Czechy. Pixabay.com/46173Źródło: Pixabay.com/46173
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 24 Kwietnia 2020

Przełom w pandemii? Kraj sąsiadujący z Polską pozwolił obywatelom wyjeżdżać za granicę

Czechy zdejmują obostrzenia w podróżowaniu za granicę. Jak poinformował minister zdrowia naszych południowych sąsiadów, zakaz został zdjęty z powodu decyzji sądu.

Zmiana została wymuszona na czeskim rządzie z powodu bezprawności regulacji. Sąd w Pradze orzekł, że przepisy ograniczające podróżowanie nie mogły być wydane na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia, gdyż tak poważny zakaz musi wynikać z decyzji całego rządu.

Klienci polskiego banku poważnie zagrożeni. Pilne ostrzeżenie, znikają pieniądze z kontKlienci polskiego banku poważnie zagrożeni. Pilne ostrzeżenie, znikają pieniądze z kontCzytaj dalej

Czechy wracają do normalności

Zakaz podróżowania obowiązywał od 12 marca i miał na celu przeciwdziałanie transmisji koronawirusa SARS-Cov-2. Jak informują czeskie media, rząd w Pradze przyjął już nową wersję przepisów, tym razem w oparciu o ustawę o stanie wyjątkowym. Jednocześnie zrezygnowano jednak z ponownego wprowadzania zakazu wyjazdów za granicę. Z dwóch do dziesięciu zwiększono również limit osób przemieszczających się w grupach. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem
2. Od jutra zmiany w robieniu zakupów. Co musisz o nich wiedzieć?

Zezwolono nawet na codzienne przemieszczanie za granicę w celach zarobkowych. Bezwzględnym warunkiem będzie jednak posiadanie ważnego zaświadczenia, potwierdzającego ujemny wynik badania pod kątem wirusa. 

Czechy jako jeden z pierwszych krajów postanowił o stopniowym odmrożeniu gospodarki. Od najbliższego poniedziałku otwarte będą szkoły, siłownie oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Ponownie będzie można odwiedzić również ogrody zoologiczne i biblioteki. Ostrzejsze niż w Polsce limity będą jednak dalej dotyczyły Kościołów. Niezależnie od powierzchni świątyni będzie mogło się w nich gromadzić maksymalnie 15 osób. 

Eksperci przestrzegają europejskie kraje przed zbyt szybkim luzowaniem obostrzeń. Podczas wczorajszej konferencji WHO nadmierny entuzjazm i pośpiech nazwano największym wrogiem walki z epidemią. Obecny bilans zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie wynosi 2,7 miliona. Zmarło 191 tysięcy, a wyzdrowiało 740 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 10 511 zachorowań oraz 454 zgony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  2. Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdy
  3. Pracownicy Biedronki przyłapani na skandalicznym zachowaniu. Do sieci wyciekły zdjęcia
  4. Zaskakująca decyzja KRRiT w sprawie skandalicznego materiału TVN. Nikt się tego nie spodziewał
  5. Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelem
  6. Zakaz podróżowania zniesiony. Sąsiad Polski podjął zaskakującą decyzję


Źródło: wiadomosci.dziennik.pl