wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przełom w pandemii? Kraj sąsiadujący z Polską pozwolił obywatelom wyjeżdżać za granicę

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Czechy zdejmują obostrzenia w podróżowaniu za granicę. Jak poinformował minister zdrowia naszych południowych sąsiadów, zakaz został zdjęty z powodu decyzji sądu.

Zmiana została wymuszona na czeskim rządzie z powodu bezprawności regulacji. Sąd w Pradze orzekł, że przepisy ograniczające podróżowanie nie mogły być wydane na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia, gdyż tak poważny zakaz musi wynikać z decyzji całego rządu.

Czechy wracają do normalności

Zakaz podróżowania obowiązywał od 12 marca i miał na celu przeciwdziałanie transmisji koronawirusa SARS-Cov-2. Jak informują czeskie media, rząd w Pradze przyjął już nową wersję przepisów, tym razem w oparciu o ustawę o stanie wyjątkowym. Jednocześnie zrezygnowano jednak z ponownego wprowadzania zakazu wyjazdów za granicę. Z dwóch do dziesięciu zwiększono również limit osób przemieszczających się w grupach. 

Zezwolono nawet na codzienne przemieszczanie za granicę w celach zarobkowych. Bezwzględnym warunkiem będzie jednak posiadanie ważnego zaświadczenia, potwierdzającego ujemny wynik badania pod kątem wirusa. 

Czechy jako jeden z pierwszych krajów postanowił o stopniowym odmrożeniu gospodarki. Od najbliższego poniedziałku otwarte będą szkoły, siłownie oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Ponownie będzie można odwiedzić również ogrody zoologiczne i biblioteki. Ostrzejsze niż w Polsce limity będą jednak dalej dotyczyły Kościołów. Niezależnie od powierzchni świątyni będzie mogło się w nich gromadzić maksymalnie 15 osób. 

Eksperci przestrzegają europejskie kraje przed zbyt szybkim luzowaniem obostrzeń. Podczas wczorajszej konferencji WHO nadmierny entuzjazm i pośpiech nazwano największym wrogiem walki z epidemią. Obecny bilans zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie wynosi 2,7 miliona. Zmarło 191 tysięcy, a wyzdrowiało 740 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 10 511 zachorowań oraz 454 zgony.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >