Czarnobyl. STR/AFP/East NewsŹródło: STR/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Kwietnia 2020

Czarnobyl: Radioaktywny pył wyrzucany w powietrze. Pożar już w Czerwonym Lesie

Czarnobyl płonie już od kilku dni. Ogień trawi Strefę Zamkniętą, pozostającą w izolacji od katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku. Pożar wyrzuca w powietrze radioaktywne pyły.

Ogień objął lasy wokół nieczynnej elektrowni, podaje Radio ZET. To największy pożar od czasu słynnej katastrofy z roku 1986. Żywioł zdołał dotrzeć już do Czerwonego Lasu. Akcja ukraińskich strażaków, którzy walczą z pożarem zarówno z ziemi, jak i z powietrza, utrudnia panująca w regionie susza oraz silne porywy wiatru.

Epidemia koronawirusa. Najnowsze tragiczne dane z Polski, w święta zmarło wiele osóbEpidemia koronawirusa. Najnowsze tragiczne dane z Polski, w święta zmarło wiele osóbCzytaj dalej

W akcji gaśniczej bierze udział kilkaset osób, 100 pojazdów, samolot oraz śmigłowce gaśnicze.

Czarnobył w ogniu

Pożar w radioaktywnej strefie czarnobylskiej w obwodzie kijowskim wybuchł 4 kwietnia. Według oficjalnych źródeł obecnie objął już przeszło 100 hektarów terenu. Źródła nieoficjalne podają z kolei, że ogień dotknął już około 3-4 tysiące hektarów. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Życie seniorów diametralnie się zmieni, chodzi o DPS-y
2. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów 

Czarnobyl w płomieniach

Czarnobyl w płomieniach

Serwis napromieniowani.pl poinformował wczoraj o pojawieniu się trzeciego pożaru. "Ogień wykryto po wschodniej stronie rzeki Prypeć. Płoną obecnie tereny w okolicach wioski Koszówka i jeśli tutaj sytuacja nie zostanie szybko opanowana, to będzie naprawdę źle. Te tereny są bowiem dużo bardziej zalesione i dzikie", czytamy.

"Pożary w naturalnych ekosystemach nie prowadzą do wzrostu »ilości promieniowania w przyrodzie« - całkowitej aktywności sztucznych radionuklidów, które już znajdują się w środowisku ze względu na globalny opad spowodowany testami broni jądrowej (50–70. lata ubiegłego wieku) i emisjami na dużą skalę po katastrofie w Czarnobylu", poinformowano.

"Wszelkie dane są na bieżąco przekazywane organizacjom związanym z bezpieczeństwem jądrowym oraz cywilnym, a wśród nich jest m.in. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej", dodano. Wszelkie zarzuty dotyczące ukrywania poziomu promieniowania przez władze portal uważa za bezzasadne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  2. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych
  3. Cały kościół wiernych, musiała zainterweniować policja. Narażenie życia i zdrowia
  4. Izolacja osób starszych aż do 2021 roku? Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała zaskakujące informacje
  5. Olejnik zwróciła się do Kaczyńskiego. Dotkliwe słowa o bracie
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji

Źródła: Radio ZET / facebook.com/napromienowani.pl