wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Fundacja PZU wsparła o. Tadeusza Rydzyka i Jana Pietrzaka. Kwoty idą w miliony

2 Września 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Fundacja PZU w ciągu ostatnich czterech lat wsparła fundację o. Tadeusza Rydzyka i Jana Pietrzaka ogromnymi kwotami pieniędzy. "Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że działania instytucji nie są zgodne z regulaminem i jej przeznaczeniem.

Zgodnie z założeniami, Fundacja PZU ma wspierać rodziny i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, prowadzić działania na rzecz niepełnosprawnych, pomagać ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz inicjować akcje mające na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa na drogach.

Dotacje dla Fundacji o. Tadeusza Rydzyka i Jana Pietrzaka

Portal wyborcza.pl przypomina, że roczny budżet fundacji to 20 mln złotych. Fundacja, rozdając pomoc kieruje się wynikami rozpisanych przez siebie konkursów. Może również sama wybierać instytucje i inne fundacje, które zamierza wspierać finansowo. Wyborcza.pl zwraca jednak uwagę, że w tym drugim przypadku nie może wybierać takich projektów, których celem jest działanie na rzecz osiągniecia zysku, wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne lub na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych. Ponadto, wspierane organizacje mają zakaz popierania partii politycznych oraz celów religijnych i politycznych. Zdaniem „Gazety Wyborczej” dotacje dla Fundacji LuX Veritas o. Tadeusza Rydzyka oraz Towarzystwa Patriotycznego – Fundacji Jana Pietrzaka nie zostały przyznane zgodnie z regulaminem.

Fundacja PZU przekazała 7 milionów wsparcia

Portal wyborcza.pl zaznacza, że Fundacja PZU wspierała o. Rydzyka czterokrotnie: dwukrotnie po 3 mln złotych oraz 100 tys. złotych. Jak tłumaczą dziennikarze, większość tej kwoty została przeznaczona na budowę kaplicy w Toruniu, organizację pikników „Dziękczynienie w Rodzinie” oraz finansowanie projektu „By pamięć o nich trwała”.

Druga z fundacji, której „Wyborcza” zarzuca otrzymanie dotacji niezgodnie z regulaminem Fundacji PZU jest Towarzystwo Patriotyczne. Dostało ono pieniądze na organizację koncertów z udziałem m. in. Jana Pietrzaka. W 2016 roku kwota finansowania wyniosła 460 tys. złotych, z kolei w 2018 roku 600 tys. zł przeznaczono na projekt „Niepodległość 100+”. W jego ramach zorganizowano koncert w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a wstęp kosztował 55 zł, co oznacza że była to impreza komercyjna i Fundacja PZU nie powinna finansować jej organizacji. W tym roku fundacja Pietrzaka otrzymała kolejny zastrzyk gotówki w wysokości 400 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na projekt „Zwycięstwo rok dwudziesty”, który dotyczył imprezy z okazji setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą 1920”.

Źródło: [wyborcza.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >