Trzynaste emerytury już w kwietniu. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 3 Marca 2020

Nie tylko emeryci w kwietniu zobaczą więcej na swoich kontach. Lista uprawnionych do trzynastek jest długa

Emerytury, choć ich wysokość nadal pozostawia wiele do życzenia, sukcesywnie rosną z roku na rok. Dzieje się tak za sprawą wprowadzanych przez rząd świadczeń oraz samej waloryzacji. Niewiele osób wie, że osławione już "trzynastki" należą się znacznie szerszej grupie osób, niż tylko emerytom i emerytkom.

Kilka dni temu w zaskakująco uroczystych okolicznościach, w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie, Andrzej Duda podpisał ustawę o "trzynastkach". Od teraz świadczenie będzie wypłacane cyklicznie a sam prezydent, pytany o kolejne rozwiązania wyraził nadzieję, że na jego biurku znajdą się w końcu i "piętnastki".

Był jedną z kluczowych osób w mrocznej historii PRL. Nie żyje były przywódca Polskiej Zjednoczonej Partii RobotniczejBył jedną z kluczowych osób w mrocznej historii PRL. Nie żyje były przywódca Polskiej Zjednoczonej Partii RobotniczejCzytaj dalej

Choć do zapewnień Dudy podchodzić należy z pewną dozą rezerwy, pamiętać należy, że gwarantowane ustawą świadczenie obejmuje znacznie szerszą grupę beneficjentów, niż wskazywać mogłaby jego nazwa.

Emerytury tylko z nazwy. Kto jeszcze otrzyma "trzynastki"?

Już w kwietniu "trzynastkę", czyli dodatkowe 981 zł "na rękę" otrzyma aż 9,8 mln osób. Do grupy tej zaliczają się nie tylko emeryci i emerytki? Kto jeszcze?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przykre szczegóły pogrzebu Pawła Królikowskiego. Rodzina żegna aktora, detale miejsca i data pochówku
2. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne

Ustawa mówi o: inwalidach wojennych i wojskowych, osobach pobierających zasiłki, świadczenia przedemerytalne, renty rodzinne, socjalne, emerytury matczyne i pomostowe oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nie należy zapominać również o rencistach.

Warto jednak pamiętać, że spośród wymienionych nie wszyscy otrzymają pełną kwotę. Jeżeli renta jest dzielona na grupę krewnych, taka sama zasada obowiązywać będzie w przypadku "trzynastki" - zostanie ona podzielona na wskazanych członków rodziny. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. T. Lewandowski w wymownych słowach o polskim sporcie. "Koronawirus już dawno dopadł związek! Stałem się wrakiem"
  2. Galeria zagra na nosie zakazowi handlu. Ma sposób na jego ominięcie
  3. Nie żyje wiceminister. Zmarł były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prof. dr hab. Janusz Cisek
  4. Na listach poparcia prezydenta znaleziono podpisy zmarłych. PKW zawiadomiła prokuraturę, chodzi m.in. o Ligę Obrony Suwerenności
  5. Papież Franciszek został przebadany pod kątem koronawirusa. Miał dreszcze od gorączki i silny kaszel
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą