wtv.pl > Polska > Zmarły Dariusz Gnatowski całe życie chciał pomagać innym. Zrobił niesamowitą rzecz dla innych chorych na cukrzycę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:31

Zmarły Dariusz Gnatowski całe życie chciał pomagać innym. Zrobił niesamowitą rzecz dla innych chorych na cukrzycę

wtv
WTV.pl

Dariusz Gnatowski od lat bardzo angażował się w akcje dotyczące profilaktyki cukrzycy. Żeby lepiej unaocznić ludziom, jak wygląda życie cukrzyka... wyreżyserował spektakl. 

Cukrzyca na deskach teatru

Dariusz Gnatowski znany był głównie ze swoich ról w serialach komediowych, ale również reżyserował i grał w wielu sztukach teatralnych. Wyreżyserował m. in. spektakl, którego głównym tematem było życie cukrzyka. Przedstawienie "Słodki drań" miało uświadamiać widzów na temat tego, jak wygląda codzienność ludzi chorujących na cukrzycę i z jakimi demonami zmagają się każdego dnia. 

Spektakl opowiada historię światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z diagnozą - jest cukrzykiem, a choroba ta bardzo zmienia rytm życia. Udaje mu się jednak pokonać lęk dzięki żonie, córce i specjalistom. Dzięki nim wraca powoli do zdrowia i swoich pasji. Przedstawienie miało mieć charakter komediowy, by nie tylko uświadamiać i wzruszać, ale też rozbawić widza. Gnatowski w końcu większość swojej kariery poświęcił na to, by rozśmieszać ludzi. 

Postać dyrygenta jest zresztą jego alter ego. Aktor chorował od wielu lat i w tym czasie w walce o życie wspierały go żona i córka. Gnatowski postawił sobie też za cel działać na rzecz ludzi dotkniętych cukrzycą. Organizował również marsze diabetyków - jeden z największych odbył się w 2014 roku w Krakowie, a aktor brał w nim czynny udział, chcąc naświetlić problemy, na jakie natrafiają cukrzycy w prawdziwym życiu i uświadomić, że ta niewidzialna na pierwszy rzut oka choroba jest ogromnym obciążeniem dla takich, jak on i ich bliskich i wymaga dużego zrozumienia oraz zauważenia.

Czy możesz zachorować na cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej występujących w tej chwili chorób na świecie. W tym momencie choruje na nią około 425 mln ludzi, a w Polsce diabetyków z tej grupy jest około 3 mln. Leczona odpowiednio nie utrudnia szczególnie życia, ale nieleczona może prowadzić do tragicznych komplikacji, a w końcu - do śmierci. 

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się opornością tkanek na działanie insuliny, co oznacza, że tkanka tłuszczowa nie pozwala jej odpowiednio działać i sprawia, że poziom glukozy pozostaje wysoki przez cały czas. Brak odpowiedniego metabolizmu glukozy może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów, np. oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. 

Czy zapadnięciu na cukrzycę można częściowo zapobiec? Tak. Wiele zależy od naszego stylu życia, ale również predyspozycji genetycznych. Przede wszystkim najbardziej narażeni są ludzie otyli, którzy nie zażywają zbyt wiele ruchu oraz nie odżywiają się zbyt zdrowo, a także ci, którzy mieli w rodzinie przypadki zachorowań na cukrzycę. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, wystarczy wprowadzić nawet umiarkowany wysiłek fizyczny - zacząć wychodzić na częstsze spacery czy wykonywać proste ćwiczenia w domowym zaciszu. 

Warto się również badać - aby stwierdzić, czy pacjent choruje na cukrzycę, wykonuje się test doustny - najpierw od pacjenta pobierana jest na czczo krew, a potem musi on wypić wskazaną dawkę glukozy, by po chwili ponownie pobrać krew do porównania. Na badanie może skierować lekarz rodzinny.

Warto się zgłosić, bo objawy cukrzycy są bardzo podstępne i przypominają wiele innych chorób - są to m. in. nagłe bóle głowy o nieznanym pochodzeniu, zaburzenia widzenia, suchość w ustach i ciągłe pragnienie, świąd skóry i jej nadmierna suchość, zakażenia bakteryjne skóry i infekcje narządów intymnych, ciągłe zmęczenie i senność, problemy z koncentracją i pamięcią, a także wahania nastrojów. 

Warto skorzystać z lekcji, którą zostawił po sobie Dariusz Gnatowski i wykonać badanie jak najprędzej.

źródło: [informatordabrowski.pl][cukrzyca.pl][lekarzebezkolejki.pl]

Tagi: Facebook
Powiązane