wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy w majówkę będzie można pojechać na działkę? Jest ważny komunikat

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Działka jest zwyczajowym wyborem Polaków podczas majówki. Sprawdzamy, czy wobec panujących ograniczeń ta forma odpoczynku grozi mandatem oraz czy mamy obowiązek zakładania na niej maseczki ochronnej.

Rozpoczynająca się w piątek majówka to jedno z ulubionych świąt w kalendarzu niemal wszystkich Polek i Polaków. Wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej tegoroczne święta będą jednak, rzecz jasna, dość specyficzne.

Dla entuzjastów wypoczynku w ogrodach działkowych postanowiliśmy sprawdzić, czy obowiązujące obostrzenia zezwalają na to, by porzucić zgiełk i celem odpoczynku udać się za miasto.

Działka a majówka

Onet przypomina, że już 3 kwietnia Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców przekazał informacje, według których przebywanie na działkach ROD nie jest zabronione. Warto pamiętać, że 20 kwietnia rząd postanowił znieść zakaz dotyczący przemieszczania się po kraju w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że na posesję nie musimy się już udawać jedynie celem prowadzenia prac ogrodowych. Chcący wypocząć w posiadanym ogródku majówkowicze mają do tego pełne prawo.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Działkowiec ma tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce", czytamy w komunikacie przytaczanym przez onet.pl.

"Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń", dodano.

Co więcej, nie istnieją podstawy prawne nakazujące obywatelom zakrywanie nosa oraz ust na terenie ogródków. Teoretycznie jest to bowiem teren prywatny. Zarząd wspomnianego PZD apeluje jednak o rozsądek i racjonalne podejście majówkowiczów.

Warto pamiętać, że popularne w tym okresie grillowanie również nie jest zakazane. Na wspólne świętowanie nie wolno nam jednak zapraszać gości. Podobne zachowanie grozi mandatem.

Źródło: podroze.onet.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >