wtv.pl
Rytuały czarownic odbywają się regularnie, nawet w Polsce.

Wicca Polska

Czarownice w XXI w. Jak wygląda ich życie i na czym polega Wicca? 

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Nie mają mioteł, kociołków i kapeluszy. Nie porywają dzieci, aby być wiecznie młode. Dzisiejsze czarownice mogą spóźnić się na sabat przez korki, a nadgodziny w pracy powstrzymają je przed księżycowym rytuałem. Dla wielu osób magia istnieje, a energie czerpane z natury są drogowskazem w ich życiu. Oprócz rosnącego grona wyznawców, pojawiają się też kontrowersje i zarzuty wobec dzisiejszych religii pogańskich. Jak żyją i czym zajmują się współczesne czarownice i czarownicy? Na ten temat porozmawialiśmy z wiccańskim arcykapłanem, Velkanem.

Magia i czarownice są tematem kontrowersyjnym od setek lat. W dawnych wierzeniach chrześcijańskich uważano, że czarownice i wiedźmy to kobiety, które sprzedały duszę diabłu, osoby półdemoniczne. Wiele z nich jednak po prostu zajmowało się medycyną niekonwencjonalną i parało się ziołolecznictwem. Ich pierwotna znajomość ziół pozwalała leczyć różne dolegliwości, czego nie można było wytłumaczyć wiarą, stąd uznawano, że są to osoby stosujące magię. Dawniej osoby podejrzane o kontakt z czarami były skazywane na banicję, lub palone na stosie. W średniowieczu popularnym było oskarżanie o czary wrogów i przeciwników politycznych, aby się ich pozbyć. 

Przez lata na temat czarownic i czarowników narosło wiele legend. Motyw ten jest stałym elementem pop kultury, pojawia się w książkach, filmach i muzyce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czarownice i czarownicy chodzą wśród nas i dzisiaj, a sabaty odbywają się regularnie, np. w Warszawie. 

Mowa o osobach praktykujących religię Wicca, która uważana jest za kontynuację kultu czarownic. Religia ta doczekała się kilkunastu odłamów. Jest jednak dość kontrowersyjna i pojawiło się kilka mrożących krew w żyłach historii z nią związanych. O Wicca opowie nam jej wyznawca, Velkan:

- Wicca to stosunkowo młoda religia, powstała w Wielkiej Brytanii w latach 30-40 XX.w Początki są owiane mgłą tajemnicy, nikt nie wie, czy tak naprawdę przy pierwszej inicjacji doszło do jakichś magicznych doznań, jednak wiele wskazuje, że tak - opowiada.

- Wicca na początku była wiązana z satanizmem, czarnymi mszami, zabijaniem dzieci. To wszystko nieprawda i gdy Wicca zaczęła być popularyzowana przez dwóch ojców założycieli, Sandersa i Gardnera, postrzeganie Wicca się zmieniło - dodaje.

- Początkowo próby popularyzowania Wicca kończyły się tanią sensacją, związaną ze stereotypami. Natomiast przez te sensacyjne artykuły i pierwsze książki, coraz więcej osób zaczęło dołączać do tej religii. Powstało wiele grup w Wielkiej Brytanii, aż w końcu Wicca rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy - informuje Velkan.

Wicca w Polsce - wyznawców coraz więcej

Polska jest konserwatywnym krajem. Niezbyt przychylnie patrzymy na inne wyznania, a magia przez Kościół określana jest jako grzech. Jednak Wicca pojawiła się w Polsce już w latach 90, a Słowianie mają długą kulturę wierzeń i tradycji pogańskich.

- W Polsce Wicca zaczęła być popularyzowana wraz z pierwszym dostępem do internetu - mówi Velkan.

- Następnie, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej i wyjazdy do Wielkiej Brytanii stały się popularne, wtedy pierwsi Polacy zaczęli nawiązywać kontakty z wiccanami za granicą. Pierwsze osoby szkoliły się na Wyspach, a następnie zakładały własne grupy w Polsce - dodaje.

- Wicca nie jest zarejestrowana w Polsce, ani w Wielkiej Brytanii. Wynika to z tego, że wszystkie grupy są autonomiczne, a praktyki różnią się od własnych upodobań. Mamy ogólny zarys, są ogólne koncepcje, ale każdy z wyznawców buduje swój własny światopogląd - opowiada.

“Wicca dla każdego jest czymś innym”

W jaki sposób wygląda praktykowanie Wicca i na czym polega religia? Wiele odłamów wskazuje na różnorodność i akceptację wśród wyznawców. Velkan ujawnił nam tajniki swojej wiary:

- Podstawową koncepcją w Wicca jest istnienie dwóch bóstw - Boga i Bogini, zwanych także Rogatym Bogiem i Księżycową Boginią. Natomiast ich postrzeganie zależy od wyznawców - mówi.

- Jedni uważają ich za kosmiczne energie czy archetypy, inni, że są reprezentantami wszystkich bogów i bogini w historii,  a jeszcze inni, że jest to konkretna para Bogów - dodaje.

- To co nas łączy to praktyka. Pracujemy w kowenach, tradycyjnie maksymalnie trzynastu osobowych. Są one prowadzone przez arcykapłanów, na drugim lub trzecim stopniu wtajemniczenia - dodaje.

- Mamy trzy stopnie wtajemniczenia. Na pierwszym inicjowana jest czarownica i kapłan, drugi i trzeci to już arcykapłan - osoba, która może prowadzić własną grupę i inicjować innych. Wiąże się to z tym, że tajniki Wicca nie są znane od samego początku. Poznajemy je dopiero z czasem.

Wicca opiera się na siłach i prawach natury. Wszyscy wyznawcy z ogromnym szacunkiem podchodzą do darów ziemi.

- Mamy coś takiego, co nazywa się Kołem Roku. Związane jest to z cyklem agrarnym i ruchem słońca - czyli dwie równonoce, dwa przesilenia. Są też cztery święta związane z tradycjami celtyckimi. Wszystkie są związane z cyklami natury. To jest główna praktyka kowenu - opowiada Velkan.

- Spotykamy się na sabatach i wtedy odprawiamy swoje rytuały. Są jeszcze esbaty, czyli święta księżycowe. Tradycyjnie koweny powinny spotykać się 21 razy w roku. Na 8 sabatów i 13 esbatów, ale w praktyce jest to trudne. Skupiamy się głównie na sabatach, a wszystkie dodatkowe rytuały to jest taki bonus - mówi.

- Tak jak mówiłem, postrzeganie Bogów to indywidualna sprawa wyznawców. My tylko przekazujemy rys historyczny - dodaje.

- Jeśli chodzi o Koło Roku, mamy wiccański mit. To jest interakcja Boga i Bogini przez cały rok - spotykają się, biorą ślub, rodzi się dziecko, potem Bóg umiera, a następnie się odradza w postaci tego dziecka. Wszystko ma związek z naturą, z porami roku, okresem żniw i zakwitania, jest to pełen cykl, który powtarza się co roku.

- W rytuałach zaznaczamy te momenty, żeby ze świata codziennego wejść w strefę sacrum, doświadczyć tej boskości - informuje Velkan.

Rytuał Wicca - jak przebiega?

Rzeczą, która najbardziej interesuje ludzi z zewnątrz (w tym mnie), to rytuały. Jak są przeprowadzane i co oznaczają? Wiele osób wizualizuje sobie czarodziejskie praktyki jako satanistyczne obrzędy, pełne krwi i krzyków. Velkan opowiedział nam jak wygląda to naprawdę:

- Rytuały się różnią. Z reguły robimy je w kręgu, często nago. Najlepiej, aby rytuały odbywały się na zewnątrz, w lesie, na polu, nad rzeką - mówi.

- Czasem nie jest to możliwe, ale na tym najbardziej nam zależy, bo wtedy najłatwiej jest wszystkiego doświadczyć, w końcu jest to religia natury. Czasem pełnie i inne zjawiska wypadają w tygodniu i nie każdy może dołączyć. Niektórzy wolą zacisze własnego domu i ma do tego pełne prawo - dodaje.

- Spotykamy się zazwyczaj całą grupą, przygotowujemy miejsce, ołtarz. Mamy chwilę na medytację, wyciszenie się. Zakreślamy świętą przestrzeń, czyli krąg - opowiada Velkan.

- Ten krąg oddziela nas od świata codziennego, przenosimy się w święty czas. Następnie możemy robić wiele rzeczy, śpiewać, tańczyć, skakać przez ognisko, lub odtwarzać mit, czyli robić psychodramę - wcielać się w Bogów, w to, co robią o danej porze roku - dodaje.

Rytuały nie muszą być podniosłe i imponujące. Wicca jest religią natury i to ona jest najważniejsza:

- Na równonoc wiosenną można np. posadzić rośliny z intencją. Przygotowujemy naczynie z ziemią, sadzimy roślinę z jakąś intencją, która ma wzrastać z nami w tym roku. W zależności od upodobań, możemy zasadzić coś jadalnego i gdy wzrośnie to skonsumować. Może to być piękny kwiat i gdy zakwitnie możemy uznać, że to symbol naszej intencji, która rozkwitła razem z nim. Mamy różne opcje - mówi Velkan.

image2 (1)

Wicca a życie po śmierci

Większość religii mówi o tym co czeka nas po śmierci. Wiele osób całe życie podporządkuje celowi, w który wierzy. Co na ten temat mówi Wicca?

- Nie mamy konkretnej teorii na życie po śmierci. Najpopularniejszą ze wszystkich jest reinkarnacja - mówi Velkan.

- Niektórzy wierzą, że z każdym życiem stajemy się lepszym człowiekiem, inni uważają, że atomy, które składają się z nas, potem zmieniają się w coś innego, a jeszcze inni wierzą w wiccańskie niebo, czyli Krainę Lata - spotykamy się tam z Bogami i bliskimi. Jest to zróżnicowane i indywidualne jak cała Wicca - dodaje.

- Znam wiccan ateistów. Oni wierzą, że umieramy i nic po nas nie pozostaje. Natomiast chcą celebrować wiccę jako filozofię na życie, chcą tej bliskości z naturą, ale nie wierzą, że później coś nas spotyka.

“Magia jest narzędziem”

Magia, czary, sztuczki, są to najbardziej kontrowersyjne i zarazem najbardziej fascynujące aspekty świata magicznego. Czy naprawdę istnieją i mogą posłużyć do czynienia zła?

- Nie dzielimy magii na czarną i białą. Magia jest dla nas narzędziem, można je porównać do noża. Możemy go użyć, żeby pokroić chleb, lub kogoś dźgnąć - opowiada Velkan.

- Z magią jest tak samo. Można sobie coś polepszyć, a można kogoś potocznie mówiąc “przyklątwić”. Większość osób, które znam skupia się tylko na pozytywnych aspektach, ale są i ci, którzy wolą wykorzystywać magię do tych niekoniecznie pozytywnych - przestrzega.

- Wiele osób skupia się po prostu na energii - jeśli dajesz komuś pozytywne wibracje, to one wracają, jak negatywne, to również - mówi.

- Można wykorzystać magię w różny sposób, zamiast kogoś “przyklątwić”, można pobłogosławić wszystkich w okół niego. Jeśli ktoś nas wkurza w pracy, to możemy rzucić klątwę, żeby zrobić mu krzywdę, ale równie dobrze możemy rzucić zaklęcie, żeby znalazł lepszą pracę. To zależy od nas - dodaje.

Velkan powiedział nam też o tym co trzeba zrobić, aby stać się wiccaninem. Zapytaliśmy go, czy obawia się czegoś w swojej wierze:

- Nic mnie w wicca i magii nie przeraża. Na początku można czuć dyskomfort, w trakcie inicjacji. Wiele rzeczy w wicca jest objęte tajemnicą. Poznajesz je dopiero po przejściu rytuału, więc to co jest nieznane może budzić grozę - mówi.

- O rytuale inicjacji nie wiesz zbyt wiele. Jest objęty przysięgą milczenia, musisz w pełni zaufać osobom, które są w Twojej grupie. Nie mogę opowiedzieć o praktykach w trakcie inicjacji, jest to tajemnica. Jedyne co mogę ujawnić to to, że na pewno jednym, z elementów inicjacji jest złożenie przysięgi milczenia - opowiada.

Wicca a inne religie

Wicca jest inna od większości religii, co często szokuje nowych wyznawców. Jakie są najciekawsze różnice między Wiccą, a chrześcijaństwem?

- To co często blokuje i przeraża ludzi to symbole i przyzwyczajenia ludzi zakorzenionych w chrześcijaństwie i innych religiach monoteistycznych. Rogaty kojarzy im się z diabłem, czary z grzechem i to może niektórych negatywnie nastrajać - mówi Velkan.

- Natomiast my w ogóle nie operujemy w tym paradygmacie chrześcijańskim, my widzimy boskość w naturze i stworzeniu, nie mamy takiej symboliki jak chrześcijanie.

- Nie mamy też koncepcji grzechu, to bardziej działa na zasadzie przyczyny i skutku - musisz brać odpowiedzialność za swoje czyny - dodaje.

Wicca a kontrowersje

Jak każde wyznanie, Wicca wywołuje pewne problemy. Pojawiają się zarzuty o wykorzystywanie seksualne, a nawet gwałty. Wiele osób obawia się także, że Wicca jest związana z satanizmem i wzbudza w ludziach brutalność. Velkan ma swoje zdanie na ten temat:

- Przede wszystkim pracujemy nago, więc to stwarza pole do jakichś nadużyć. Jesteśmy dorośli i staramy się być za siebie odpowiedzialni. Nie słyszałem nigdy o ekstremalnych i niebezpiecznych praktykach. - mówi.

- Na pewno są marginalne przypadki, gdzie ktoś chce wykorzystać swój stopień. Słyszałem, że kiedyś jakiś arcykapłan chciał zwabić do hotelu młode zainteresowane, aby pokazać im “specjalne rytuały”. Niestety to się zdarza. Dlatego do kowenu przyjmuje się wyłącznie ludzi pełnoletnich, ja staram się, aby moja grupa składała się z ludzi 25+ - dodaje.

Velkan informuje również o stosunku wiccan do medycyny:

- Mamy zupełne oddzielenie religii od nauki, nikt z nas nie wątpi w medycynę i osiągnięcia techniczne. Mimo, że specjalizujemy się w ziołach, to nigdy nie zastępują one lekarstw i każdy z nas w razie potrzeby idzie do lekarza lub szpitala.

Wielki Rytuał - ostatni stopień duchowości

- Nasza wiara opiera się na naturze, więc seksualność i cielesność są jej elementem. Czasami zgodnie z tradycjami, arcykapłan i arcykapłanka robią tak zwany Wielki Rytuał, czyli wcielają się w rolę Boga i Bogini i odbywają stosunek seksualny, natomiast jest to bardzo rzadki i archaiczny rytuał - informuje.

- Z reguły osoby biorące udział w Wielkim Rytuale to partnerzy życiowi, wszystko odbywa się zawsze za obopólną zgodą. Nikt do niczego nie zmusza, nigdy nikt nie naciska, tyczy się to każdej z praktyk wicca. Wielki Rytuał z reguły odbywa się po wielu latach praktyk, na trzecim stopniu wtajemniczenia.

- Wielki Rytuał odbywa się w drodze wyjątku, na specjalną okazję, lub gdy pary czują się gotowe. Ma on na celu takie finalne połączenie z naturą, połączenie dwóch przeciwieństw - pierwiastka męskiego i żeńskiego. To wyższy poziom duchowy.

- Każdy z naszych rytuałów ma symboliczny Wielki Rytuał, mamy kielich z winem, w którym zanurzamy sztylet ceremonialny, to znak połączenia, w formie symboliczne - podsumowuje.

1558284675293

Velkan ma kilka ostrzeżeń dla nowych czarownic i czarowników:

- Jeśli trafiamy do grupy, która do czegokolwiek zmusza, należy jak najszybciej z takiej grupy uciekać. Takie rzeczy nigdy nie powinny się wydarzyć. To wielki znak ostrzegawczy, szczególnie gdy mowa o rytuałach seksualnych. Wiccanie także nigdy nie pobierają opłat za nauki, to bardzo ważne.

- Co jakiś czas słychać o grupach satanistycznych, zarzynaniu zwierząt, robieniu czarnych mszy, ale trzeba zaznaczyć, że to dwie zupełnie różne rzeczy. 

- Wiccanie są poza tym. Satanizm zaznacza istnienie szatana, z kolei wicca nie. Nasza praktyka związana jest z cyklami natury, nasz światopogląd jest zupełnie inny od chrześcijańskiego. 

Na zakończenie, Velkan  zachęca do zaznajomienia się z jego kulturą i tradycjami:

- Robimy czasem otwarte, pogańskie rytuały dla zainteresowanych. Jest to inna wersja rytuału, mniej prywatna, możesz wtedy zobaczyć na czym to polega i jak wygląda nasza praktyka.

Tagi:

czarownicemagiaWicca

Jan KietlińskiAutor

Jestem byłym studentem stosunków międzynarodowych na Uczelni Łazarskiego. Interesują mnie tematy sfery społecznej i kulturowej. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe zwyczaje i tradycje, pasjonuje mnie lokalny folklor. Odwiedziłem ponad 40 krajów i uważam się za obywatela świata. Płynnie władam językiem angielskim i rosyjskim, a w planie mam naukę kilku języków skandynawskich.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.kietlinski@wtv.pl

Podobne artykuły

Konferencja prasowa z udzialem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnetrznych i administracji Mariusza Kaminskiego oraz Komendanta Glownego Policji gen. insp. Jaroslawa Szymczyka, w sprawie bezpieczenstwa funkcjonariuszy policji w kontekscie pobicia w Pastuchowie.

Tylko u nas

Dziennikarze pytają, MSWiA milczy. Dlaczego ministerstwo nie odpowiada na pytania o uchodźców?

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Hanna Gill-Piątek o stanie wyjątkowym: "Nikt już nie będzie mógł patrzeć na ręce władzy, przez którą zaczną umierać tam ludzie"

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Huragan Ida w Luizjanie. "Dom sąsiadów właśnie płonie i jest zalewany, w środku niemowlę, proszę pomóżcie"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Tylko u nas

Nauczyciele masowo odchodzą ze szkół. ZNP: „Będziemy mieli do czynienia z poważnym kryzysem”

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Tylko u nas

Zapytaliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską o uchodźców. Wypowiedź zaskakuje

Czytaj więcej >
W Międzynarodowy Dzień Psa skupiamy się na mopsach.

Tylko u nas

“Mopsy są modne cały czas”. Dziś Międzynarodowy Dzień Psa - na co powinniśmy zwrócić większą uwagę?

Czytaj więcej >