wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kim tak naprawdę była Ewa Milde i na co zmarła? Poruszająca historia niezwykłej polskiej aktorki znanej z "Czterdziestolatka"

26 Lipca 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

"Czterdziestolatek" przyniósł jej sławę. Poza aktorstwem zajmowała się reżyserią i dziennikarstwem. Występowała również w kultowym serialu "Alternatywy 4". W momencie śmierci miała 76 lat, a informację do wiadomości publi

Ewa Milde-Prus, bo tak właściwie nazywała się aktorka, była uwielbiana przez Polki i Polaków, głównie za swój dorobek artystyczny i niezwykły talent aktorski. Urodziła się w 1944 roku w Skierniewicach, a predyspozycje do zawodu przejawiała już jako bardzo młoda osoba.

"Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4" przyniosły jej sławę. Nie żyje Ewa Milde, dla wielu to prawdziwy cios

Oprócz wyżej "Czterdziestolatka", brała występowała też w "Misiu", "Tulipanie" czy "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy". Pod koniec lat 80. jednak zniknęła w Polski. Wyjechała robić karierę do Stanów Zjednoczonych, gdzie udało jej się nawiązać współpracę ze sceną artystyczną Polonii. Stworzyli też z mężem kabaret Bocian i Grupę Teatralną Proscenium. Pisała całe dnie scenariusze i przynosiło jej to wiele radości. W taki sposób również się spełniała. 

Była inteligentna jak żyletka, a jednocześnie bardzo wrażliwa. Miała cienką skórę, którą bardzo pieczołowicie kryła. Miała też duże poczucie humoru i była nierozerwalnie związana z Polską – mówiła dla PAP Ewa Uszpolewicz-Figurski, sekretarz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce.

Ewa Milde ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w mieście Łodzi. Swój debiut zaliczyła na deskach Teatru Ziemii Łódzkiej, gdzie wyróżniała się na tle innych niezwykłą naturalnością podczas gry aktorskiej i kreatywnością. Później związała się z koszalińskim Teatrem Bałtyckim, szczecińskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz warszawskim Teatrem Ateneum. Wieść o jej śmierci wstrząsnęła opinią publiczną.

Aktorka niestety zmarła 24 lipca br. w wieku 76 lat w Chicago. Bogdan Łańko poinformował media o tym tragicznym zdarzeniu. Okazuje się, że Ewa Milde znana z "Czterdziestolatka" zmagała się z ciężką chorobą, jednak do wiadomości publicznej nie zostały podane szczegóły. Jej pogrzeb odbył się 25 lipca w Chicago, jednak ostatecznie ma zostać pochowana w Polsce.

Na zdjęciu wyróżniającym możemy zobaczyć screen pochodzący z reportażu o kabarecie Bocian umieszczonym na kanale YouTube/ewaponauszpolewicz.

Weronika SzatkowskaAutor

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Terapeutka LGBTQ+ FRIENDLY i pedagożka specjalna. Prywatnie wokalistka, zajmuje się tworzeniem i produkcją muzyki. Interesuje się też arteterapią, czyli terapeutycznym wpływem sztuki na psychikę

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >
Oszuści masowo wysyłają SMS-y zachęcające do instancji złośliwego oprogramowania, udają organizatorów loterii szczepionkowej

Polska

Oszuści ponownie podszywają się pod loterię szczepionkową. Zachęcają do ściągnięcia aplikacji imitującej "mObywatel"

Czytaj więcej >