Działka co roku kusi świętujących majówkę Polaków. pixabay/scymŹródło: pixabay/scym
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Kwietnia 2020

Czy w majówkę będzie można pojechać na działkę? Jest ważny komunikat

Działka jest zwyczajowym wyborem Polaków podczas majówki. Sprawdzamy, czy wobec panujących ograniczeń ta forma odpoczynku grozi mandatem oraz czy mamy obowiązek zakładania na niej maseczki ochronnej.

Rozpoczynająca się w piątek majówka to jedno z ulubionych świąt w kalendarzu niemal wszystkich Polek i Polaków. Wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej tegoroczne święta będą jednak, rzecz jasna, dość specyficzne.

Dla entuzjastów wypoczynku w ogrodach działkowych postanowiliśmy sprawdzić, czy obowiązujące obostrzenia zezwalają na to, by porzucić zgiełk i celem odpoczynku udać się za miasto.

Jest oficjalne oświadczenie Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckichJest oficjalne oświadczenie Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckichCzytaj dalej

Działka a majówka

Onet przypomina, że już 3 kwietnia Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców przekazał informacje, według których przebywanie na działkach ROD nie jest zabronione. Warto pamiętać, że 20 kwietnia rząd postanowił znieść zakaz dotyczący przemieszczania się po kraju w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że na posesję nie musimy się już udawać jedynie celem prowadzenia prac ogrodowych. Chcący wypocząć w posiadanym ogródku majówkowicze mają do tego pełne prawo.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Działkowiec ma tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce", czytamy w komunikacie przytaczanym przez onet.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło bardzo ważną zmianę. Będą nowe komunikaty w sprawie koronawirusa

"Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń", dodano.

Co więcej, nie istnieją podstawy prawne nakazujące obywatelom zakrywanie nosa oraz ust na terenie ogródków. Teoretycznie jest to bowiem teren prywatny. Zarząd wspomnianego PZD apeluje jednak o rozsądek i racjonalne podejście majówkowiczów.

Warto pamiętać, że popularne w tym okresie grillowanie również nie jest zakazane. Na wspólne świętowanie nie wolno nam jednak zapraszać gości. Podobne zachowanie grozi mandatem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne odkrycia w sprawie pandemii. To schorzenie sprawia, że chorobę przechodzi się ciężej
  2. Pracujesz z domu? Oferują ci dodatek pieniężny, wystarczy spełniać jeden warunek i złożyć wniosek
  3. Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy
  4. W Polsce już nie rodzi się więcej dzieci? Stan sprzed programu 500 plus
  5. Ktoś celowo zniszczył samochód, którym pielęgniarka jeździła do szpitala. Karygodne zdarzenie w Gliwicach
  6. Rząd o II etapie znoszenia obostrzeń i otwieraniu hoteli. Wiadomo kiedy premier poda datę

Źródło: podroze.onet.pl