wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Gazeta Wyborcza" ujawnia kolejne fakty ws. kariery rodziny i znajomych Obajtka

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Członkowie rodziny oraz znajomi Daniela Obajtka mieli robić kariery wraz z prezesem Orlenu, wynika z doniesień "Gazety Wyborczej". Za "dobrej zmiany" koleżanka ówczesnego wójta gminy Pcim została prezesem Lotosu, krew

Przypomnijmy, że według zeszłotygodniowych rewelacji „Wyborczej” Daniel Obajtek, sprawując funkcję wójta gminy Pcim, miał jednocześnie kierować spółką TT Plast, mimo że jako samorządowiec nie miał do tego prawa.

Obecny prezes Orlenu miał usiłować wykończyć należącą do swojego wuja firmę Elektroplast, w której poprzednio pracował. Obajtek miał następnie skłamać pod przysięgą, czego dowodzić mają opublikowane przez „GW” taśmy.

Błyskawiczne kariery ludzi z kręgu Daniela Obajtka

Poważanie, jakim w obozie Prawa i Sprawiedliwości cieszy się prezes PKN Orlen, nie jest bynajmniej tajemnicą. Obajtek jest jednym z ulubieńców Jarosława Kaczyńskiego i według medialnych doniesień ma być szykowany na następcę Mateusza Morawieckiego.

– On ma ogromne możliwości, niezwykłą determinację i to coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Tę aurę, którą wokół siebie tworzy, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu – mówił o nim sam prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Po opublikowaniu taśm „Wyborcza” postanowiła sprawdzić również ludzi z otoczenia Obajtka. Według przeprowadzonej przez dziennik analizy osoby bliskie biznesmenowi za czasów „dobrej zmiany” robią iście imponujące kariery.

Na opublikowanych taśmach pojawia się nazwisko Bernadetty Obajtek, pracującej we wspomnianej spółce TT Plast, do której według upublicznionych rozmów raporty składać mieli pracownicy firmy. Kobieta jest żoną Grzegorza Obajtka, kuzyna bohatera rewelacji „Gazety Wyborczej”.

Wspomniany Grzegorz Obajtek piastuje z kolei dyrektorskie stanowisko w państwowej spółce Bioeko Tauron. Poprzednio pracował również w Elektroplaście, zastąpiwszy Daniela Obajtka, gdy ten został wybrany wójtem Pcimia.

„Rodzina Obajtka jest dużą rodziną”

Proszony o skomentowanie sprawy kuzyn prezesa Orlenu odesłał dziennikarzy do biura prasowego Tauronu, na zakończenie rozmowy dodając, że „rodzina Obajtka jest dużą rodziną”.

Tezę potwierdza analiza dziennika. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość awansował bowiem ponadto Bartłomiej Obajtek, brat ulubieńca Kaczyńskiego. Jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego był on szeregowym pracownikiem Lasów Państwowych w Gdyni. Po dobrej zmianie brat Daniela Obajtka najpierw został nadleśniczym w Choczewie, by na początku 2018 roku awansować na szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Według dziennika od czasu przejęcia władzy przez PiS znacząco przyspieszyły również kariery znajomych Obajtka. Zofia Paryła, która za czasów przyszłego wójta Pcimia pracowała w Elektroplaście jako księgowa, dziś jest prezesem Lotosu.

Wraz z bohaterem taśm awansować miała również Katarzyna Woś, była pracownica TT Plast. Gdy w marcu 2017 roku Daniel Obajtek został prezesem Energy, dwa miesiące później Woś wybrano wiceprezes zarządu Energa Informatyka i Technologie. Miesiąc po tym, jak Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu, Woś powołano do zarządu Unipetrolu, należącego do polskiego giganta czeskiego holdingu rafineryjnego.

W czerwcu 2020 roku wiceprezesem spółki Energa-Obrót wybrano z kolei Elżbietę Bugaj, krewną wspólnika Daniela Obajtka, Tomasza Bugaja. Od kwietnia spółka jest kontrolowana przez PKN Orlen.

źródło: Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znana jest odpowiedź na działania Zbigniewa Ziobry. Dotyczy śmierci Polaka w Meksyku

  • Patryk Jaki w Radiu Maryja straszył "cywilizacją śmierci"

  • Od dziś nowe obostrzenia. Okazuje się, że są jednak spore wyjątki

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >