eurowizja. EurowizjaŹródło: Eurowizja
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 17 Maja 2020

Eurowizja została ocenzurowana przez TVP? Polscy odbiorcy nie zobaczyli dużego fragmentu

Eurowizja 2020 bez konkursu piosenki, z nagraniami od artystów - w tym roku pandemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zmianę formuły. Niezmiennie od lat, wydarzenie transmituje Telewizja Polska. Tym razem jednak widzowie nie zobaczyli całej Eurowizji, ponieważ TVP wycięła fragment z transseksualną prowadzącą. Nie wiadomo czy było to intencjonalnie, niemniej aż trudno wierzyć w taki przypadek.

Jedną z prowadzących Eurowizję 2020 była Nikkie de Jager, znana publiczności jako NikkieTutorials, prowadząca w serwisie Youtube programy dotyczące makijażu i charakteryzacji, która w styczniu tego roku ujawniła się jako osoba transseksualna.

Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu od jutra. Jak dotrzeć do fryzjera lub kosmetyczki?Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu od jutra. Jak dotrzeć do fryzjera lub kosmetyczki?Czytaj dalej

Eurowizja w TVP znów ocenzurowana?

W trakcie programu Nikkie łączyła się z muzykami poprzez internet i przeprowadzała krótkie rozmowy. Ta część została jednak z transmisji całkowicie wycięta. Nie ma jej również na TVP VOD, na której ma być rzekomo zapis całego koncertu. Całość jest dostępna wyłącznie na zagranicznych serwisach i w transmisjach telewizyjnych. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najnowsze, druzgocące doniesienia ze Śląska. Sytuacja jest gorsza, niż mogliśmy zakładać
2. GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecie

Nie byłby to pierwszy raz gdy TVP dopuszcza się takiej ingerencji w Eurowizję. W zeszłym roku z powtórek konkursu wycięto występ transseksualnej Dany International, zwyciężczyni z 1998 roku. Na widowni pokazano wówczas całujących się mężczyzn. W późniejszych retransmisjach próżno było szukać tego fragmentu. TVP tłumaczyła to wtedy tak: "Forma skrótowa była podyktowana wymogami czasu antenowego. Emisja powtórkowa Pierwszego Półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 zawierała wszystkie występy konkursowe (17) zespołów walczących o wejście do Wielkiego Finału oraz ogłoszenie wyników, zaś występ Dany International odbył się poza konkursem. Zgodnie z zasadami uczestnictwa TVP w konkursie, EBU jako właściciel marki Eurovision Song Contest zezwala nadawcom na dokonywanie takich skrótów".

Jak dotąd telewizja rządowa nie odniosła się do zarzutów o ponowne ingerowanie w transmisję. Poinformujemy Was, jeśli tylko TVP zajmie stanowisko w tej sprawie. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna zmiana dla wielu Polaków. Niektórzy nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie
  2. Prezydent Warszawy zaskoczył wszystkich najnowszym oświadczeniem. Padły ostre słowa
  3. Przełom w sprawie Iwony Wieczorek? Detektyw twierdzi że wie, gdzie jest ciało
  4. Poruszająca prośba pana Bronisława podbija internet. "Jestem spokojnym, dobrodusznym człowiekiem"
  5. Pan Karol chciał uchronić rodzinę przed zagrożeniem. Sąsiedzi zgotowali mu piekło
  6. Dramatyczne wiadomości z południa Polski. Trwają dwie akcje ratunkowe na raz

Źródło: TVP