Danuta Holecka zapowiedziała materiał TVP dotyczący wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego.. wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości")
Źródło: wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości")
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Maja 2020

Danuta Holecka "nie da się zastraszyć". Ostatnie wydanie Wiadomości TVP przekroczyło kolejną granicę

Danuta Holecka wyraziła sprzeciw dziennikarzy Telewizji Publicznej wobec rzekomej zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego, dotyczącej chęci likwidacji telewizji publicznej. "Nie damy się zastraszyć", głosi pasek zapowiadający przygotowany materiał.

Holecka zaczęła od przypomnienia telewidzom, na czym opiera się demokratyczne państwo. Cytując stanowisko Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, powiedziała: "Zastraszanie dziennikarzy przez polityków jest jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa".

To, rzecz jasna, nawiązanie do niedawnych słów nowego kandydata PO w wyścigu po Pałac Prezydencki. Przypomnijmy, że w odpowiedzi na pytania zadane Trzaskowskiemu przez dziennikarza TVP polityk odparł: "Śpieszcie się zadawać pytania, bo niewiele tygodni wam zostało".

Danuta Holecka i "groźby Trzaskowskiego"

Co ciekawe, materiał rozpoczął się jednak od analizy sytuacji dotyczącej zdjęcia utworu Kazika mówiącego o zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej z Listy Przebojów "Trójki". Zdaniem jego autora, Konrada Węża, wygrana piosenki "Twój ból jest lepszy niż mój" była efektem "ręcznej manipulacji".

Jaki miałby być cel ów "manipulacji" głosami? Zdaniem redaktora TVP było to "wykonanie politycznej awantury".

Od skandalu dotyczącego Radiowej "Trójki" sprawnie udało się przejść do polityki. Zdaniem autora materiału sprawą zainteresowali się politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy "mówią o cenzurowaniu radia, choć sami otwarcie zapowiadają czystki w mediach publicznych".

W tym miejscu po raz kolejny powrócono do słów Rafała Trzaskowskiego dotyczących Telewizji Polskiej, odnoszących się zapewne do przetaczającej się przez nią "dobrej zmiany". Zdaniem TVP kandydat PO próbował jednak zastraszyć dziennikarzy i tym samym naruszyć zasadę wolności słowa.

"Zastraszanie dziennikarzy przez polityków ma zawsze na celu uruchomienie mechanizmu autocenzury w mediach, czyli samoograniczania się także innych dziennikarzy i niepodejmowania przez nich w publikacjach trudnych i kontrowersyjnych problemów społecznych, co w oczywisty sposób niszczy zasadę wolnego słowa i prowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich", przekazała dyrektor CMWP SDP Jolanta Hajdasz, cytowana przez stronę intenetową założonego przez ojca Rydzyka Radia Maryja.

Źródło: wiadomosci.tvp.pl / radiomaryja.pl