Trzynaste emerytury już w kwietniu. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 3 Marca 2020

Nie tylko emeryci w kwietniu zobaczą więcej na swoich kontach. Lista uprawnionych do trzynastek jest długa

Emerytury, choć ich wysokość nadal pozostawia wiele do życzenia, sukcesywnie rosną z roku na rok. Dzieje się tak za sprawą wprowadzanych przez rząd świadczeń oraz samej waloryzacji. Niewiele osób wie, że osławione już "trzynastki" należą się znacznie szerszej grupie osób, niż tylko emerytom i emerytkom.

Kilka dni temu w zaskakująco uroczystych okolicznościach, w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie, Andrzej Duda podpisał ustawę o "trzynastkach". Od teraz świadczenie będzie wypłacane cyklicznie a sam prezydent, pytany o kolejne rozwiązania wyraził nadzieję, że na jego biurku znajdą się w końcu i "piętnastki".

Choć do zapewnień Dudy podchodzić należy z pewną dozą rezerwy, pamiętać należy, że gwarantowane ustawą świadczenie obejmuje znacznie szerszą grupę beneficjentów, niż wskazywać mogłaby jego nazwa.

Emerytury tylko z nazwy. Kto jeszcze otrzyma "trzynastki"?

Już w kwietniu "trzynastkę", czyli dodatkowe 981 zł "na rękę" otrzyma aż 9,8 mln osób. Do grupy tej zaliczają się nie tylko emeryci i emerytki? Kto jeszcze?

Ustawa mówi o: inwalidach wojennych i wojskowych, osobach pobierających zasiłki, świadczenia przedemerytalne, renty rodzinne, socjalne, emerytury matczyne i pomostowe oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nie należy zapominać również o rencistach.

Warto jednak pamiętać, że spośród wymienionych nie wszyscy otrzymają pełną kwotę. Jeżeli renta jest dzielona na grupę krewnych, taka sama zasada obowiązywać będzie w przypadku "trzynastki" - zostanie ona podzielona na wskazanych członków rodziny.