wtv.pl
Nie żyje Elżbieta Markowska

Unsplash.com/tubaiman

Żałoba w polskich mediach. Nie żyje dyrektorka Radiowej Dwójki, Elżbieta Markowska

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

O tym, że nie żyje Elżbieta Markowska, poinformował Program Drugi Polskiego Radia. Kobieta przez lata kształtowała to, jak wygląda stacja, a jej działania zaowocowały niesamowitym statusem i uznaniem widzów. Oferowane przez Dwójkę treści tra

  • Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia

  • Posadę tę zajmowała dwukrotnie: raz w okresie 1991-1995 oraz ponownie od 1999 r. do 2007 r.

  • Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu

Na Facebooku Programu Drugiego Polskiego Radia w niedzielę 24 stycznia pojawiała się informacja, że nie żyje Elżbieta Markowska. Przez lata sprawowała funkcję dyrektor radiowej Dwójki

Nikt nie spodziewał się, że niedzielny wieczór może przynieść tak smutne wiadomości na temat Elżbiety Markowskiej. Jej osoba zapisała się w pamięci wielu osób związanych z tworzeniem polskiego radia, a pasja, z jaką dążyła do założonego celu, jest niemal niespotykana.

Nie żyje była dyrektor Dwójki, Elżbieta Markowska

W mediach społecznościowych pojawił się dziś wpis informujący o śmierci Elżbiety Markowskiej. Nie podano dokładnej daty zgonu legendy Polskiego Radia. Nie przekazano również informacji na temat oficjalnej przyczyny śmierci byłej dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.

O tym smutnym fakcie jako pierwsza poinformowała na swoim Facebooku Dwójka PR. To właśnie tam zamieszczono czarno-białe zdjęcie dyrektor i przekazano wiadomość o jej śmierci.

- Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Pracowała w Polskim Radiu od 1970 roku - przeczytać można na początku informacyjnego wpisu.

To ona stworzyła Dwójkę, którą znamy dziś

Gdyby nie wizja Elżbiety Markowskiej i jej pewność w dążeniu do zakładanego celu, to Dwójka mogłaby wyglądać dziś zupełnie inaczej. Była dyrektor stacji od początku swojej działalności na kierowniczym stanowisku nie ukrywała, że chce, aby Dwójka była pełna kultury wyższej i intelektualnej w przystępnej dla wszystkich formie.

- Jako dyrektor Programu Drugiego w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny, opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej. Później kierowała Programem 2 - od sierpnia 1999 do początku 2007 roku - przeczytać można w upamiętniającej notce na stronie Polskiego Radia.

Podczas 82. urodzin Dwójki Elżbieta Markowska zdecydowała się na małe podsumowanie anteny stacji w latach, w których przyszło jej nią kierować. Nie ukrywała dumy z tego, co osiągnęła, jednak trudno się temu dziwić. Ciężka praca przyniosła owoce, a Program Drugi Polskiego Radia przez długi czas cieszył się wyjątkowym uznaniem słuchaczy.

Tworzyła radio dla wszystkich

- Warto wspomnieć o naszych słuchaczach. Byli to m.in. Julia Hartwig i Henryk Mikołaj Górecki, który czasem dzwonił do audycji na żywo. Słuchali nas dziennikarze, muzycy, ale także odbiorcy bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji. U nich zaważyły potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą - mówiła w czasie wspomaninuch wyżej urodzin Dwójki Elżbieta Markowska.

Poza stworzeniem szeregu unikatowych wywiadów poruszających ważne społecznie i kulturowo tematy Elżbieta Markowska zasłynęła swoją znajomością kontekstu kulturowego i konieczności osadzenia go na arenie międzynarodowej. Miała świadomość, że współpraca z wszelkiego rodzaju radiami europejskimi przyniesie korzyści dla promocji polskiej kultury.

Warto zaznaczyć, że Elżbieta Markowska po objęciu stanowiska dyrektor Dwójki zdecydowała się na przywrócenie do pracy dziennikarzy, którzy stracili swoje posady w stanie wojennym.

Nie podano informacji na temat tego, kiedy odbędzie się pogrzeb wieloletniej pracownicy Polskiego Radia Elżbiety Markowskiej. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom składamy najszczersze kondolencje.

Źródło: Radio Zet / polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Poruszające pożegnanie. Agnieszka Chylińska pokazała niepowtarzalny prezent, jaki jej dzieci otrzymały od Papcia Chmiela

  • Wpadka Andrzeja Dudy w głośnym programie. Mówił o sprawie niesprawiedliwie potraktowanej emerytki i pomylił izby

  • Przemysław Czarnek krytykuje wykształcenie nauczycieli. Będą źli?

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >