wtv.pl
Nie żyje Elżbieta Markowska

Unsplash.com/tubaiman

Żałoba w polskich mediach. Nie żyje dyrektorka Radiowej Dwójki, Elżbieta Markowska

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

O tym, że nie żyje Elżbieta Markowska, poinformował Program Drugi Polskiego Radia. Kobieta przez lata kształtowała to, jak wygląda stacja, a jej działania zaowocowały niesamowitym statusem i uznaniem widzów. Oferowane przez Dwójkę treści tra

  • Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia

  • Posadę tę zajmowała dwukrotnie: raz w okresie 1991-1995 oraz ponownie od 1999 r. do 2007 r.

  • Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu

Na Facebooku Programu Drugiego Polskiego Radia w niedzielę 24 stycznia pojawiała się informacja, że nie żyje Elżbieta Markowska. Przez lata sprawowała funkcję dyrektor radiowej Dwójki

Nikt nie spodziewał się, że niedzielny wieczór może przynieść tak smutne wiadomości na temat Elżbiety Markowskiej. Jej osoba zapisała się w pamięci wielu osób związanych z tworzeniem polskiego radia, a pasja, z jaką dążyła do założonego celu, jest niemal niespotykana.

Nie żyje była dyrektor Dwójki, Elżbieta Markowska

W mediach społecznościowych pojawił się dziś wpis informujący o śmierci Elżbiety Markowskiej. Nie podano dokładnej daty zgonu legendy Polskiego Radia. Nie przekazano również informacji na temat oficjalnej przyczyny śmierci byłej dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.

O tym smutnym fakcie jako pierwsza poinformowała na swoim Facebooku Dwójka PR. To właśnie tam zamieszczono czarno-białe zdjęcie dyrektor i przekazano wiadomość o jej śmierci.

- Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Pracowała w Polskim Radiu od 1970 roku - przeczytać można na początku informacyjnego wpisu.

To ona stworzyła Dwójkę, którą znamy dziś

Gdyby nie wizja Elżbiety Markowskiej i jej pewność w dążeniu do zakładanego celu, to Dwójka mogłaby wyglądać dziś zupełnie inaczej. Była dyrektor stacji od początku swojej działalności na kierowniczym stanowisku nie ukrywała, że chce, aby Dwójka była pełna kultury wyższej i intelektualnej w przystępnej dla wszystkich formie.

- Jako dyrektor Programu Drugiego w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny, opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej. Później kierowała Programem 2 - od sierpnia 1999 do początku 2007 roku - przeczytać można w upamiętniającej notce na stronie Polskiego Radia.

Podczas 82. urodzin Dwójki Elżbieta Markowska zdecydowała się na małe podsumowanie anteny stacji w latach, w których przyszło jej nią kierować. Nie ukrywała dumy z tego, co osiągnęła, jednak trudno się temu dziwić. Ciężka praca przyniosła owoce, a Program Drugi Polskiego Radia przez długi czas cieszył się wyjątkowym uznaniem słuchaczy.

Tworzyła radio dla wszystkich

- Warto wspomnieć o naszych słuchaczach. Byli to m.in. Julia Hartwig i Henryk Mikołaj Górecki, który czasem dzwonił do audycji na żywo. Słuchali nas dziennikarze, muzycy, ale także odbiorcy bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji. U nich zaważyły potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą - mówiła w czasie wspomaninuch wyżej urodzin Dwójki Elżbieta Markowska.

Poza stworzeniem szeregu unikatowych wywiadów poruszających ważne społecznie i kulturowo tematy Elżbieta Markowska zasłynęła swoją znajomością kontekstu kulturowego i konieczności osadzenia go na arenie międzynarodowej. Miała świadomość, że współpraca z wszelkiego rodzaju radiami europejskimi przyniesie korzyści dla promocji polskiej kultury.

Warto zaznaczyć, że Elżbieta Markowska po objęciu stanowiska dyrektor Dwójki zdecydowała się na przywrócenie do pracy dziennikarzy, którzy stracili swoje posady w stanie wojennym.

Nie podano informacji na temat tego, kiedy odbędzie się pogrzeb wieloletniej pracownicy Polskiego Radia Elżbiety Markowskiej. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom składamy najszczersze kondolencje.

Źródło: Radio Zet / polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >