wtv.pl
EN 01489708 0618

WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Czy Polska powinna zaprosić uchodźców i uchodźczynie? Politycy Lewicy, KO i PiS odpowiadają

20 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Po wkroczeniu talibów do Afganistanu setki ludzi uciekło z kraju - ze strachu przed śmiercią, gwałtami i torturami. W tym samym czasie na wschodniej granicy Polski z Białorusią koczuje kilkanaście osób, które chcą złożyć wnioski o ochronę międzynarodową. Straż Graniczna i wojsko odmawiają im wpuszczenia do Polski. Na miejscu jest Maciej Konieczny z Fundacją "Ocalenie", która pomaga uchodźcom w Polsce. Zapytałam polityków o te kwestie.

Maciej Konieczny, Lewica: Patrząc dzisiaj ze współczuciem na przerażonych ludzi czepiających się kadłubów samolotów na lotnisku w Kabulu, powinniśmy pamiętać, że za kilka tygodni albo miesięcy ci sami ludzie staną u naszych granic. I z takim samym współczuciem powinniśmy o nich myśleć wtedy, a już teraz Polska powinna zacząć przygotowywać się do przyjmowania zwiększonej liczby uchodźców. Polskie wieloletnie zaangażowanie w Afganistanie czyni nas odpowiedzialnymi nie tylko za los afgańskich współpracowników Wojska Polskiego, ale też i innych, którzy w najbliższych dniach i tygodniach będą uciekać ze swojego kraju przed prześladowaniami. Nie możemy zamknąć przed nimi drzwi. Prawo do azylu jest prawem człowieka. Badania z początku tego roku pokazują, że wyraźna większość Polek i Polaków popiera przyjmowanie uchodźców. Mam nadzieję, że dzięki naciskowi opinii publicznej będziemy w stanie zapewnić w Polsce osobom uciekającym z Afganistanu bezpieczeństwo.

Henryka Krzywonos, Koalicja Obywatelska: W sprawie pomocy afgańskim uchodźcom nie możemy chować głowy w piasek i wychodzić z założenia, że niech inni pomagają, a my będziemy się przyglądać. Polska powinna przyjąć afgańskich uchodźców w ramach swoich możliwości logistycznych, a zacząć od tych, którzy Wojsku Polskiemu pomagali w czasie wojny.

"Bezwzględnie powinniśmy przyjąć uchodźców"

Anna Maria Żukowska, Lewica: Bezwzględnie powinniśmy przyjąć uchodźców. A co mają zrobić ci uchodźcy, którzy już są u naszych granic? Uciec pod lufy karabinów Łukaszenki? Łukaszenka wykorzystuje strach polskiego rządu przed uchodźcami.

Robert Obaz, Lewica: To moralny obowiązek, by pomóc tym ludziom. Jeśli chcą być w Polsce, czuć się bezpiecznie, to powinniśmy im to bezpieczeństwo zagwarantować.

Marcelina Zawisza, Lewica: Poszczególne okręgi partii Razem będą apelować do władz samorządowych w swoich miastach np. o przyznanie dachu nad głową.

Maciej Gdula, Lewica: Polska powinna i może przyjąć uchodźców z Afganistanu ze względu na naszą odpowiedzialność za sytuację w tym kraju, ale także ze względu na zwykłą ludzką solidarność.

"Politycy PiS próbują wzbudzić strach przed uchodźcami, licząc, że da im to wzrost w sondażach"

Przemysław Koperski, Lewica: Jesteśmy wspólnie z innymi państwami biorącymi w ostatnich 20 latach udział w misjach pokojowych odpowiedzialni za losy mieszkańców Afganistanu. Potrzebna jest dogłębna analiza, mądra współpraca międzynarodowa, w szczególności z USA, i szybkie działania, tak by każdy, kto potrzebuje dzisiaj pomocy, mógł ją otrzymać. Kto otrzyma status uchodźcy w naszym kraju, musi mieć zapewnione pełne wsparcie ze strony państwa polskiego w zakresie mieszkania, integracji, edukacji i pracy.

Magdalena Biejat, Lewica: Uważam, że Polska, jako kraj zaangażowany w działania militarne w Afganistanie, powinna być gotowa również podjąć działania humanitarne i przyjąć uchodźców uciekających przed reżimem talibów. Jak wiemy, dotyczy to zwłaszcza kobiet, którym odbiera się prawo do edukacji, samostanowienia, wolność osobistą. Zachowanie polskiego rządu i wypowiedzi poszczególnych ministrów, którzy podobno są katolikami, uważam za skandaliczne. Ewidentnie próbują wzbudzić strach w polskich obywatelach przed uchodźcami, licząc, że da im to wzrost w sondażach. Grają w ten sposób w grę Łukaszenki i Putina, pomagając im destabilizować nasz region. Od polskiego rządu oczekiwałabym raczej natychmiastowego przystąpienia do rozmów z UE na temat zaistniałej sytuacji, ścisłej współpracy z naszymi europejskimi partnerami. Oczekiwałabym również przygotowania i natychmiastowego rozpoczęcia pilotażu programów, które pomogą przyjąć osoby, które będą potrzebowały pomocy i włączyć je w życie lokalnych społeczności, do których trafią.

"To, co dzieje się w tym momencie na granicy z Białorusią, jest naruszeniem praw człowieka"

Franek Sterczewski, Koalicja Obywatelska: Jestem zdecydowanie za przyjmowaniem osób z doświadczeniem uchodźczym do naszego państwa. Poza przyznaniem afgańskim współpracownikom i współpracowniczkom RP wiz humanitarnych, powinniśmy usprawnić proces udzielania ochrony międzynarodowej na granicach naszego państwa oraz zapewnić przybyszom bezpieczne warunki bytowe. To, co dzieje się w tym momencie w pobliżu wsi Grzybowszczyzna, jest naruszeniem praw człowieka. Powinniśmy domagać się od naszego rządu jasnych deklaracji w tej materii oraz wspierać organizacje pozarządowe udzielające pomocy osobom z doświadczeniem uchodźczym.

Katarzyna Osos, Koalicja Obywatelska: Słyszymy, że coraz więcej migrantów przekracza nielegalnie wschodnie granice naszego kraju. Kryzys w Afganistanie tylko to spotęguje. Polski rząd już od momentu pierwszych doniesień powinien stworzyć plan działania, który natychmiast wprowadzi w życie. To, co dziś dzieje się na wschodniej granicy, pokazuje, że takiego planu i chęci pomocy brakuje.

"Nikt nie ma prawa przekraczać nielegalnie granicy polskiej"

Jan Mosiński, Prawo i Sprawiedliwość: To trudny temat, biorąc pod uwagę, że na granicy białorusko-litewskiej, a także białorusko-polskiej mamy młodych i silnych Afgańczyków. Czy te osoby są faktycznie uchodźcami? Tutaj byłbym ostrożny, gdyż to może być pewien element eksportu terroryzmu do tej części Europy. Ta sytuacja jest bez wątpienia na rękę satrapie Łukaszence, a także Putinowi.

Krystyna Sibińska, Koalicja Obywatelska: Kwestie uchodźców i zapewnienia im form pomocy (wkrótce zapewne będzie to o wiele większa liczba osób) powinny zostać wspólnie opracowane przez państwa Strefy Schengen. Nie ma możliwości, abyśmy jednostronnie zmieniali jednolitą politykę granic. Uważam, że na taką pomoc stać zarówno Europę, jak i Polskę. Nikt jednak nie ma prawa przekraczać nielegalnie granicy polskiej i nie możemy tego tolerować. Są wyznaczone punkty, gdzie ci ludzie mogą zostać przyjęci a ich sytuacja rozpatrzona indywidualnie. Nikt ich tam do tej pory nie skierował. To jest kryzys bezwładności rządu. W cywilizowanym kraju z jednej strony wykonuje się prawo i broni nieprzekraczalności własnych granicy, z drugiej strony wykazuje się humanitaryzmem wobec ludzi, którzy próbują ją przekraczać. To jest wymóg cywilizacji.

"Wiele polskich miast jest gotowych przyjąć afgańskie rodziny"

Joanna Jaśkowiak, Koalicja Obywatelska: Uważam, że Polska powinna przyjąć i pomóc w nowym starcie ludziom uciekającym przed terrorem. W pierwszej kolejności powinny to być osoby i ich rodziny, które przez wiele lat współpracowały z naszymi przedstawicielami. Wiemy, że obecna zmiana w Afganistanie najbardziej dotknie kobiety i to właśnie dla nich w szczególny sposób powinna być dedykowana pomoc. Uchodźcy z Afganistanu to także wykształceni ludzie, w miastach działały uniwersytety i wyższe uczelnie. Takie osoby mogłyby z powodzeniem pracować zawodowo, choćby w ramach systemu ochrony zdrowia, który w Polsce nieustannie poszukuje pracowników.

Monika Rosa, Koalicja Obywatelska: Trzeba zaznaczyć, że dla wielu Afganek i Afgańczyków Polska będzie jedynie krajem tranzytowym. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że powinniśmy zaoferować pomoc i schronienie uchodźcom z Afganistanu, którzy uciekają przed śmiercią, przed torturami, przed gwałtem. Wiele polskich miast jest gotowych przyjąć afgańskie rodziny. Organizacje społeczne i ludzie chcą pomóc - to jest właśnie ta polska solidarność, z której jesteśmy tak dumni.

"Trzeba uniknąć walki politycznej tematem uchodźców"

Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska: Powinniśmy natychmiast przyjąć afgańskich współpracowników polskich placówek i wojska. Ważne są także stypendia dla Afgańczyków na polskich uczelniach, jest tam wiele osób chcących się kształcić. Uważam, że trzeba uniknąć walki politycznej tematem uchodźców, jak to zrobił w 2015 r. PiS, i spokojnie rozmawiać w tej sprawie, ilu i kogo możemy do Polski zaprosić.

Krzysztof Piątkowski, Koalicja Obywatelska: W odniesieniu do stałych współpracowników polskiej misji – bezdyskusyjnie tak. W stosunku do pozostałych - nie wiemy jeszcze, jak duża będzie to fala, jak rozwinie się sytuacja w Afganistanie i regionie, jakie decyzje podejmą UE i ONZ w tym zakresie. W mojej opinii z uwagi na wspólnotę granic powinniśmy w tym zakresie działać zgodnie z postanowieniami Unii.

"Polska powinna być zamknięta"

Filip Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość: Polska nigdy nie była krajem tranzytowym dla nielegalnej imigracji, dlatego biorąc pod uwagę zapewnienia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczących zabezpieczenia polskich, a de facto unijnych granic zewnętrznych, możemy spać spokojnie. Oczywiście, przyjmiemy wszystkich chętnych współpracowników wojsk polskich w Afganistanie, których ewakuujemy, a którzy chcieliby pozostać w Polsce. Jednocześnie patrząc na to, co się dzieje dzisiaj w Afganistanie, nie można wykluczyć zwiększonej presji migracyjnej na kraje Unii Europejskiej.

Krzysztof Szulowski, Prawo i Sprawiedliwość: Trzeba zrobić wszystko, aby nie opuszczali oni swojego kraju, a jeśli to uczynią, to żeby miało to charakter okresowy, a miejscem ich przebywania były kraje regionu, bliskie kulturowo. Obecnie, i to rząd zadeklarował i czyni, należy umożliwić przez wysłanie samolotów ewakuację grupy Afgańczyków, którzy współpracowali z nami na miejscu i obecnie szczególnie czują się zagrożeni ze strony talibów. Dla innych grup osób, potencjalnych uchodźców, Polska powinna być zamknięta.

Janusz Kowalski, Prawo i Sprawiedliwość: Polska absolutnie i kategorycznie nie powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu.

Fundację "Ocalenie", która codziennie pomaga uchodźcom i uchodźczyniom, można wesprzeć finansowo TUTAJ.

Tagi:

Maja StaśkoAutor

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maja.stasko@iberion.pl

Podobne artykuły

Konferencja prasowa z udzialem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnetrznych i administracji Mariusza Kaminskiego oraz Komendanta Glownego Policji gen. insp. Jaroslawa Szymczyka, w sprawie bezpieczenstwa funkcjonariuszy policji w kontekscie pobicia w Pastuchowie.

Tylko u nas

Dziennikarze pytają, MSWiA milczy. Dlaczego ministerstwo nie odpowiada na pytania o uchodźców?

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Hanna Gill-Piątek o stanie wyjątkowym: "Nikt już nie będzie mógł patrzeć na ręce władzy, przez którą zaczną umierać tam ludzie"

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Huragan Ida w Luizjanie. "Dom sąsiadów właśnie płonie i jest zalewany, w środku niemowlę, proszę pomóżcie"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Tylko u nas

Nauczyciele masowo odchodzą ze szkół. ZNP: „Będziemy mieli do czynienia z poważnym kryzysem”

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Tylko u nas

Zapytaliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską o uchodźców. Wypowiedź zaskakuje

Czytaj więcej >
W Międzynarodowy Dzień Psa skupiamy się na mopsach.

Tylko u nas

“Mopsy są modne cały czas”. Dziś Międzynarodowy Dzień Psa - na co powinniśmy zwrócić większą uwagę?

Czytaj więcej >