Trzynaste emerytury mają być wypłacone zgodnie z planem. pixabay.com/skyradarŹródło: pixabay.com/skyradar
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Kwietnia 2020

Trzynaste emerytury trafiły już do milionów emerytów w Polsce. Co z następnymi wypłatami?

Emerytury od lat pozostają niezwykle burzliwym tematem publicznej debaty. Silne emocje wywołuje również tzw. trzynastka, która w tym roku ma trafić do wszystkich polskich seniorów. Do tej pory wypłacono je 6.5 mln seniorów.

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że trzynastki trafiły już do około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę prawie 8 mld zł. Jej wypowiedź przytacza Polsat News. Zdaniem Maląg dodatkowe świadczenia "zostaną wypłacone zgodnie z planem i nie ma powodu do obaw". MRPiPS zapewnia, że ich wypłata nie jest zagrożona.

Tajemnice ojca Kaczyńskich. Nieznane fakty ujrzały światło dzienneTajemnice ojca Kaczyńskich. Nieznane fakty ujrzały światło dzienneCzytaj dalej

Emerytury: koszt niemal 12 mld zł

Przypomnijmy, że pieniądze mają trafić do emerytów z kwietniową emeryturą lub rentą. Terminów płatności jest jednak kilka. Maląg po raz kolejny zapewniła, że trzynastki przyznawane są niejako z automatu i składanie dodatkowych świadczeń nie jest konieczne. – Jeżeli dana osoba ma prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 r., to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę – zapewniła.

DZISIAJ GRZEJE: 1. TVN odpowiada na kolejny atak TVP. Niespodziewane oświadczenie na antenie "Faktów"
2. Został ranny, pomoc ruszyła natychmiast. Kilka dni później ZOO podało smutną wiadomość

Na dotychczasowe wypłaty przeznaczono 7,8 mld złotych. Ich łączny kosz ma wynieść zaś 11,7 mld złotych. Trzynastki mają trafić do 9,8 mln seniorów. Na ten moment otrzymało je przeszło 65 proc. świadczeniobiorców.

Warto pamiętać, że trzynastka to jednorazowy dodatek, którego wysokość jest stała i wynosić ma tyle, ile minimalne świadczenie w danym roku rozliczeniowym. W roku 2020 będzie to zatem 1200 zł brutto, a zatem około 981 zł na rękę.

Dodajmy, że wypłacane świadczenie nie podlega zajęciom komorniczym. O wypłatę nie muszą się zatem martwić osoby posiadające długi.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Polsat News