wtv.pl
Danuta Holecka

youtube.com/tvpinfo/Screen

Sędzia się nie krył. Wyrok ws. Danuty Holeckiej zapadł w 15 minut

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Oskarżona dziennikarka Telewizji Polskiej, Danuta Holecka nie stawiła się na rozprawie. Wyrok sędziego zapadł w 15 minut. Nie przesłuchano świadków, a do głosu nie dopuszczono też powoda i jego pełnomocnika. Poszło o pomówienie.

10 maja 2019 roku działacz ruchu obywatelskiego wszedł na pomnik poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Danuta Holecka określiła go wówczas jako krzykacza z nazistowskimi hasłami. Sugerowała, że autor akcji był także związany z innymi "niesmacznymi" działaniami.

Słowa te padły w programie "Minęła 20". Prowadząca wskazywała również na kierowane w stronę mężczyzny zarzuty o zakłócanie porządku publicznego

Danuta Holecka nie poniesie konsekwencji swoich słów

Mężczyzną, o którym mowa, był Arkadiusz Szczurek. Dawny członek Obywateli RP - grupy znanej z kontrmanifestacji podczas miesięcznik katastrofy w Smoleńsku - wielokrotnie w radykalny sposób protestował przeciwko decyzjom Prawa i Sprawiedliwości. 

Podczas manifestu społecznik nawiązał kontakt z prezesem partii rządzącej. Pokazywał mu transparent, na którym widniał napis "Ein Volk, ein Reich, ein Kaczyński? Nie!". Do akcji włączyła się wówczas policja, co zakończyło się skierowaniem kolejnej sprawy przeciwko Szczurkowi. Danuta Holecka nie pohamowała jednostronnych komentarzy, więc również otrzymała pozew o pomówienie.

Działacz chciał sprzeciwić się przekazywaniu odbiorców Telewizji Polskich sugestii o pokazywaniu "nazistowskich haseł". Danuta Holecka nie komentowała oskarżeń. Ostatecznie wniosek policji przeciwko Szczurkowi, jak podaje "Wyborcza", został umorzony. Sprawa dziennikarki zaś okazała się bardziej złożona.

Na wstępie wyjaśnimy, że sąd podczas rozprawy Szczurka wskazał, że jego manifest stanowił formę wyrażania poglądów, a baner nie zawierał nazistowskich haseł. Znacznie wsparło to linię przygotowaną do posiedzenia z udziałem Danuty Holeckiej. "Wyborcza" dość odważnie zwróciła uwagę na problem, jaki miał stanowić sędzia, wybrany do prowadzenia przewodu. Chodzi konkretnie o Macieja Miterę.

Mitera jest rzecznikiem prasowym Krajowej Rady Sądownictwa oraz prezesem Sądu-Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. "Wyborcza" wprost zasugerowała, że przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości podczas procesu Danuty Holeckiej mógł kierować się politycznymi sympatiami. Co więcej, medium określiło go mianem "czołowego sędziego dobrej zmiany".

Sprawa z 2019 roku ciągnęła się do 25 listopada, gdy doszło do pierwszego posiedzenia. Danuta Holecka nie stawiła się na rozprawie. Wydarzenia z sali sądowej relacjonowała "Wyborcza". Prowadzący miał wyprosić media oraz poinformować zgromadzonych, że posiedzenie nie potrwa długo. Powodem było umorzenie sprawy. 

Do głosu miał nie zostać dopuszczony powód ani jego pełnomocnik. O Danucie Holeckiej nie wypowiedzieli się także świadkowie. Cały proces miał zająć zaledwie 15 minut. Obrońca Szczurka w rozmowę z "Wyborczą" oskarżył sędziego o niedopuszczalne działanie. 

Wcześniej planowano wniosek o zmianę sędziego przez wzgląd na jego możliwe sympatie polityczne. Nie wiemy jednak, jak apel o wymianę osoby orzekającej zostałby rozpatrzony. Nie znamy również przyczyn, dla jakich doszło do umorzenia sprawy Danuty Holeckiej.

Źródło: [Gazeta Wyborcza]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >