wtv.pl > Polska > Dzieci w domach dziecka potrzebują podstawowych rzeczy. Możemy im pomóc
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:43

Dzieci w domach dziecka potrzebują podstawowych rzeczy. Możemy im pomóc

Strona www DomyDziecka.org
Strona www DomyDziecka.org

Wszystkie je można znaleźć na portalu DomyDziecka.org. Można tam także zamieścić ogłoszenie o przedmiocie, który chcemy i możemy oddać dzieciom z domów dziecka.

72 450 dzieci objętych pieczą zastępczą

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2019 r. było 72 450 dzieci objętych pieczą zastępczą. To o 0,4% więcej niż w 2018 r. W Polsce jest prawie 1 200 domów dziecka, w których przebywa prawie 17 tys. dzieci. Oprócz tego istnieje ponad 36 tys. rodzin zastępczych oraz 666 rodzinnych domów dziecka. Blisko 55% osób pełniących funkcję rodziny zastępczej jest w wieku 51–70 lat. Spośród wszystkich osób objętych opieką 6 027 dzieci posiadało orzeczenie o niepełnosprawności. [Źródło danych: Statystyki GUS]

Wiele z tych miejsc ma trudności z utrzymaniem się. Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego dziecka, co najmniej 660 zł miesięcznie w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej i 1000 zł miesięcznie, gdy dziecko nie jest spokrewnione. Oprócz tego na każde dziecko należy się 500+, a na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatek co najmniej 200 zł miesięcznie. Rodzina zastępcza na dziecko z niepełnosprawnością może więc otrzymać 1700 zł. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla rodziny zastępczej czy rodzinnego domu dziecka, nie mniejsze niż 2000 zł.

Problem w tym, że tyle potrafi wynosić sama rehabilitacja dziecka z niepełnosprawnością, bez leków czy codziennego utrzymania. Nie mówiąc o operacjach niedostępnych w ramach NFZ-u, a dosłownie ratujących zdrowie dzieci, które potrafią kosztować miliony złotych.

W trakcie dyskusji o decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przesłanka związana z ciężkimi wadami płodu nie powinna upoważniać do legalnej aborcji, wielokrotnie pojawiały się głosy: "Urodzisz i możesz oddać do domu dziecka". Problem w tym, że dzieci z niepełnosprawnościami nie mają zapewnionej wystarczającej opieki w pieczy zastępczej, a na ich leczenie nie poświęca się odpowiedniej ilości pieniędzy. Ale to już nie bardzo interesuje prawicę - jakby nie interesował ich los dzieci, tylko kolejny zakaz dla kobiet.

3,5 tysiąca dzieci otrzymało pomoc

W okresie pandemii dzieci z domów dziecka często nie miały wystarczająco komputerów, żeby uczestniczyć w lekcjach. Potrzeba było setek laptopów i tabletów, by miały dostęp do powszechnej edukacji. W tym także pomogła strona DomyDziecka.org. Możemy na niej przeczytać:

„Głównym celem projektu stało się zebranie i uporządkowanie informacji dotyczących domów dziecka, stworzenie jednej bazy danych teleadresowych ułatwiających odnalezienie konkretnych placówek. Kolejnym celem było zebranie i uaktualnianie na bieżąco przepisów prawnych dotyczących tego obszaru. Oprócz tego chcieliśmy zaoferować domom dziecka bezpłatne stworzenie i rozmieszczenie na naszych serwerach  własnej strony internetowej, na której mogłyby informować o aktualnych wydarzeniach, działaniach, wyjazdach i potrzebach.

Wraz z rozwojem Portalu umożliwiliśmy placówkom opiekuńczo-wychowawczym, a następnie rodzinnym domem dziecka i rodzinom zastępczym, rejestrację na stronie i korzystanie z jej dodatkowych funkcji. Domy mogą samodzielnie edytować swoje dane, dodawać opisy placówek, odbierać wsparcie od darczyńców, którzy oferują pomoc w dziale "Chcę pomóc". Największą popularnością cieszy się zakładka "Lista potrzeb", na której domy dziecka i rodziny zastępcze informują o tym, czego w tej chwili najbardziej im brakuje. Dzięki tej możliwości mogą zdobyć dodatkowe wsparcie dla swoich podopiecznych, a pomoc, która do nich trafia jest zawsze dopasowana do ich potrzeb. Wiarygodność wszystkich zarejestrowanych u nas domów dziecka i rodzin zastępczych jest regularnie sprawdzana, dlatego bez obaw można wysłać pomoc prosto na ich adres

W ostatnim roku ze wsparcia udzielonego za pośrednictwem Portalu DomyDziecka.org mogło skorzystać ponad 3,5 tysiąca dzieci objętych pieczą zastępczą”.

W dziale „Chcę pomóc” na stronie DomyDziecka.org można dodać swoje nieużywane lub mało używane przedmioty, które mogłyby się przydać dzieciom z domów dziecka: ubrania, sprzęt AGD i RTV, zabawki. Z kolei „Lista potrzeb” to 30 stron rzeczy potrzebnych lub wymarzonych przez dzieci, które zgłaszają ich opiekunki i opiekunowie.

Make Life Easier dla dzieci z domów dziecka

W tym roku na święta osoby z Make Life Harder pomogły nagłośnić pomoc domom dziecka i ogarnąć ją logistycznie, by kilka osób nie kupiło tego samego produktu. Make Life Harder to profil, który ma ponad 620 tys. obserwujących na Instagramie. Od początku istnienia nie stroni od tematów społecznych - ostatnio zaangażował się w Strajk Kobiet, udostępniając informacje i relacje z setek miejscowości. Obecnie nagłaśnia i zachęca do pomocy dla dzieci z domów dziecka. Na grupie Facebookowej Lista potrzeb napisał:

„Cześć, tu Make Life Harder. Od 9 lat czynimy życie cięższym. Ale ile można. W tym roku chcielibyśmy uczynić je łatwiejszym. (…) Utworzyliśmy grupę, aby można było wymieniać się informacjami i unikać sytuacji, w której kilka osób kupuje to samo. Na stronie głównej u góry przypięty jest arkusz z listą placówek i ich potrzebami. Lista placówek jeszcze niepełna, ale wciąż jest aktualizowana. Dopisujemy się przy potrzebach, które chcemy zrealizować.Jeśli macie pytanie, to na stronie DomuDziecka po kliknięciu w daną potrzebę znajdziecie też mail do konkretnego Domu Dziecka”.

W grupie Lista potrzeb znajduje się prawie 14 tys. osób. Oprócz pliku w Excelu, w którym można się wpisać na konkretną pomoc w danym województwie, pojawia się wiele postów opiekunek i opiekunów dzieci z pieczy zastępczej, dotyczących konkretnych potrzeb czy z linkami do zbiórek. Gdy zapytałam o skalę pomocy, osoby z Make Life Harder nie były w stanie powiedzieć, jak jest duża - ostatnia ich wrzutka to raport z 350. spełnionych marzeń. Ale jest ich znacznie więcej - nie wszystkie są zgłaszane, a niektóre osoby podejmują się pomocy kilku czy kilkunastu dzieciom.

Tutaj znajdziesz wszystkie wspomniane strony, dzięki którym można pomóc (wystarczy kliknąć nazwę, a strona sama się otworzy):

DomyDziecka.org (Chcę pomóc, Lista potrzeb)

Lista potrzeb - grupa na Facebooku Make Life Harder

Tagi: Facebook