czarnobyl. https://www.facebook.com/egor.firsovŹródło: https://www.facebook.com/egor.firsov
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 6 Kwietnia 2020

Szef służby kontroli przekazał złe wieści. Przez pożar promieniowanie w Czarnobylu wzrosło kilkanaście razy

Czarnobyl znów może być realnym zagrożeniem? Wszystko może na to wskazywać. Ostatnio wybuchł pożar w lesie w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej. Okazuje się, że znacznie wzrósł poziom promieniowania podczas pożaru.

Pożar dokładnie wybuchł w sobotę, a mnóstwo ludzi wstrzymało oddech. W końcu każdy pamięta, jaka była to klęska i tragedia dla wszystkich mieszkańców oraz sąsiadów terenów Ukrainy i nie tylko.

Jest kolejny, nowy projekt ws. wyborów prezydenckich. Chcą zmienić przepisyJest kolejny, nowy projekt ws. wyborów prezydenckich. Chcą zmienić przepisyCzytaj dalej

Czarnobyl. Odnotowano wzrost promieniowania

Szef ukraińskiej państwowej służby ekologicznej, Jegor Firsow poinformował o rozprzestrzenieniu się ognia na 100 hektarów lasu, co wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Prymas Polski nie idzie na kompromis przed Wielkanocą. Wielu wiernych nie będzie zadowolonych
2. Dwa ciała w mieszkaniu, na miejscu prokurator i policja. Nieoficjalnie: siostra zabiła brata, potem siebie?

Aby ugasić pożar, wysłano ok. 100 strażaków do walki z ogniem, dwa samoloty oraz jeden helikopter. Najbardziej przerażające jest jednak zdjęcie licznika Geigera na profilu Firsowa. Promieniowanie 16 razy przekracza normę, a wszystko potwierdza "The Guardian".

"To zła wiadomość - promieniowanie jest ponad normą w centrum pożaru. Jak widzicie na nagraniu wskaźniki urządzenia to 2,3 na ok. 0,14. Ale taka sytuacja jest tylko podczas pożaru" - pisał Yegor Firsov. 

Na szczęście sytuacja ostatecznie wydaje się być ustabilizowana, a w następnym poście na swoim Facebooku Frisov wszystkich uspokaja.

"Jeśli chodzi o sytuację w strefie Czarnobyla, chcę Was uspokoić. Eksperci z Państwowego Centrum Naukowo-Technicznego ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego przeprowadzili monitoring radiacyjny sytuacji. Zgodnie z pomiarami w okolicy nie wykryto wytworzonych przez człowieka radionuklidów. Zatem, zgodnie z pomiarami wykonanymi na ziemi, wartość dawki promieniowania mieściła się w granicach 0,1 μSv / h, co odpowiada normalnemu promieniowaniu.

5 kwietnia o godz. 17.00 pożar w strefie wykluczenia nie wpłynął na sytuację promieniowania w Kijowie i przedmieściach. W związku z powyższym podczas kwarantanny można nie bać się otwierać okien i przewietrzyć lokalu".

Czy chwilowy wzrost promieniowania 16 razy ponad normę na pewno nie wpłynął negatywnie na zdrowie ludzi zamieszkujących Ukrainę i ich sąsiadów?

czarnobylczarnobyl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Stało się, odbierają rodzicom 500 plus i to wcale nie uzależnionym. Też możesz je stracić, jeśli pobierasz jeden zasiłek
  3. KRRiT odpowiada na udawany atak paniki Filipa Chajzera. Do TVN trafiło specjalne pismo
  4. Przeżył dwie wojny światowe i hiszpankę, został zakażony. 104-latek wygrał z COVID-19, niezwykła historia
  5. Duda opowiedział u Rydzyka, co robił tuż po katastrofie smoleńskiej. Niewielu pamięta, że dostał specjalną “misję”
  6. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy