wtv.pl > Opinie > Czym się różni pożyczka w banku od pożyczki pozabankowej?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 08:42

Czym się różni pożyczka w banku od pożyczki pozabankowej?

Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny

Regulacje prawne

Podstawową różnicą jest fakt, że umowy i procedury bankowe są regulowane zgodnie z prawem bankowym, podczas gdy pożyczki na raty z sektora pozabankowego – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. W praktyce nie ma to większego znaczenia dla klienta, jednak w przepisach występuje wyraźne rozróżnienie pomiędzy kredytem bankowym a pożyczką.

Formalności i procedury

Z punktu widzenia klienta o wiele istotniejszą kwestią są procedury i formalności związane z pożyczeniem pieniędzy. Upraszczając, w banku są one bardziej skomplikowane niż w firmach pozabankowych. Konieczność udokumentowania źródła i wysokości dochodów, weryfikacja zdolności kredytowej, skompletowanie i dostarczenie wielu dokumentów – wszystko to sprawia, że zaciągnięcie pożyczki nie przebiega natychmiast. Inaczej może być w przypadku pożyczek pozabankowych, ponieważ wiele firm oferuje pieniądze nawet w ciągu 15 min od chwili akceptacji wniosku. Znacznie bardziej ograniczone są bowiem formalności – niekiedy nie jest wymagany żaden dokument poza dowodem tożsamości.

Dostępność

Ograniczone formalności przekładają się większą dostępność pożyczek ratalnych. Ponieważ wiele firm oferuje je wyłącznie pod warunkiem dobrej historii kredytowej, na dodatkowe środki mogą liczyć nawet osoby bezrobotne czy pracujące na czarno. Jednocześnie trzeba pamiętać, że część firm jednak weryfikuje źródło i wysokość dochodów. Znacznie większe wymagania banków wobec klientów sprawiają, że ich ofert jest trudniej dostępna w porównaniu z pożyczkami parabankowymi.

Wysokość kwoty

Kolejna bardzo istotna kwestia to wysokość kwoty pożyczki. Mówiąc wprost, jeżeli zależy Ci na dużej sumie, np. na wykonanie gruntownego remontu czy kupno samochodu, jedynym rozwiązaniem pozostają oferty banków. W ich ramach dostępne są pożyczki nawet na kwoty ponad 100 000 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku pożyczek pozabankowych, ponieważ w ich przypadku maksymalne zadłużenie wynosi ok. 25 000-30 000 zł, a to i tak wyłącznie w niektórych firmach. Większość ofert opiewa na kwoty kilku, kilkunastu tysięcy zł, co wyklucza finansowanie poważnych wydatków za ich pomocą.

Tagi: Facebook
Powiązane