wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Szef służby kontroli przekazał złe wieści. Przez pożar promieniowanie w Czarnobylu wzrosło kilkanaście razy

6 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Czarnobyl znów może być realnym zagrożeniem? Wszystko może na to wskazywać. Ostatnio wybuchł pożar w lesie w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej. Okazuje się, że znacznie wzrósł poziom promieniowania podczas pożaru

Pożar dokładnie wybuchł w sobotę, a mnóstwo ludzi wstrzymało oddech. W końcu każdy pamięta, jaka była to klęska i tragedia dla wszystkich mieszkańców oraz sąsiadów terenów Ukrainy i nie tylko.

Czarnobyl. Odnotowano wzrost promieniowania

Szef ukraińskiej państwowej służby ekologicznej, Jegor Firsow poinformował o rozprzestrzenieniu się ognia na 100 hektarów lasu, co wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. 

Aby ugasić pożar, wysłano ok. 100 strażaków do walki z ogniem, dwa samoloty oraz jeden helikopter. Najbardziej przerażające jest jednak zdjęcie licznika Geigera na profilu Firsowa. Promieniowanie 16 razy przekracza normę, a wszystko potwierdza "The Guardian".

"To zła wiadomość - promieniowanie jest ponad normą w centrum pożaru. Jak widzicie na nagraniu wskaźniki urządzenia to 2,3 na ok. 0,14. Ale taka sytuacja jest tylko podczas pożaru" - pisał Yegor Firsov. 

Na szczęście sytuacja ostatecznie wydaje się być ustabilizowana, a w następnym poście na swoim Facebooku Frisov wszystkich uspokaja.

"Jeśli chodzi o sytuację w strefie Czarnobyla, chcę Was uspokoić. Eksperci z Państwowego Centrum Naukowo-Technicznego ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego przeprowadzili monitoring radiacyjny sytuacji. Zgodnie z pomiarami w okolicy nie wykryto wytworzonych przez człowieka radionuklidów. Zatem, zgodnie z pomiarami wykonanymi na ziemi, wartość dawki promieniowania mieściła się w granicach 0,1 μSv / h, co odpowiada normalnemu promieniowaniu.

5 kwietnia o godz. 17.00 pożar w strefie wykluczenia nie wpłynął na sytuację promieniowania w Kijowie i przedmieściach. W związku z powyższym podczas kwarantanny można nie bać się otwierać okien i przewietrzyć lokalu".

Czy chwilowy wzrost promieniowania 16 razy ponad normę na pewno nie wpłynął negatywnie na zdrowie ludzi zamieszkujących Ukrainę i ich sąsiadów?

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >