Fiskus może zażądać zwrotu ulgi (zdjęcie ilustracyjne). pixabay.com/Gosia KŹródło: pixabay.com/Gosia K
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Marca 2020

Ulga najeżona kruczkami prawnymi. Fiskus żąda zwrotu

Fiskus może zażądać zwrotu pieniędzy od części rodziców, którzy w zeznaniu podatkowym skorzystali z tzw. ulgi na dziecko. Wszystko za sprawą czynniku dochodowego, ważnego dla utrzymania ulgi.

Zeznania podatkowe za rok 2019 można składać od niemal trzech tygodni. Zwrot podatku będzie wyższy, jeśli skorzystamy z dostępnych nam ulg podatkowych. Jedną z najpopularniejszych jest niewątpliwie ulga na dziecko. Ta wiąże się jednak z licznymi obostrzeniami.

Jak przypomina gazeta.pl, ulgę na dziecko można otrzymać na każde niepełnoletnie dziecko lub dzieci poniżej 25. roku życia, jeśli są studentami, a ich dochód nie przekroczył 3089 zł. Wartość ulgi, jaką można odliczyć sobie od podatku warunkuje to, na które dziecko przysługuje. Na pierwsze i drugie dziecko będzie to 1112,04 zł rocznie. Jej wysokość wzrasta jednak wraz z ilością posiadanych dzieci. I tak: na trzecie dziecko będzie to 2000 zł, w przypadku zaś, gdy posiadamy czwórkę lub więcej pociech – 2700 zł.

Poruszające do łez zdjęcia rodziny Królikowskiego z pogrzebu. Został pięknie pożegnanyPoruszające do łez zdjęcia rodziny Królikowskiego z pogrzebu. Został pięknie pożegnanyCzytaj dalej

Fiskus zażądał zwrotu pieniędzy od rodziców dwojga dzieci

Pieniądze są niemałe, jednak dla utrzymania ulgi niezwykle istotny jest czynnik dochodowy. Dla małżeństwa wynosi on 112 tys. zł rocznie, a zatem, jak mogłoby się wydawać, ulga powinna objąć całą masę podatników. Jak się jednak okazuje, niezwykle łatwo ją utracić.

DZISIAJ GRZEJE: 1. WP: Agata Duda wywierała presję na mężu. Domagała się zmian w TVP
2. Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyje

Jedną z sytuacji, w której Urząd Skarbowy zażądał zwrotu ulgi za "Rzeczpospolitą" przytacza portal gazeta.pl. Kobieta skorzystała z ulgi na dwoje dzieci: 13-latkę oraz 21-letnią studentkę. Starsza z córek zarobiła jednak w ciągu roku 3200 zł, wobec czego małżeństwo przekroczyło próg dochodowy. Fiskus zażądał zwrotu pieniędzy, ponieważ w świetle prawa rodzicom dwóch córek nie należała się ulga.

Ulga prorodzina jest jednym z najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej skomplikowanym sposobem odliczenia sobie podatku. Obowiązuje od kilku lat i stale wprowadza się do niej nowe limity. Niektórzy z podatników tracą pieniądze, nawet o tym nie wiedząc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: legenda piłki nożnej cierpi na koronawirusa. Lekarze potwierdzili najgorszą diagnozę
  2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko
  3. Kontrolerzy mogą niebawem zapukać do twoich drzwi. Jest na nich sposób
  4. U Rydzyka biorą się za youtuberów. Niespodziewane słowa
  5. Jolanta i Piotr marzyli o ślubie. Sąd był nieubłagany
  6. Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich Polaków

Źródło: gazeta.pl