypadkach ewoluować na przestrzeni czasu.

Pojęcie genderfluid często utożsamiane jest i używane zamiennie z genderqueer.

Genderqueer: co to znaczy?

Pojęcie genderqueer zyskało szczególną popularność w latach 90., w kręgach osób nieheteronormatywnych. Było używane, jako pojęcie parasolowe, do określenia tożsamości płciowej, wymykającej się spod przyjętych kategorii. 

Jedną z ważniejszych postaci, dla wyodrębnienia się tej tożsamości płciowej, była aktywistka, Riki Anne Wilchins, współautorka opublikowanego w 2002 roku “Genderqueer: Voices Beyond the Sexual Binary”. Po raz pierwszy pojęcia genderqueer użyła w 1995 roku, w newsletterze “In Your Face”. Wilchins wyraziła to, jak wygląda sytuacja osób nie utożsamiających się z żadną, z funkcjonujących kategorii orientacji, czy tożsamości seksualnych.

“(...) o nas, którzy jesteśmy genderqueer, diesel dykes, stone butches (określenia stosowane dla “męskich” lesbijek - przyp. red.), królowymi w skórach, radykalnymi wróżkami, pedałami, crossdresserami, osobami interseksualnymi, transseksualnymi, transwestytami, osobami transgenderowymi, transgresywnymi i tymi, których tożsamości jeszcze nie nazwaliście.”

Genderqueer jest terminem szerszym, niż genderfluid. Dziś często pojęcia używa się do określenia osób niebinarnych, które wyrażają swoją seksualność w ekspresyjny sposób.

Tagi:

LGBT

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >