Dzieci tracą na zdalnej nauce. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Maja 2020

Specjaliści ostro o losie małego Polaka i zdalnej szkole: "Dzieci cierpią, mają dość"

Dzieci od niemal dwóch miesięcy nie mogą uczęszczać do placówek oświatowych, wobec czego zdecydowano się na wprowadzenie systemu nauki zdalnej. Jej obraz widziany oczami rodziców znacząco różni się jednak od tego przedstawianego nam przez rządzących.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przytacza RMF FM. Wynika z niego, że wbrew zapewnieniom Ministerstwa Edukacji Narodowej nauka zdalna, delikatnie rzecz ujmując, nie okazała się sukcesem.

Zdaniem niemal 75 proc. rodziców, którzy wzięli udział w badaniu, największą wadą proponowanego modelu jest brak pracy nauczycieli z dziećmi i skupianie się na zlecaniu wykonywania zadań.

Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS na niespodziewanej pozycji, dlaczego?Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS na niespodziewanej pozycji, dlaczego?Czytaj dalej

Dzieci i "zlecająca zadania szkoła"

"To, co wyłania się z badań, to obraz szkoły nie uczącej, ale zlecającej zadania", przekazał stacji doktor Grzegorz Całek z UW. "Dzieci są skazane na samodzielną pracę. Licealista ma pewne strategie uczenia, potrafi sam się uczyć, ale trudno sobie wyobrazić, że samodzielnie będzie się uczyło dziecko z klas szkoły podstawowej 1-3. Dzieci muszą być uczone", dodał.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Minister rozwoju znowu o zasiłku. Kontempluje o pieniądzach Polaków, może dotyczyć każdego
2. Fatalne wieści, ciebie też mogą nagle odłączyć od prądu. Sytuacja jest bardzo ciężka

Znaczna część rodziców wskazała też na problemy natury technicznej. Co czwarty badany wskazał, że ma problem z umożliwieniem dziecku dostępu do internetu czy komputera. Sytuacja najgorzej przedstawia się w rodzinach wielodzietnych. Część ankietowanych opisywała sytuację, w której na czwórkę dzieci przypada zaledwie jeden komputer. Skarżono się także na brak odpowiedniej ilości miejsca, by móc zapewnić wszystkim dzieciom spokojną naukę.

"Największym problemem zdalnej szkoły jest ogólne zmęczenie i znużenie dzieci", wskazują uczeni, cytowani przez RMF FM. "Dzieci, tak jak my dorośli, cierpią. Mają już dość tej sytuacji, tego zamknięcia, w którym już siedzimy od miesiąca", dodają.

Badanie udział wzięło przeszło 8 tys. rodziców. Ankieta miała charakter anonimowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. "Kto normalny robi remont o tej porze?"
  3. Czy sklepy będą zamknięte 2 i 3 maja? Zakaz handlu, kiedy?
  4. Ratownik medyczny z mazowieckiego pogotowia był zakażony. Niestety nie żyje
  5. Zabójca nastoletniej Kornelii nie miał litości. Właśnie on doprowadził do niewyobrażalnej tragedii
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych

Źródło: rmf24.pl