wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kolejna akcja Extinction Rebellion. Przypięli się zapięciami do rowerów pod Trybunałem Konstytucyjnym

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Działacze Extinction Rebellion przypięli się zapięciami od rowerów do bramy Trybunału Konstytucyjnego. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu policjantów. Obywatelskiego nieposłuszeństwa podjęły się cztery osoby. Spontaniczna akcja trwa od godzi

Funkcjonariusze odgrodzili aktywistów Extinction Rebellion specjalnym parawanem. Niemożliwe jest zobaczenie, jakie działania są podejmowane względem aktywistów. Z informacji, jakie podają działacze, obecnie będzie trwało odcinanie młodzieży od bramy Trybunału Konstytucyjnego. Cały zabieg wymaga zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i ostrożności, by nie skrzywdzić demonstrujących. 

Extinction Rebellion organizuje akcje w myśl zasady obywatelskiego nieposłuszeństwa. Społecznicy wskazują, że nie można już czekać na działania rządu wobec zmian klimatycznych. Według nich nadszedł czas na wywieranie coraz silniejszej presji. 

Kolejna akcje Extinction Rebellion. Przypięli się do bramy Trybunału Konstytucyjnego

Protest jest relacjonowany między innymi przez "Oko.press". Demonstrujący mieli na sobie emblematy Strajku Kobiet, jednak głównym celem grupy jest walka z postępującymi zmianami klimatycznymi. Społecznicy domagają się wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych do 2025 roku, wprowadzenie w kraju stanu alarmu klimatycznego, a także powołania Paneli Obywatelskich - zespołu, wypracowującego konkretne rozwiązania, ratujące naszą przyszłość.

Policja nie zastosowała środków przymusu bezpośredniego, czy siły wobec przypiętych. Cała interwencja, choć budzi emocje, przebiega spokojnie. Trudno zrozumieć, co doprowadziło do zaangażowania kilkudziesięciu funkcjonariuszy pod Trybunał Konstytucyjny. Nie wiadomo także, dlaczego zasłonięto manifestujących policyjnym parawanem. 

Jeszcze przed wystawieniem parawanu, służby mundurowe utworzyły kordon, uniemożliwiając prasie relacjonowanie demonstracji z bliska. - Trwają rozmowy, policja będzie zachęcać, żeby osoby same się odcięły - słyszymy. Poza przedstawicielami Extinction Rebellion jedna z osób jest członkiem Greenpeace Polska. 

Należy zaznaczyć, że akcja społeczników ma charakter pokojowy. Obywatelskie nieposłuszeństwo stanowi formę biernego, a nie aktywnego oporu. 

O inicjatywie napisał także Strajk Kobiet, wskazując na kolejny powód protestu. "Policja nie pozwoliła świętować 8 marca, więc cd. Dnia Kobiet, w innej formie, odbywa się dzisiaj. To nie jest Trybunał i to nie jest wyrok" - czytamy w komunikacie, opublikowanym za pośrednictwem Twittera. 

Podjęliśmy próbę kontaktu z rzecznikiem prasowym warszawskiej policji, by dowiedzieć się, jakie działania zamierzają podjąć pracownicy jednostki. Nie odebrano jednak naszego telefonu. Wydział prasowy KSP odmówił zaś udzielenia komentarza, kierując nas właśnie do przedstawiciela prasowego. 

źródło: [Facebook/Extinction Rebellion]

Tagi:

Extinction RebellionPolicjaWarszawa

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >