Osoba genderfluid
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Genderfluid: co to znaczy? Nie jest to pojęcie tożsame z niebinarnością

Genderfluid: co to znaczy? Jeśli się nad tym zastanowić, nie jest to szczególnie “niszowa” (w rozumieniu częstotliwości, z jaką mówi się o niej w mediach) tożsamość płciowa. Szczególnie, kiedy przyjrzymy się modzie na produkty unisex. Jej nazwa bywa używana zamiennie z pojęciami, takimi jak niebinarność, czy genderqueer, a to błąd.

Genderfluid: co to znaczy? Samo określenie, łączy słowa płeć (w tym przypadku kulturowa, nie biologiczna) i płynność. Etymologia pojęcia mówi wiele o nim samym - osoby reprezentujące tę tożsamość płciową, pozostają elastyczne w kwestii identyfikacji.


Genderfluid: co to znaczy być “płynnym” w kwestii tożsamości płciowej?


Osoby genderfluid zaliczają się do grupy tożsamości niebinarnych. Jednocześnie jednak nie są to pojęcia tożsame - niebinarność obejmuje bowiem jeszcze inne zbiory osób (np. agender). Genderfluid to nic innego jak tożsamość, która waha się między płciami, bądź jest syntezą kilku z nich. Osoba genderfluid może nie utożsamiać się ani z kobietą ani z mężczyzną.


Pojęcie zaczęło zyskiwać na popularności wraz z modą na unisex, czyli produkty “odpowiednie” zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Część osób genderfluid może nie czuć się komfortowo, kiedy używane są w stosunku do nich zaimki “męskie”, bądź “żeńskie” i preferować będą te neutralne. Mówiąc o tej tożsamości płciowej wspomnieć należy również, iż może ona w poszczególnych przypadkach ewoluować na przestrzeni czasu.


Pojęcie genderfluid często utożsamiane jest i używane zamiennie z genderqueer.


Genderqueer: co to znaczy?


Pojęcie genderqueer zyskało szczególną popularność w latach 90., w kręgach osób nieheteronormatywnych. Było używane, jako pojęcie parasolowe, do określenia tożsamości płciowej, wymykającej się spod przyjętych kategorii. 


Jedną z ważniejszych postaci, dla wyodrębnienia się tej tożsamości płciowej, była aktywistka, Riki Anne Wilchins, współautorka opublikowanego w 2002 roku “Genderqueer: Voices Beyond the Sexual Binary”. Po raz pierwszy pojęcia genderqueer użyła w 1995 roku, w newsletterze “In Your Face”. Wilchins wyraziła to, jak wygląda sytuacja osób nie utożsamiających się z żadną, z funkcjonujących kategorii orientacji, czy tożsamości seksualnych.


“(...) o nas, którzy jesteśmy genderqueer, diesel dykes, stone butches (określenia stosowane dla “męskich” lesbijek - przyp. red.), królowymi w skórach, radykalnymi wróżkami, pedałami, crossdresserami, osobami interseksualnymi, transseksualnymi, transwestytami, osobami transgenderowymi, transgresywnymi i tymi, których tożsamości jeszcze nie nazwaliście.”


Genderqueer jest terminem szerszym, niż genderfluid. Dziś często pojęcia używa się do określenia osób niebinarnych, które wyrażają swoją seksualność w ekspresyjny sposób.