Baasch. Instagram.com/@baaschmusic
Źródło: Instagram.com/@baaschmusic
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 2 Listopada 2020

"Dziady na Mickiewicza" wstrząsnęły Polską. Autorem niesamowitej muzyki jest młody i wybitny artysta Baasch

"Dziady na Mickiewicza", niezwykły performance w reżyserii Oskara Sadowskiego, który odbył się 31 października o godz. 17:00 na Żoliborzu. Był to wyraz sprzeciwu wobec wyroku TK, który jednoznacznie wykazuje, że przerywanie ciąży z powodu przesłanki embriopatologicznej jest niezgodne z polską konstytucją. W ramach manifestu polscy artyści zorganizowali swoisty spektakl. Oprócz wspaniałego wykonania uwagę Polek i Polaków przykuła muzyka. Kto był za nią odpowiedzialny?

"Dziady na Mickiewicza" zostały zorganizowane w ramach wsparcia Strajku Kobiet. Od 23 października na ulice polskich miast wychodzą obywatele i obywatelki, którzy uważają wyrok TK za pokrzywdzenie praw człowieka, uniemożliwienie samostanowienia, a przede wszystkim ingerencję Kościoła katolickiego w wolność wyboru. Do akcji przyłączyło się mnóstwo osób związanych ze światem dziennikarskim, show-biznesem, a także wielu artystów, również spoza granicy naszego kraju. Kilka dni temu Miley Cyrus nagłośniła obecną sytuację w Polsce na profilu swojej fundacji na Instagramie, The Happy Hippie Foundation.

"Dziady na Mickiewicza". Inicjatywa polskich artystów

Projekt stanowił inicjatywę oddolną, a całe wydarzenie odbiło się echem w całym kraju. Nie ma się co dziwić. Performance brzmiał niczym krzyk rozpaczy, oddając jednocześnie atmosferę "Dziadów" Adama Mickiewicza. Wszystko w sąsiedztwie domostwa Jarosława Kaczyńskiego. Aktorzy i muzycy wspaniale oddali dramaturgię, a wszystko okraszone było fantastyczną muzyką, która brzmiała niczym tło guseł. Wyglądając z okien, wykrzykiwali: - Moje ciało to mój wybór. Wszystko w towarzystwie rac, tak bardzo charakterystycznych dla demonstracji.

Pomysłodawcami byli mieszkańcy ul. Mickiewicza.

Za cały spektakl odpowiedzialni byli m.in.:

Reżyseria: Oskar Sadowski,
Muzyka: BAASCH,
Dramaturgia: Anka Herbut,
Światła: Jacquline Sobiszewski,
Wideo: Adrien Cognac,
Grafika: Bartek Arobal Kociemba.

Śpiew:
Aga Zaryan,
BAASCH,
Bovska,
Krzysztof Zalewski,
Marysia Sadowska,
Michal Szpak,
Natalia Przybysz,
Paweł Swernalis,
Ralph Kamiński.

Muzykę skomponował Baasch, tajemniczy polski artysta

Elektryzująca muzyka, brzmiała niczym odwołanie do rodzimowierstwa słowiańskiego. Wokale wprowadzały w nastrój nostalgii, a rozchodzące się dźwięki po ul. Mickiewicza wprowadzały prawie w trans. Wielu zadawało sobie pytanie, kim jest ich autor? Nikt inny, a Baasch, właściwie to Bartosz Schmidt. Już w 2013 roku skomponował muzykę do filmu "Płynące wieżowce", uprzednio wydając EP-kę "Simple Dark Romantic Songs". Tytuł minialbumu jest idealnym określeniem dla klimatu jego twórczości. Artysty nie da porównać się do żadnego innego, a jego kompozycje są unikatowe, oryginalne i mroczne. Uwagę przykuwa także wokal muzyka. Ciężko powiedzieć, czy to głos z zaświatów, czy wyjątkowa barwa, która w połączeniu z ciemną elektroniką daje wrażenie półsnu, lub bezsennej nocy połączonej z czymś metafizycznym.

28 sierpnia 2020 roku miała miejsce premiera trzeciego już albumu Baascha, "Noc". Piosenki, które możemy na nim znaleźć, mają polskie teksty i opowiadają historię, której sens interpretować może każdy na swój sposób. Być może to opowieść o cierpieniu i poszukiwaniu. Może też o głęboko tłumionych emocjach. Z pewnością każdy, kto jest fanem muzyki ambitnej, znajdzie tam coś tajemniczego i magicznego. Artysta prócz niezwykłej wrażliwości cechuje się także troską o mniejszości seksualne. Wewnętrznie przeżywa sytuację środowisk LGBT w naszym kraju. Swoim udziałem w "Dziadach na Mickiewicza" opowiedział się także za Polkami, które aktualnie są na rozstaju dróg, przez wyrok TK i nieciekawą sytuację polityczną w Polsce.

Baasch to nie tylko wybitny twórca i intrygująca osobowość artystyczna. To również ciekawa postać, która na polskiej scenie muzycznej może zmienić bardzo wiele i wywołać rewolucję obyczajową wśród swoich odbiorców. Jeśli nie mieliście okazji słyszeć jego najnowszego albumu, koniecznie musicie to nadrobić. Znajdziecie go na większości serwisów streamingowych, w tym na Spotify, czy Tidalu.Instagram, Facebook, Płyta "Noc", YouTube.

Zdjęcia wyróżniające pochodzą z oficjalnego profilu na Instagramie; @baaschmusic

Pozostała część obsady "Dziadów na Mickiewicza":

BOGINIE :Magda Koleśnik, Miriam Michalska, Weronika Michalska, Aleksandra Domańska, Aga Frankel, Wiktoria Wolańska, Magda Żak.

Marta Zieba, Jan Dravnel, Gosia Gorol, Paweł Smagała, Rozalia Mierzicka, Andrzej Szeremeta, Marta Ojrzynska, Michał Opaliński, Anna ilczuk, Maciej Grubich, Julian Świeżewski, Karolina Staniec, Karolina Micuła, Zofia Krawiec, Joanna Drozda, Anna Kłos Kleszczewska, Dominik Sadoch, Julia Banaś, Justyna Janowska, MIriam Michalska, Paweł Tomaszewski, Sylwia Boroń, Katarzyna Warnke, Sara Goworowska, Aleksandar Milićević, Karolina Micuła, Hanka Klepacka, Zuza Krzątała.