dzieci. wtv.plŹródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 18 Maja 2020

“Może umierać ponad 6 tys. dzieci dziennie”. Zatrważające prognozy skutków pandemii

Dzieci z najbiedniejszych krajów świata bardzo mocno odczują skutki pandemii SARS-Cov-2. Według danych z amerykańskiego instytutu Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w 118 najbiedniejszych krajach na świecie, w ciągu kolejnych 6 miesięcy może na skutek gospodarczych następstw pandemii umrzeć dodatkowo 1,2 miliona dzieci. Oznacza to 6 tysięcy zgonów dziennie.

Jak alarmuje UNICEF - po raz pierwszy od dziesięcioleci może dojść do sytuacji, w której, po raz pierwszy liczba dzieci, umierających przed swoimi piątymi urodzinami, zwiększy się - Nie możemy dopuścić, aby osiągnięcia ostatnich dekad zostały zniweczone, a zdrowie oraz życie matek i dzieci narażone - apeluje organizacja.

Ważna deklaracja Łukasza Szumowskiego. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek, czekają nas zmiany?Ważna deklaracja Łukasza Szumowskiego. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek, czekają nas zmiany?Czytaj dalej

Dzieci zagrożone krachem gospodarki

Na skutek załamania się światowej gospodarki na skalę niespotykaną od drugiej wojny światowej, istnieje ryzyko olbrzymich klęsk głodu i masowych bankructw, skutkujących zubożeniem społeczeństw a co za tym idzie zwiększeniem odsetka dzieci, które mają zaburzony przyrost masy ciała.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jest najnowsza prognoza zagrożeń IMGW. Nadchodzi poważne załamanie pogody, lepiej się przygotować
2. Już wiadomo, kto może wjechać do Polski bez kwarantanny. Jest lista

W krajach rozwijających się,  z systemem opieki zdrowotnej na słabym poziomie, pandemia spowodowała bardzo poważne problemy z dostawami sprzętu medycznego i leków. Dodatkowo, obostrzenia w przemieszczaniu się doprowadziły do utrudnienia dostępu do opieki lekarskiej. Okoliczności te - jak alarmuje UNICEF - mogą doprowadzić do drastycznego wzrostu liczby zgonów wśród matek i dzieci. 

Jako kraje najbardziej zagrożone tymi problemami wskazuje się , Brazylię, Demokratyczną Republikę Konga, Dżibuti, Bangladesz, Suazi, Etiopię, Indie, Indonezję, Lesotho, Liberię, Mali, Malawi, Nigerię, Pakistan, Sierra Leone, Somalię, Ugandę i Tanzanię.

UNICEF wskazuje również konkretne dane, dotyczące efektu domina jakie wywoła COVID-19:

 • Około 77% dzieci poniżej 18. roku życia mieszka w 132 krajach, w których wprowadzono różne ograniczenia w przemieszczaniu się.
 • Niemal 1,3 mld uczniów, czyli ponad 72%, nie chodzi do szkoły z powodu zamkniętych placówek edukacyjnych w 177 krajach na świecie.
 • 40% światowej populacji nie może w swoim domu umyć rąk wodą i mydłem.
 • W 143 krajach niemal 370 mln dzieci korzystało do tej pory z posiłku w szkole. Teraz są tego pozbawione.
 • Ponad 117 mln dzieci w 37 krajach może nie otrzymać szczepienia przeciwko odrze z powodu przerwy w rutynowych szczepieniach, wywołanej pandemią.

Organizacja zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji mającej na celu łagodzenie skutków pandemii. Link znajdziecie [tutaj]

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Lek na COVID-19 przydzielany pacjentom losowo. Kontrowersyjny pomysł Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia
 2. Śpij słodko aniołku. Wzruszający pogrzeb zamordowanej Kornelii. Morze łez w kościele
 3. TVP nie przepuściło tematu filmu Sekielskich. Materiał “Wiadomości” może bulwersować
 4. Mocne opinie Polaków po filmie Sekielskich. Badanie nie pozostawia złudzeń
 5. Emocjonalne słowa księdza na mszy o “Zabawie w chowanego”. Wszystko się nagrało, wielu będzie zadziwionych
 6. Jest oświadczenie Polski i 5 innych krajów. Wyjątkowa sprawa

Źródło: UNICEF