Samotne matki mają szansę na dodatkowe pieniądze. Bardzo ważne informacje, jak otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego
Polska posiada rozbudowaną ofertę socjalną, jednak system wsparcia dla matek wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dodatek do zasiłku rodzinnego oscyluje od 193 do 386 złotych. W zależności od sytuacji rodzinnej samodzielne mamy mogą liczyć na inne kwoty. Szczególnie poszkodowane są osoby wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Zasiłki oraz dodatki rehabilitacyjne nie zaspokajają nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Warto dokładnie przeanalizować, na ile pieniędzy możemy liczyć od naszego państwa.
Dodatek do zasiłku rodzinnego w nowym okresie zasiłkowym. Na co mogą liczyć samotne matki?
Dodatek do zasiłku rodzinnego przysługuje każdemu, kto samodzielnie wychowuje swoje pociechy. Mogą otrzymać go zarówno, samotni ojcowie, jak i matki. Od 1 listopada rozpocznie się nowy okres zasiłkowy. Dodatek do zasiłku rodzinnego nie przeszedł jednak przez większe zmiany. Osoba, która sprawuje opiekę nad jednym dzieckiem, otrzyma 193 złote miesięcznie. Na dwoje dzieci zaś przysługuje już nieco więcej, bo 386 złotych. Infor.pl podaje, że jest to największa kwota, którą może uzyskać samotny rodzic.
Ważną rolę w wyliczeniu dodatku do zasiłku rodzinnego odgrywa kryterium dochodowe. Dochód rodzinny, który nie przekracza 50% kryterium, pozwoli na uzyskanie dodatkowych 50 złotych. W przypadku samodzielnego wychowywania dwojga dzieci samotna mama lub ojciec otrzyma aż 100 złotych, co łącznie daje 486 złotych. Infor.pl wyjaśnia, że posiadanie lub adoptowanie następnych pociech nie zwiększy dodatku do zasiłku rodzinnego. 100 złotych to jedyna i maksymalna podwyżka, jaką oferuje Polska.
Dodatek do zasiłku rodzinnego, choć nie jest najwyższy, może pomóc samodzielnym rodzicom w wiązaniu końca z końcem. Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku stara się rozwijać ofertę socjalną dla potrzebujących. Chwilę po objęciu władzy w 2015 roku, obóz rządzący przyjął ustawę, dzięki której rodziny otrzymują 500 złotych na drugie dziecko. Warto jednak podkreślić, że postulaty samotnych rodziców z jednym dzieckiem oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami, wciąż nie zostały odpowiednio rozpatrzone przez Zjednoczoną Prawicę.
Źródło: [Infor.pl]