wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kolejna akcja Extinction Rebellion. Przypięli się zapięciami do rowerów pod Trybunałem Konstytucyjnym

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Działacze Extinction Rebellion przypięli się zapięciami od rowerów do bramy Trybunału Konstytucyjnego. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu policjantów. Obywatelskiego nieposłuszeństwa podjęły się cztery osoby. Spontaniczna akcja trwa od godzi

Funkcjonariusze odgrodzili aktywistów Extinction Rebellion specjalnym parawanem. Niemożliwe jest zobaczenie, jakie działania są podejmowane względem aktywistów. Z informacji, jakie podają działacze, obecnie będzie trwało odcinanie młodzieży od bramy Trybunału Konstytucyjnego. Cały zabieg wymaga zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i ostrożności, by nie skrzywdzić demonstrujących. 

Extinction Rebellion organizuje akcje w myśl zasady obywatelskiego nieposłuszeństwa. Społecznicy wskazują, że nie można już czekać na działania rządu wobec zmian klimatycznych. Według nich nadszedł czas na wywieranie coraz silniejszej presji. 

Kolejna akcje Extinction Rebellion. Przypięli się do bramy Trybunału Konstytucyjnego

Protest jest relacjonowany między innymi przez "Oko.press". Demonstrujący mieli na sobie emblematy Strajku Kobiet, jednak głównym celem grupy jest walka z postępującymi zmianami klimatycznymi. Społecznicy domagają się wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych do 2025 roku, wprowadzenie w kraju stanu alarmu klimatycznego, a także powołania Paneli Obywatelskich - zespołu, wypracowującego konkretne rozwiązania, ratujące naszą przyszłość.

Policja nie zastosowała środków przymusu bezpośredniego, czy siły wobec przypiętych. Cała interwencja, choć budzi emocje, przebiega spokojnie. Trudno zrozumieć, co doprowadziło do zaangażowania kilkudziesięciu funkcjonariuszy pod Trybunał Konstytucyjny. Nie wiadomo także, dlaczego zasłonięto manifestujących policyjnym parawanem. 

Jeszcze przed wystawieniem parawanu, służby mundurowe utworzyły kordon, uniemożliwiając prasie relacjonowanie demonstracji z bliska. - Trwają rozmowy, policja będzie zachęcać, żeby osoby same się odcięły - słyszymy. Poza przedstawicielami Extinction Rebellion jedna z osób jest członkiem Greenpeace Polska. 

Należy zaznaczyć, że akcja społeczników ma charakter pokojowy. Obywatelskie nieposłuszeństwo stanowi formę biernego, a nie aktywnego oporu. 

O inicjatywie napisał także Strajk Kobiet, wskazując na kolejny powód protestu. "Policja nie pozwoliła świętować 8 marca, więc cd. Dnia Kobiet, w innej formie, odbywa się dzisiaj. To nie jest Trybunał i to nie jest wyrok" - czytamy w komunikacie, opublikowanym za pośrednictwem Twittera. 

Podjęliśmy próbę kontaktu z rzecznikiem prasowym warszawskiej policji, by dowiedzieć się, jakie działania zamierzają podjąć pracownicy jednostki. Nie odebrano jednak naszego telefonu. Wydział prasowy KSP odmówił zaś udzielenia komentarza, kierując nas właśnie do przedstawiciela prasowego. 

źródło: [Facebook/Extinction Rebellion]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >