Pierwszy sylwestrowy dramat. W rękach 4-latka wybuchła petarda, doznał bardzo poważnych obrażeń
Przed południem, w Międzyrzeczu petarda wybuchła w rękach czterolatka.
Dziecko doznało rozległych obrażeń dłoni i zostało przewiezione do szpitala.
Sprawę komentuje policja.
Chłopiec stracił palce, mimo że był pod opieką dorosłych.
Pierwszy sylwestrowy wypadek - w ręku dziecka wybuchła petarda
O sprawie poinformowała Justyna Łętowska z komendy policji w Międzyrzeczu (woj. lubuskie). Czterolatek był w czasie wypadku pod opieką osoby dorosłej.
- W pewnym momencie w jego rękach wybuchła petarda, w wyniku czego stracił dwa palce - relacjonowała funkcjonariuszka.
Do wypadku doszło jeszcze dzień przed dzisiejszymi obchodami, w mieszkaniu na terenie powiatu międzyrzeckiego. Chłopca przetransportowano do szpitala klinicznego nr 1 w Szczecinie.
- Dziecko obecnie jest w stanie stabilnym, zostało zaopatrzone, uszkodzenie jest znaczne - dodała Łętowska.
Dlaczego dziecko, będąc pod opieką rodziców, miało dostęp do petard? Sprawę wyjaśni międzyrzecka prokuratura.
Jak uchronić swoje dziecko przed podobnym wypadkiem?
W sylwestrową noc nietrudno o wypadek z udziałem dzieci. Wszechobecne fajerwerki i petardy mogą poczynić wiele szkód - co roku słyszy się o kolejnych tragediach rodzinnych związanych z nieodpowiednim używaniem sztucznych ogni. Co można zrobić, by uchronić dzieci przed wypadkiem?
Najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, jakie materiały pirotechniczne kupujemy - czy są licencjonowane? W przypadku, gdy nie są, nie mamy pewności, czy nie będą stanowić dla nas zagrożenia, np. wybuchając w niespodziewanym momencie.
Należy przypomnieć, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Kiedy już dokonamy zakupu sztucznych ogni, należy je składować w domu tak, by nie miały do nich dostępu dzieci, zwierzęta i osoby niepowołane.
Nim zaczniemy zabawę materiałami pirotechnicznymi, konieczne jest uważne przeczytanie instrukcji - nigdy nie wiadomo, czy nie kryją się w niej jakieś istotne informacje w kontekście użycia konkretnego rodzaju sztucznych ogni.
W kwestii odpalania fajerwerków, bardzo istotne jest to, by nie robić tego w zamkniętych pomieszczeniach, ani nie strzelać w kierunku okien, samochodów, zwierząt i nóg innych osób. Wszystkie sztuczne ognie powinny być odpalane tylko pod opieką osób dorosłych.
Za stwarzanie zagrożenia przy posługiwaniu się wyrobami pirotechnicznymi grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.
źródło: [rmf24.pl]