Już jutro Festiwal Zdrowia Psychicznego na Instagramie. Każdy może wziąć udział
Dwa dni temu zapytałam na Instagramie, na jaki temat warto urządzić live w sobotę. „Zdrowie psychiczne” zdobyło miażdżącą przewagę . Pomyślałam, że może warto zaprosić specjalistkę i porozmawiać – w odpowiednim okienku obserwujący mogli wpisywać swoje propozycje gości i konkretne kwestie, które ich zajmują. Zebrało się ich tak wiele, że mógłby powstać z tego cały festiwal zdrowia psychicznego.
I powstał! W kilka godzin udało mi się zaprosić wspaniałe psycholożki i edukatorki w zakresie zdrowia psychicznego, które jutro, w sobotę 9 stycznia, porozmawiają z nami na Festiwalu Zdrowia Psychicznego. Festiwal Zdrowia Psychicznego to spontaniczne wydarzenie na czasy pandemii: Instagramowy cykl krótkich rozmów o tym, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, czym jest terapia i zaburzenia psychiczne. Działające na Instagramie psycholożki, terapeutki, ekspertki z organizacji na rzecz zdrowia psychicznego i psychiatrka opowiedzą o emocjach, toksycznych relacjach, hejcie w sieci, o terapii i o leczeniu. Każdemu tematowi poświęcimy kilkanaście minut, by całość stanowiła pigułkę wiedzy na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Osoby z organizacji opowiedzą też, jak mogą pomóc i gdzie można się zwrócić w przypadku trudnych emocji czy kryzysu psychicznego. Całość odbędzie się w formie rozmowy ze mną, ale na bieżąco będę także czytać komentarze. Live zostanie zapisany, by każda osoba mogła w odpowiednim dla siebie momencie do niego zajrzeć. By uczestniczyć w spotkaniu wystarczy na Instagramie znaleźć profil @majakstasko i wejść na live, który wyświetli się przy zdjęciu profilowym.
Program Festiwalu Zdrowia Psychicznego:
Sobota, 9 stycznia, 18:00-21:00, @majakstasko na Instagramie, LIVE
-
18:00-18:20
Klimat i Emocje: Emocje – skąd się biorą, jakie mogą być, jak z nimi sobie radzić? Aktywizm i trudne emocje związane z tym, co się dzieje na świecie
-
18:20-18:40
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego: Toksyczność w relacjach – jak ją zauważyć i jak odróżnić od zdrowej relacji?
-
18:40-19:00
PsychoLoszka: Hejt i relacje w sieci – jak sobie z nim radzić? Jak budować zdrowe relacje w sieci?
-
19:00-19:20
Psychoedu: Czym jest psychoterapia? Jakie są nurty w terapii? Jak znaleźć i wybrać psychologa?
-
19:20-19:40
Zdrowa Głowa: Zaburzenia i choroby psychiczne: czym są, jakie są ich rodzaje?
-
19:40-20:00
Maja Herman: Psychiatrka. Jak może pomóc, kiedy się do niej zgłosić, jak się zapisać do psychiatry?
-
20:00-20:20
Hania.Es: Szpital psychiatryczny. Jak wygląda pobyt i leczenie, jak się dostać, kiedy się zgłosić?
-
20:20-20:40
Paula Hycnar, SPA dla mam: Jak dbać o swoją głowę w trakcie pandemii? Sposoby odreagowania, higiena umysłu.
Masz kryzys zdrowia psychicznego? Jest wsparcie.
Organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym zgodnie twierdzą, że w trakcie pandemii stan zdrowia psychicznego ludzi generalnie ulega pogorszeniu . W dodatku, całodobowe Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego 31 grudnia zakończyło działalność, a Ministerstwo Zdrowia nie rozpisało nowego konkursu Narodowego Programu Zdrowia w zakresie zdrowia psychicznego, uzasadniając to stanem pandemii. W związku z tym w tej chwili w Polsce nie ma całodobowej linii ze specjalistami pomagającymi w sytuacji kryzysu psychicznego . Pisaliśmy o tym TUTAJ .
Moment pandemii, niepewności co do przyszłości, utraty pracy, braku kontaktów towarzyskich, obniżenia zarobków, lęku o swoich bliskich – to wszystko wpływa na nasz stan psychiczny. W okresie pandemii potrzeba większej troski o stan psychiczny ze strony państwa, nie mniejszej. Festiwal to także wypełnienie luki, jaką w edukacji w zakresie zdrowia psychicznego stworzyło Ministerstwo Nauki.
Na szczęście, nieprzerwanie działają organizacje wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego:
– Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to projekt, w którym osoby mierzące się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego znajdą wsparcie. W Sieci działają wolontariusze, głównie studenci psychologii, którzy są gotowi pomóc: porozmawiać, doradzić, pomóc w zakupach, złożeniu dokumentu czy towarzyszyć w codziennych trudnościach. TUTAJ przeprowadziliśmy rozmowę z Siecią.
– Fundacja Klimat i Emocje prowadzi co czwartek o 19:00-21:00 spotkania z psycholożką, na których możesz porozmawiać o tym, co się dzieje i jak się czujesz. Organizuje także indywidualne konsultacje psychologiczne dla każdego przez wideo albo telefon.Nasza rozmowa z Fundacją jest TUTAJ .
– Fundacja Ef Kropka zapewnia wsparcie dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, a także tych, które je wspierają. Organizuje warsztaty z psycholożkami i osobami z doświadczeniami kryzysów psychicznych. TUTAJ opisaliśmy jeden z warsztatów, w którym wzięliśmy udział.
– Centra Zdrowia Psychicznego to miejsca, w których każda osoba może otrzymać darmową i natychmiastową pomoc w przypadku kryzysu psychicznego. Znajduje się w dzielnicach większych miast, jak Warszawa, ale i w mniejszych miejscowościach, jak Bolesławiec, Złotów, Cieszyn czy Hajnówka. Nie trzeba mieć ubezpieczenia zdrowotnego, by skorzystać z leczenia w centrum. TUTAJ znajduje się rozmowa z rzeczniczką Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
– Listę telefonów, na które można zadzwonić w przypadku kryzysu psychicznego, stworzyło Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, gdy ogłosiło, że musi zakończyć działalność:
undefined